Новини » Події 9 грудня, 2018, 14:28
Експерти певні: Якщо Україна негайно не почне посилювати флот, втратить вихід до морів
ZIK
ZIK

Незважаючи на те, що Росія вже заблокувала Азовське море і погрожує здійснити те ж саме на Одеському напрямкові, Україна поки що так і не вирішила, як із цим боротися. І не знає, який флот їй треба – чи добудовувати кілька великих кораблів, чи розвивати далі москітний. В обох концепцій достатньо прихильників і противників.

Про це йдеться в сюжеті інформаційного проекту «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

Так званий москітний флот Україна поступово нарощує від 2014 року, відповідно до цієї концепції набудувала два десантних і шість малих артилерійських катерів типу «Гюрза-М». Два з них захопили російські окупанти 25 листопада.

Ці невеликі катери – поки єдиний тип бойових одиниць для флоту, які може виробляти Україна. Протистояти кораблям росіян у Чорному морі вони повноцінно не можуть. Проте на Азові навіть два катери свою роботу виконують.

«Протягом останніх місяців кількість затримок росіянами кораблів в Азовському морі зменшилась, тому що наші катери «Гюрза» зустрічали торговельні судна біля Керчі і супроводжували їх до порту Маріуполя. Це спрацювало», – підкреслив директор Агентства розвитку Приазов’я Костянтин Батозький.

Та чи можна робити ставку на такий москітний флот, коли грошей на більше немає? Волонтер і військовий експерт Тарас Чмут каже: до катерІв «Гюрза» є чимало питань. Зокрема – мала швидкість.

«При штормовій погоді, зі збільшенням хвилювання, в них падає швидкість. Вже при трьох балах вони б не йшли і 20 вузлів», – розповідає Тарас Чмут.

Ці ж питання і в екс-заступника командувача ВМФ, адмірала Ігора Кабаненка. Він переконує: катер матиме перевагу в морі лише тоді, коли випереджатиме більшого за розміром ворога. А нині російські корвети і навіть прикордонні кораблі розганяються до 30 вузлів, проти 25 у «Гюрзи».

«Один з головних параметрів – це швидкість. Вона має бути в півтора рази вищою, ніж в основних кораблів, тобто 45 і більше вузлів», – наголосив Ігор Кабаненко.

Та на флоті, і в державі в цілому досі нема розуміння, які завдання ставитимуть перед ВМФ, і які кораблі для цього потрібні, розповідає Тарас Чмут.

«З одного боку, ми хочемо будувати москітний флот, а з іншого – хочемо будувати корвет з водотоннажністю у 2,5 тисячі, який коштує 250 мільйонів євро і який не вписується в концепцію москітного флоту», – підкреслив військовий експерт.

Корвет, про який той каже, мав би вже 4-5 років бути в складі флоту. А на 2018 Україна повинна була мати вже 4 такі кораблі. З ракетами та гвинтокрилами на облавку вони б надійно захистили не лише український берег, а й морські шляхи. Та закладений у 2011-му в Миколаєві корабель «Володимир Великий» досі залишається кількома шматками металу.

Експерти також кажуть: українцям не варто слухати тих, хто розповідає про можливість добудови і взяття на озброєння ракетного крейсера «Україна», оскільки той мало того, що застарів, увесь розрахований на російське комплектування. Тож його найпевніше різатимуть на метал.

А єдиний у нашому флоті ракетний катер – «Прилуки». Його цьогоріч відремонтували у Миколаєві. Але він фактично беззбройний, розповідає екс-командувач ВМС Сергій Гайдук. Протикорабельних ракет в Україні немає, оскільки вони всі були втрачені разом із Кримом.

Пуски протикорабельної ракети «Нептун» вже вкотре вдалі. Проте коли ракета з’явиться на озброєнні, поки не прогнозує ніхто. За словами екс-командувача ВМС Сергія Гайдука, «Нептун» міг би стати грізним аргументом для флоту і берегової оборони.

Та поки не зрозуміло, додає Гайдук, «Нептун» охоронятиме Україну з берега, чи розміститься й на кораблях. Серед бойових одиниць флоту нема таких, на яких би можна було встановити новітній комплекс.

«Виникає питання хто є носієм цих ракет. Це є ракетні кораблі або катери, або комплекси, або авіація? Хто носій, де ці носії і як ці носії будуть адаптовані під ракету?», – запитує екс-командувач ВМС.

Нинішній командувач флоту адмірал Ігор Воронченко розраховує, що новий протикорабельний комплекс поставлять на ракетні катери проекту «Лань». Це розробка миколаївських конструкторІв. За їхнім проектом будували схожі артилерійські катери для В’єтнаму.

Поки ж у флоту нема ні ракети, ні новітніх катерІв, ні корвета-довгобуда. Волонтер Тарас Чмут певен: чекати на все це не варто. Аби не втратити флоту і нашого моря, потрібно терміново купувати вживані кораблі в інших країн.

«Не треба думати, що нам хтось щось дасть. Давайте купувати кораблі, купити катери. Точніше спочатку катери, а потім кораблі. Як варіант, звернення до США, щоб прискорили передачу двох «Айлендів», передача яких має відбутись у кінці наступного року. Може бути влітку наступного року або весною навіть», – каже експерт.

Наступного року Україна очікує на два американські патрульні кораблі типу «Айленд». Їх два місяці тому США офіційно передали нашим ВМС. На катерах тренуються екіпажі. Але дають їх без зброї і наша держава має витратити 10 мільйонів доларів, щоби провести катери через Атлантику і Середземне море до Одеси. Американці зробили Україні й іще одну пропозицію.

«Так, ми отримали пропозицію щодо передачі двох одиниць фрегатів «Олівер Перрі», які були у 2013-2015 році», – розповів Ігор Воронченко.

Фрегати більші, ніж наш флагман «Гетьман Сагайдачний». І на відміну від нього несуть по чотири протикорабельні ракети. Так само мають торпеди, гармату і гвинтокрила на Облавку. Ще кілька років фрегати служили в американському флоті.

США поступово передавали їх полякам, туркам, єгиптянам і іншим партнерам. Проте утримання одного такого корабля для України, за підрахунками ВМС, на рік вартуватиме 25 мільйонів доларів. Крім того треба буде закуповувати ракети та набої до гармат і навчати команду. Тому остаточного рішення, чи потрібен ВМС такий подарунок досі не ухвалили. Найімовірніше флот зможе поповнитися морським буксиром «Олександр Охріменко», який заарештували в корупційній справі і можуть передати військовим морякам.

Нагадаємо, Олександр Турчинов заявив, що розроблені Україною крилаті ракети «Нептун» допоможуть змінити ситуацію в Азовському морі.

Сергій Костеж, «Перші про головне, Деталі»

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-17 04:17 :28