Новини » Суспільство

Дослідник Биківні: Тіла до лісу возили, практично, щодня

ZIK

Наприкінці 30-х років у Києві тіла розстріляних жертв НКВС звозили до Биківнянського лісу щодня – з понеділка по суботу. Кожна із тюрем мала свій визначений день, відтак автозаки з трупами возили по черзі. Вироки ж не цурались здійснювати навіть 30 чи 31 грудня – під Новий рік.

Про це в ефірі проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» на телеканалі ZIK розповів, дослідник історії Биківні Андрій Амонс.

Директор Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянькі могили» Богдан Біляшевський розповів: історії працівників НКВС, що згодом ставали серійними катами, є досить різними. Зокрема, в одному із проектів, який створювався для того, щоб хоча б загальних рисах розповісти суспільству про трагедію Биківні, є банер, присвячений в’язницям та біографіям працівників.

«Багато людей походили із класів селян чи робітників – достатньо незаможних верств. Хоча не всі біографії були такими. У більшості ж випадків це були ті, хто воював на боці Червоної армії», – зазначив Біляшевський.

До того ж експерт зауважив: у 1919-1921 роках ці люди могли брати участь у «червоному терорі». Більшість із них пройшли через придушення селянських повстань.

«Вбивати для них було абсолютно нормальним, вони до цього звикли. Окрім того, із самого початку радянський режим глорифіквав співробітників МДБ, ЧК та потім – НКВС», – зауважив директор заповідника.

Зокрема, за його словами, навіть у піонерських газетах керівникам таких служб присвячували цілі шпальти.

«Це історія тих же павликів морозових, яких намагались масово штампувати. Завдяки впровадженню таких заходів, як Великий терор, і намагались виховувати суспільство», – переконаний Біляшевський.

У свою чергу, дослідник історії Биківні Андрій Амонс додав: тоді у Києві одним із основних катів був капітан держбезпеки, комендант НКВД Олександр Шашков, у якого в помічниках ходив Ігор Нагорний.

«В основному, усі вироки 1937 року виконували саме вони. Усі розстріли проводили в Києві, при цьому здійснювали вироки не лише щодо киян, а звозили ще й ув’язнених із районних тюрем», – розповів Амонс.

Загалом, за його словами, у Києві тоді було п’ять тюрем, у яких розстрілювали людей.

«Ніхто із науковців не зазначав, що у Биківню привозили тіла по черзі – з понеділка по суботу. Кожна тюрма мала свій день, щоб «не вискочити» одночасно. Тому це колесо, практично, працювало безперервно. Найцікавіше, що навіть 30 та 31 грудня – під саму ялинку – розстрілювали і привозили тіла», – зазначив Андрій Амонс.

Loading...