Новини » Економіка 10 грудня, 2018, 14:25
Вчений-металург Валерій Мазур: Не треба намагатися перетворити Україну лише в аграрну державу

В Україні необхідно модернізувати існуючі комбінати повного металургійного циклу. А вже навколо них будуть розвиватися всі інші – коксохіми, феросплавні підприємства, метизні, трубні і машинобудівні заводи. Не треба намагатися перетворити Україну лише в аграрну державу. Ми просто втратимо і промисловий потенціал, і кадри. Країні необхідна жорстка прагматична економіка без піару і політичного підтексту.

Про це сказав вчений-металург, член кореспондент НАНУ, екс-міністр промисловості України Валерій Мазур в інтерв’ю виданню «2000».

Валерій Мазур вважає, що дефіцит кадрів спостерігається не тільки в промисловості, але у всіх сферах економіки країни. «Сьогоднішній рівень вищої освіти пригнічує. Це не в останню чергу – наслідок повальної комерціалізації освіти», – зазначив Валерій Мазур.

Учений критикує систему освіти в Україні. «Відповідно до закону «Про вищу освіту» було створено Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (НАОКВО). Але коли стало зрозуміло, що туди прийшли чесні люди, здатні навести порядок, ще три роки тому роботу агентства призупинили. Однак, за експертними оцінками, власники отриманих за плагіат наукових ступенів, маючи доплати за них і вчені звання, займаючи посади, які б вони без цих ступенів не мали права займати, обходяться держбюджету в суму понад 4 млрд грн у рік. У найближчі дні повинні вибрати новий склад агентства, але боюся, що через спеціально придуману складну систему виборів його членами можуть виявитися не борці з плагіатом, а ті, хто до цього ганебного явища ставиться лояльно. Найгірше, що така ж ситуація з кадрами спостерігається і в інших міністерствах. Візьмемо для прикладу Міненергетики. Заступник міністра – молода дівчина, яка ніколи раніше не працювала на підприємствах галузі, раптом вирішила присвятити своє життя енергетиці», – сказав Валерій Мазур.

За його словами, оскільки майже кожен глава МОН вважав своїм обов’язком провести якусь реформу, в результаті наша система освіти, яка була однією з кращих в світі, перетворилася в одну з найслабших.

«Раніше професор був шанованою людиною і високооплачуваним фахівцем. А тепер він навіть не в змозі оплатити комунальні послуги. Далі починається ланцюгова реакція, тому що через падіння престижу професії найкращі і талановиті студенти в сферу науки і освіти працювати не йдуть. Тому головна проблема – недостатнє фінансування науки. В результаті втрачаємо науковий потенціал держави, часто непоправно. Вчені – це інтелект нації. Їх треба любити, підтримувати, плекати», – переконаний Валерій Мазур.

В Україні бракує не лише учених, а також працівників інших галузей, зокрема, робітничих спеціальностей. «Наші фахівці затребувані, але не вдома. А чому? Причин багато. Одна з них в тому, що акціонери більшості українських заводів не бачать сенсу скеровувати прибуток на модернізацію виробничих потужностей. При такій філософії послуги вчених, звичайно ж, не потрібні»,– пояснює учений.

На запитання про те, чому б не розмістити на українських підприємствах держзамовлення, – адже в країні є Крюківський вагонобудівний завод, «Дніпровагонмаш», «Азовмаш» та ін. Головне залізничне відомство отримало б нові вагони, а металургійний завод «Інтерпайп Сталь» – внутрішній ринок збуту, – Валерій Мазур відповів, що це, «правильно, але Україна в певній мірі перебуває під зовнішнім управлінням, тому як могутня промислова держава нікому не потрібна. Біда ще й в тому, що нинішня українська влада не переймається розвитком або хоча б збереженням колись потужної промисловості».

Вчений вважає, що нічого нового в металургії побудовано не буде. «Ніхто не ризикне сьогодні інвестувати понад $ 1 млрд – як, наприклад, корпорація ІСД в Алчевський меткомбінат або компанія «Інтерпайп» в Нижньодніпровський трубопрокатний завод. Тому потрібно орієнтуватися на існуючі ресурси. А що у нас є для металургії? Залізна руда, вугілля і електроенергія. Тому необхідно модернізувати існуючі комбінати повного металургійного циклу. А вже навколо них будуть розвиватися всі інші – коксохіми, феросплавні підприємства, метизні, трубні і машинобудівні заводи. Не треба намагатися перетворити Україну лише в аграрну державу. Ми просто втратимо і промисловий потенціал, і кадри. Країні необхідна жорстка прагматична економіка без піару і політичного підтексту», – сказав Валерій Мазур.

