live
Новини » Події

Турчинов: Розроблені Україною крилаті ракети спроможні змінити ситуацію в Азовському морі

ZIK

2018 рік, Україна завершує розробку крилатої ракети «Нептун». Російські федеральні засоби масової інформації та прокремлівські експерти бурхливо реагують.

Про це йдеться в сюжеті проекту військових журналістських розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

«Кримський міст надійно захищений системами ППО. Якщо ракета буде маневруючою, її будуть збивати багатоканальні комплекси, наприклад, ЗРК «Тор». Якщо ж вона не маневруватиме, її можна буде збити з переносного зенітно-ракетного комплексу», – сказав російський військовий експерт Олексій Леонков.

24 серпня 2018 року. На військовому параді до 27-ї річниці Незалежності на Хрещатику військові показали нову ракетну зброю. Перша – радянський «Смерч», перероблений на українську «Вільху» з коригованим боєприпасом. Друга – аналог російського «Іскандеру», оперативно-тактичний ракетний комплекс «Сапсан».

Тактичний ракетний комплекс «Точка-У»

У складі Збройних силах України зараз діє єдина 19-та ракетна бригада. На її озброєнні – тактичні ракетні комплекси радянського виробництва «Точка-У». Їхній ресурс на межі.

«Точка-У» модернізована – це, наскільки я пам’ятаю, максимум 200 кілометрів дальності. Вона використовується у Збройних силах, вироблялась ще у Радянському Союзу, можливості ремонту, скажімо так, обмежені», – зауважив гендиректор ДП «Укроборонпром» Павло Букін.

«У випадку приходу достатньої кількості нових зразків оперативно-тактичного комплексу, я думаю, що «Точка-У» буде виводитись з бойового складу. Але на нинішньому етапі здійснюються заходи з продовження експлуатації цього комплексу», – каже керівник агенції Defence Express.

З ракетним комплексом «Точка» пов’язана історія, яка трапилась ще у 2000-му році. Тоді з Гончарівського полігону ракета, випущена з комплексу «Точка-У», потрапила в житловий будинок у Броварах. Загинуло 3 людини.

«Це трагедія, і людське горе не полегшиш жодними виправданнями. Але дивлячись правді в очі, причиною став технічний стан ракети», – пояснив колишній командувач ракетних військ та артилерії Володимир Терещенко.

Пуски з ракетних комплексів «Точка-У» були і під час російсько-української війни на Донбасі.

«За моєю інформацією, для оборони Дебальцівського плацдарму, а також для наступу на Дебальцево що противник, що наші війська використовували в тому числі і «Точки-У», – підкреслив Володимир Назаренко.

Нині він депутат Київради, а в 2014-му – офіцер 25 батальйону «Київська Русь», працював коригувальником вогню.

«На початку 2015 року, коли були бої за Донецький аеропорт, були бої за Дебальцівський плацдарм, коли нас взяли в оточення у лютому, мені як коригувальнику доводилося наводити вже навіть не БМ-21, тобто не «Гради», а «Урагани» та «Смерчі», – пригадує військовий.

Ті самі «Смерчі», які зараз українські інженери навчились перетворювати на високоточні комплекси «Вільха». «Точка-У», безперечно, потужна. Втім війни 21 століття – це не тільки міць, але й висока точність ударів. Над такою зброєю працюють українські зброярі.

«Стежками війни» поїхали в Шепетівку, де місцевий ремонтний завод відновлює важку автомобільну бронетехніку та артилерію для передової.

Реактивна система залпового вогню «Берест»

У цехах Шепетівського ремонтного заводу, окрім ремонту, модернізують ракетні артилерійські системи. Перша – це «Берест», створена на основі радянської БМ-21 «Град». Друга – перероблена із радянського «Смерча» українська «Вільха» для стрільби корегованими боєприпасами. Спершу нам показали «Берест».

Реактивну систему залпового вогню «Берест» досі удосконалюють. Інженери враховують побажання військових. Головне питання – запас міцності. У старих «Градах» – три мости, тут – лише два.

