Новини » Політика 11 грудня, 2018, 6:20
Олігархи нікуди не діваються, просто чекають свого часу, – експерт

Позачергові парламентські вибори у Вірменії завершилися не просто перемогою вчорашньої опозиції, але і повним розгромом вчорашньої «партії влади». Республіканська партія колишнього президента Сержа Саргсяна просто не потрапила в парламент країни, а у блоку «Мій крок» прем’єр-міністра Пашиняна – 70 відсотків голосів. Решта відсотків дісталися партіям, які також лояльні до голови уряду.

Про це пише політичний оглядач і журналіст Віталій Портников.

Критики нової влади, звичайно, будуть говорити про швидкоплинність виборчої кампанії і революційну атмосферу, у якій відбувалися ці вибори. Але суть від цього не змінюється. Всі пострадянські політичні «еліти» – ніякі не еліти зовсім, а просто угруповання, які утримують владу за допомогою грошей і силових структур. І як тільки важелі утримання влади слабшають, вони не просто перетворюються на опозицію, а слабшають, зникають, поступаються місцем новим політичним силам. Так було у Грузії після «революції троянд», в Україні після «революції гідності», так сталося сьогодні і у Вірменії.

Інша справа – як довго нові політичні еліти можуть користуватися довірою виборців. І тут вже ситуація залежить від їхньої здатності вирішувати реальні проблеми цих самих виборців – пов’язані навіть не зі зміною самого державного і економічного базису, а з банальною бідністю. Тим більше, що у політиків-революціонерів на пострадянському просторі є два могутніх опонента – Росія і власні олігархи. Росія робить все, щоб перешкодити змінам. Олігархи нікуди не діваються, бо у наших умовах вони – еквівалент великого бізнесу.

Грузинським реформаторам, які, на перший погляд, просунулися далі за всіх саме у зміні базису країни, довелося поступитися владою одному з таких олігархів незабаром після війни з Росією. Український вибір стане остаточно зрозумілим у наступаючому році.

Що ж стосується Вірменії, так її залежність від Росії є більшою, ніж Грузії і України разом узятих. Росія утримує українські та грузинські території, що дозволяє «відбудуватися» від колишньої метрополії. Але у випадку Вірменії головна проблема – криза Нагірного Карабаху, населеній вірменами колишній автономії Азербайджану. Саме зосередженість Вірменії на карабаській проблемі – головна причина її тотальної залежності від Росії, конфлікту з сусідами, економічної деградації. Але виборча кампанія будувалася навколо інших тем – корупції, відсутності демократії, бідності. І, звичайно, опоненти традиційно звинувачували один одного в готовності «здати» Карабах. При цьому ніхто не говорив про те, що залежність від Росії це і є залежність від корупції, відсутності демократії і бідності.

Тепер у переможців є простий вибір: або чесно говорити з громадянами про справжні проблеми і втратити владу на чергових позачергових виборах або спробувати відтворити загиблий режим з його авторитарними методами утримання влади. Але і в останньому випадку можна програти місцевим олігархам. Вони нікуди не поділися. Партія одного з них, Гагіка Царукяна, ще недавно ключового партнера колишнього президента Роберта Кочаряна, буде представлена ​​і у новому парламенті. Вона, як і раніше – друга партія після «партії влади». Зараз Царукян – союзник прем’єра-переможця. Але це рівно до дня розчарування вірмен у своєму новому герої.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-20 07:08 :03