Новини » Суспільство 10 грудня, 2018, 13:53
Під час Великого терору в Україні репресували майже 200 тисяч осіб
ZIK
ZIK

Коли наприкінці 30-х років Сталін намагався вгамувати усіх, хто міг чинити спротив його політиці, було створено позасудовий орган – так звані «трійки», які значно пришвидшували темп репресій. За одне їх «засідання» секретар обкому партії, обласний прокурор і начальник обласного управління НКВС могли «розглянути» навіть 900 справ. За даними істориків, у 1938-1939 роках таким чином на розстріл відправили понад 100 тисяч осіб.

Про це йдеться у фільмі «Кати НКВС. Биківня» проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» на телеканалі ZIK.

Кремль намагався вгамувати непокірних

«Великий терор» – під такою назвою 1968 року виходить книга відомого британського історика та письменника Роберта Конквеста. Саме відтоді так почали називати масові політичні вбивства в СРСР у кінці 30-их. У своїй праці автор описав жорстокі репресії, яких зазнали мільйони мирних громадян.

«Масовість – це була наперед задана опція у проведенні терору. Це завдання цих репресій. Ціллю ж репресивної політики було залякати все суспільство, винищити всіх, хто потенційно міг чинити спротив», – наголошує кандидат історичних наук Володимир Тиліщак.

Російський історик ж Нікіта Петров, який досліджує історію радянських спецслужб, наголошує: розгортаючи глобальні репресії в Україні, одним із завдань Кремля було саме вгамувати непокірних.

«Це, я б навіть сказав, силовий момент соціальної інженерії та чистки», – зазначає Петров.

«Трійки» пришвидшували темп репресій

Влітку 1937-го спецслужби навіть створили орган позасудового винесення вироків – так звані «трійки», які пришвидшували темп репресій.

«Це позасудові органи, які не передбачали навіть закритого суду. До їх складу входили перший секретар обкому партії, обласний прокурор і начальник обласного управління УНКВС», – розповідає кандидат історичних наук Роман Подкур.

Пришвидшений розгляд справ схвалили на найвищому рівні – на пленумі ЦК ВКП(б). За одне «засідання» «трійка» могла розглянути від 30 до 900 справ. Для смертного ж вироку було достатньо підписати зізнання. Тож, щоб «вибити» таких свідчення, енкавеесівці не цурались жодних методів. У 1937 році Сталін навіть видав директиву, якою дозволив катування.

Таким чином впродовж 1937-1938 років, за 15 місяців радянська влада в Україні репресувала десятки тисяч людей. Для таких «особливих завдань» НКВС були потрібні віддані виконавці.

«Дослідники нарахували, що там на ніч вивозили по 4-5 машин трупів. Це множилося на дні 1938-1939 років. Так встановили, що було розстріляно більш як 100 тисяч осіб», – наголошує голова історико-просвітницького товариства «Меморіал» Роман Круцик.

Биківню порівнюють із «Бухенвальдом»

Таємна ділянка НКВС у Биківні, під Києвом, була одним із найсекретніших об’єктів СРСР. Цей ліс став чи не найбільшим в Україні місцем поховань жертв політичних репресій. За масштабами катастрофи Биківню порівнюють із «Аушвіцом», Бабиним Яром, «Дахау» чи «Бухенвальдом». Впродовж 1937-1941 років, за деякими даними, там закопали тіла більш як ста тисяч осіб.

«Офіційно вважають, що період Великого терору охоплює 1937-1938 роки, бо в кінці 1938-го його почали згортати – після того, як вийшла постанова про арешти і прокурорський нагляд. Але насправді терор як такий не завершувався у 1938-му. Зокрема, у Києві розстріли громадян тривали до 1941 року, до моменту майже нацистської окупації», – підкреслює кандидат філологічних наук Тетяна Шептицька.

Нині досліджено лише третину Биківнянських захоронень. Ніхто не знає, які страшні таємниці досі криються там під землею. Загалом в Україні під час Великого терору, за даними Українського Інституту національної пам’яті, репресували 196 тисяч осіб. Із них понад дві третини – розстріляли.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-17 01:14 :09