«РСЗВ «Берест» – модернізована артилерійська машина виробу БМ-21, яка змонтована на українському автомобільному шасі КрАЗ 5401-НЄ», – розповідає головний інженер Шепетівського ремонтного заводу Станіслав Войтенко.

Наступна система залпового вогню, але вже з коригованими боєприпасами – «Вільха». Її створили на основі радянської реактивної системи «Смерч».

На Шепетівському ремонтному заводі для випробувань готували саму машину, тобто самохідну пускову установку. Зняли стару апаратуру з підготовки пуску та отримали від КБ «ЛУЧ» нову.

Ракетний комплекс «Вільха»

Один із екземплярів «Вільхи» після пусків чекає ремонту. Для інтенсивних випробувань це норма. Несправності враховують в конструкторському бюро і наступний екземпляр удосконалюють. Нам відкрили секрет: друга «Вільха» вже на підході.

«Я думаю, що цей екземпляр буде вже найближчим часом. Машина підготовлена у нас вже є, готуємо її до подальшої модернізації. Вона буде буквально на днях», – каже начальник цеху №1 ДП Шепетівський ремонтний завод Дмитро Мартинюк.

Електроніку для гідравлічних та електричних приводів «Вільхи» довелося створювати в Україні. Адже для «Смерчів» її виготовляли в Росії, і за багато років вона почала виходити з ладу. Поки що скопіювали зі старих креслень.

Далі конструктори планують перевести «Вільху» на сучасну електроніку. Та головне – коли «Вільха» потрапить до українського війська. Це питання журналісти поставили секретарю РНБО Олександрові Турчинову.

«Ми прийняли на озброєння ракетний комплекс «Вільха», який на відміну від російського аналога, має керовані ракети. Тобто 12 ракет в пусковій установці – це 12 різних цілей, які синхронно можуть бути знищені», – розповів секретар РНБО.

Випробування нової української коригованої ракети для системи «Вільха» військові та інженери провели в грудні 2017 року.

«Під час випробувань перевірялась високоточна система наведення, уточнювались балістичні характеристики ракет, перевірялась ефективність і якість нового твердого ракетного палива, а також ефективність враження цілей бойової частини ракет», – підкреслив Олександр Турчинов.

«Наші конструктори уже працюють над модернізованою «Вільхою», яка буде мати більшу потужність і дальність ураження цілі. Тобто тут робота продовжується», – сказав Турчинов.

Крилата ракета «Нептун»

Також в Олександра Турчинова журналісти запитали про виробництво для української армії крилатих ракет, зокрема, про проект «Нептун».

«Найближчим часом буде наступний етап випробувань наших крилатих ракет, які, я вважаю, змінять ситуацію в регіоні Чорного й Азовського моря. Тому що після взяття їх на озброєння у нас не буде проблем щодо знищення будь-якої морської цілі навіть в порту її базування на окупованій території Криму», – заявив секретар РНБО.

Перші льотні випробування нової української крилатої ракети «Нептун» відбулись на початку 2018-го.

«Після підписання Будапештського меморандуму на озброєнні в української армії не залишилось жодної крилатої ракети. Перед нашими конструкторами і виробниками поставлене завдання – розробити не тільки наземні комплекси крилатих ракет, але і комплекси крилатих ракет як повітряного, так і морського базування», – зауважив секретар РНБО.

Цього року загострилась ситуація в Азовському морі через нахабні дії кораблів морської охорони ФСБ Росії. Через напруження в регіоні виникла загроза десантування російських військ із моря.

Оперативно-тактичні ракетні комплекси – це найпотужніша неядерна зброя. Її ще називають зброєю тактичного або неядерного стримування. Після 4 років війни в Україні нарешті почали брати на озброєння високоточну ракетну зброю замість застарілих «Точок-У». Тепер для рівного політичного діалогу достатньо однієї оперативно-тактичної ракети, яка буде направлена на схід. І матиме достатню дальність, щоб долетіти до Москви.

 Loading...
Loading...
Loading...