Відповідаючи на запитання про те, як він ставиться до практики передачі різних великих стратегічних державних активів в оренду приватним компаніям (йдеться, наприклад, про Іршанському ГЗК і Вільногірський ГМК. Наскільки ефективно управляє цими двома підприємствами створена в 2014 р державна «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (ОГКХ)), – Валерій Мазур відповів, що ставиться негативно. «Названі комбінати добувають найціннішу сировину: ільменіт, циркон і ще ряд рідкісних і дорогих цінних мінералів. Спочатку влада ці діючі комбінати, кожен з яких коштує мінімум $ 5 млрд, віддає в оренду за сміховинну ціну DF Group Дмитра Фірташа. Ця компанія з успіхом для себе повністю виробила існуючі ресурси ГЗК, при цьому нові площі під майбутній видобуток титанової сировини вони не готували. Потім під тиском громадськості оренду Фонд держмайна припинив. Але на базі комбінатів створили «Об’єднану гірничо-хімічну компанію», керувати якою призначили людей з вельми сумнівною репутацією. Так, в січні минулого року НАБУ затримало директора ОГХК Руслана Журило. Повідомлялося про викриття корупційної схеми, яка заподіяла шкоду на суму понад 300 млн грн. А знаючі фахівці оцінюють завдані збитки в десятки разів більше. І чим все закінчилося? У березні 2017 року його випускають із СІЗО, оскільки за нього внесли заставу 12 млн грн», – зазначив Валерій Мазур.

За його словами, – «сьогодні визначає промислову політику держави в парламенті голова комітету ВР з питань промполітики та підприємництва, член Радикальної партії Віктор Галасюк. Він кандидат наук і нібито шанований в певних колах людина. Я не полінувався і прочитав автореферат його дисертації. Вона називається «Удосконалення механізму визначення вартості майна підприємств, що ліквідуються». Скажіть, як можуть фахівці у настільки специфічних питаннях писати закони для нашої ще не до кінця вбитої промисловості! Ось і виходить, що зміст реформ в промисловості і економіці України загалом визначають фахівці з ліквідації підприємств або ініціативні активісти».

Повну версію інтерв'ю читайте за посиланням.

Довідка.

Валерій Мазур – вчений-металург, член кореспондент НАНУ, екс-міністр промисловості України. Валерій Леонідович захистив докторську дисертацію ще в 1982 році, коли вимоги до таких робіт були найжорсткішими, а звання професора отримав у 1987 році. Вчений розвиває теорію і технологію обробки металів тиском, виробництво тонколистової сталі. Він – автор понад 600 наукових праць (з них 160 винаходів) і понад 20 монографій. За роки наукової діяльності він підготував понад тридцять докторів і кандидатів технічних наук. За часів СРСР очолював науково-технічний супровід вирішення стратегічних завдань з введення в експлуатацію найбільших промислових об’єктів і освоєння виробництва нових видів листопрокатної продукції в металургії.

Валерій Мазур працював у складі шести українських урядів, а у 1995-1997 рр. очолював міністерство промисловості. В уряді України був єдиним міністром, який ніколи не перебував ні в КПРС, ні в будь-якій іншій політичній партії. Він один з небагатьох членів Національної академії наук України (НАНУ), а може і єдиний, який ще за радянських часів був удостоєний Почесного звання «Заслужений діяч науки і техніки УРСР».

На його думку, дефіцит кадрів спостерігається не тільки в промисловості, але у всіх сферах економіки країни. «Система вищої освіти України зайшла в глухий кут. Тому в надії отримати якісні знання та диплом європейського зразка наші абітурієнти їдуть вчитися за кордон, найчастіше в Польщу. Хоча, за моїми спостереженнями, польська професура за рівнем викладання і науковому авторитету слабша від своїх українських колег», – зазначив Валерій Мазур.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-13 23:15 :25