Новини » Суспільство 9 грудня, 2018, 10:33
Експерти: Напередодні об'єднавчого собору православні церкви не можуть дійти згоди одразу у кількох питаннях
ZIK
ZIK

Попередньо вирішено, що об’єднавчий собор буде проводитися у Софії Київській. Зала може розмістити близько ста осіб, а також тут дуже хороша акустика, навіть мікрофон не потрібен.

Про це йдеться в сюжеті інформаційного проекту «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

У храмі минулого тижня завершили реставрацію, остання була 30 років тому. Кажуть: із наданням Томосу просто збіглося.

«Це справді була масштабна реставрація, такої не проводили вже кілька десятиліть. Праву частину реставрували – фрески, мозаїки», – підкреслив речник Софії Київської Олексій Курпас.

Та ще більший символізм у Софії Київській вбачають у збігові дати першої служби Божої в тисячолітньому храмі.

«Перше богослужіння в Софії Київській відбулось рівно тисячу років тому. Якщо брати об’єднуючий собор, який зараз буде проходити, це дуже символічно, що в рік тисячоріччя буде таке богослужіння, буде об’єднавчий собор», – певен Олексій Курпас.

Та скільки саме знадобиться місця у цих давніх стінах для проведення об’єднавчого собору, питання геть не організаційне.

Читайте також: Собор обиратиме голову УПЦ з трьох кандидатів

Об’єднавчий собор можуть провести у двох форматах – як архієрейський або як помісний. Перший передбачає участь лише архієреїв, тобто найвищих звань церков. Так їх має бути 10 від автокефальної церкви, 40 – від київського патріархату та до десяти від УПЦ Московського патріархату. На цьому варіанті наполягають саме у патріарха Філарета.

«Це Архієрейський Собор єдиної помісної автокефальної Української православної Церкви, тому право голосу повинні мати лише українські ієрархи-члени Собору. Присутність духовенства, чернецтва та мирян можлива лише без вирішального голосу», – переконані в УПЦ КП.

Читайте також: Константинополь позбавить Онуфрія титулу митрополита Київського

Більше того, кожен єпископ має право взяти з собою одного мирянина і одного монаха.

Доктор філософських наук і релігієзнавець Людмила Філіпович пояснює: участь духовенства, чернецтва та мирян передбачає помісний собор, але не архієрейський. Так, орієнтовну цифру – 60 учасників собору – можна буде множити ще на 3. Усі задіяні особи матимуть право голосу. Так само вважають і в Константинополі.

«КП хоче себе убезпечити, щоб не прийшли всі архієреї МП, і щоб не протягнули свого кандидата, тому що їх кількісно більше, в два рази. якщо вони прийдуть вони без сумніву можуть запропонувати свій порядок денний і своїх кандидатів», – пояснює Людмила Філіпович.

Та синод УПЦ московського патріархату вкотре підтвердив, що до створення незалежної церкви не долучатимуться. У Лаврі офіційно заборонили брати участь у соборі і своїм архієреям. А ще пов’язали обшуки та виклики в СБУ своїх священиків зі спробами натиснути на Московський патріархат.

На переконання отця Віктора, тиск, який сьогодні «чиниться на священиків», має кінцевою метою вплинути на архієреїв, аби вони взяли участь у так званому об’єднавчому соборі.

Цікаво, що участь мирян і чернецтва передбачає навіть наближений до Президента директор Інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко. Останніми місяцями він активно лобіює створення автокефальної церкви.

«Архієреї мають прибути на цей собор. У запрошенні йдеться про те що, я думаю ви вже бачили те, що було опубліковано – разом із священнослужителями, разом з представником або мирян або монашества для участі власне в соборі», – розповів Ростислав Павленко.

Друге досі не розв’язане питання – статус української автокефалії. Митрополія чи патріархат. Адже противники Томосу в Україні вже заявили: якщо проводирем буде митрополит, це означає, що автокефальна церква буде залежною вже не від Москви, а від Вселенського патріарха Варфоломія. Проте в Інституті стратегічних досліджень при Президентові таке твердження спростовують.

«Нині є 14 незалежних церков. З них 9 очолюється патріархами, 3 очолюються архієпископами, 2 – митрополитами. Однак це все незалежні церкви. Тобто державу може очолювати президент, може монарх», – стверджує директор Інституту стратегічних досліджень.

На митрополію погоджується і Київський патріархат. Втім, лише для зовнішніх зв’язків. В Україні ж іменувати очільника церкви хочуть патріархом, а саму церкву – патріархатом.

Цього ж тижня очільник Константинопольського престолу попередив: зверхник церкви московського патріархату в Україні після собору і Томосу вже не матиме права на титул «Митрополит Київський».

«Я радий оприлюднити дату об’єднуючого собору, який має проголосити створення єдиної автокефальної помісної православної церкви в Україні. Цей собор затвердить і статут нашої нової церкви, обере її предстоятеля, отже собор відбудеться 15 грудня», – заявив Петро Порошенко.

Читайте також: Патріарх Філарет не балотуватиметься на предстоятеля об’єднаної церкви, – релігієзнавець

На самому соборі першим рішенням буде проголошення єдиної автокефальної православної церкви. Потім розглянуть процедуру проведення собору, затвердження статуту, і тоді обиратимуть проводиря нової церкви. Висунення кандидатів і голосування буде лише на соборі, проте фахівці вже дають свої прогнози. Найгучніший: голова УПЦ КП Філарет може відмовитися від посади очільника помісної церкви.

«За моєю інформацією, він не буде балотуватися на посаду предстоятеля. Постать предстоятеля, якого імовірно обере собор 15 грудня, це буде скоріш за все невідомий єпископ. Але на мою думку з середовища КП, тому що єпископів КП, скоріш за все, буде більшість на цьому соборі», – розповідає речник спікера Верховної Ради України Андрій Ковальов.

«У мене є така інформація, що, можливо, вони настроєні навіть вийти з цього процесу. Хоча, мені здається, тут знаєте яка перспектива – або продовжувати бути патріархатом, але неканонічним, і лише поглибити отой статус в якому церква знаходиться, будучи поза огорожею вселенського православ’я, або смиренно по християнські прийняти запропоновану модель і стати митрополією але законною, канонічною, під вселенським патріархатом», – наголосила Людмила Філіпович.

Читайте також: Тимошенко просила призупинити надання Україні томосу

Та собор може стати лише початком об’єднання і створення єдиної незалежної церкви. Адже в неї мають увійти храми, священики та віряни відразу трьох релігійних організацій, які десятиліттями жили окремо й інколи конфронтували.

Як повідомлялося, митрополит Онуфрій визнав, що не всі священики УПЦ (МП) повернули запрошення на об’єднавчий собор.

Читайте також: В УПЦ МП хотіли засудити українців, а викрили свого патріарха Кирила

Дмитро Будкевич, «Перші про головне. Деталі»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-17 03:30 :45