Новини » Економіка 6 грудня, 2018, 17:33
Віце-президент АБУ Віктор Лещинський про реновацію: не вистачає законів і фінансів
Віктор Лещинський
Віктор Лещинський

Чи є шанс зажити по-новому не тільки в українців, а й у їхніх будинків made in USSR; як реанімувати застарілий житловий фонд – бомбу сповільненої дії, яка загрожує мільйонам; чому реновація – це продумана стратегічна праця, а не словесна імітація.

Про все це – у нашій розмові з віце-президентом Академії будівництва України, керівником компанії «ПРОЕКСП» Віктором Лещинським.

– У чому принципова суть реновації?

– Реновація – державний підхід для розв’язання проблеми застарілого житлового фонду. Ідеальний варіант – відселення мешканців, знесення «під нуль», комплексне відновлення мікрорайонів – від мереж, самих будинків до доріг, тобто всієї інфраструктури. Це шлях США, наприклад. І він найоптимальніший. Чому? Звести нове житло на старих мережах – те ж саме, що залити бензин А98 в «Таврію» або Lexus заправити А76. Врешті-решт чомусь прийде край. «Таврія» не злетить точно, а двигун іномарки накриється дуже швидко. Нова будівля на старих «венах», котрим десятки років, – несумісні речі.

– Наскільки реальне таке в Україні?

– У нас, як і в словаків, поляків, чехів, литовців (ми активно співпрацюємо з колегами з цих країн і добре знаємо їхню ситуацію), просто бракує грошей на такі масштабні дії. Це шалені суми. Орієнтовно Україні щонайменше потрібно вкладати десять років поспіль увесь свій річний бюджет, щоб навести лад у цьому напрямку. Тому кожен у пошуку свого шляху розв’язання проблеми. Та, щоправда, концепції щодо реновації житла в нашій країні не існує досі. Понад 20 років порожніх розмов – конференцій, форумів, круглих столів, а зрушень – мізер.

– Чого першочергово не вистачає для старту процесу?

– Щоб цей механізм почав працювати (а стосується він реально половини населення України, що мешкає у фактично аварійних будинках), має бути зведено до спільного знаменника законодавче підґрунтя. Адже існує купа юридичних нюансів. Наприклад, ви є власником квартири, але згідно з чинними законами не маєте жодного стосунку до землі, на якій стоїть будинок. Нонсенс! У наших сусідів з ЄС цей момент чітко зафіксовано: люди, які мешкають у квартирах, мають право на частку землі під будинком. І якщо щось, не дай Боже, станеться з цим будинком, його треба буде реконструювати чи зносити, ти офіційно захищений – маєш стовідсоткове право на нові квадратні метри саме на цьому місці.

Або якою має бути процедура голосування про відселення з будинку, який підлягає реновації? Щоб ухвалити рішення, усі без винятку мешканці мають проголосувати чи достатньо буде 75 %?

І, звичайно, фінансування. Залучення інвестицій, банківських кредитів, закладення цього пункту в бюджети ОСББ тощо. Однією з ініціатив Академії будівництва України є модернізація Житлового кодексу України. В ньому обов’язково має бути чітко прописано повний цикл – від розроблення інвестиційного плану на будівництво, розрахунку всіх етапів до реконструкції та утилізації цього будинку.

– Чий досвід з реновації, окрім США, імпонує вам як спеціалісту. Чому саме?

– Та ж Польща. Сьогодні у них відбувається реконструкція житла, зокрема посилення конструкцій – заміна усіх світлопрозорих конструкцій (вікна, двері), теплових насосів, теплових вузлів, утеплення будинків. І це не точкові об’єкти, а повноцінні загальноміські програми. Їхню практику цілком можна адаптувати в Україні.

– А є щось схоже реалізоване в нас?

– Так, АБУ курує кілька пілотних проектів. Зокрема, у Краматорську Донецької області співпраця на стадії погодження. Обговорюємо можливості втілення наших ідей і в Черкасах. Мусимо діяти максимально оперативно. Жарт про дружин, які подобаються археологам рік від року більше, – хороший, але не для нинішньої ситуації в Україні із застарілим житловим фондом. Насправді все дуже погано вже нині. А через рікдва буде катастрофічно.

– Що саме перебуває в найнебезпечнішому стані?

– У столиці, та й не тільки в ній, критичні об’єкти – хрущовки. Їх термін експлуатації закінчився ще 2017 року. Проте об’єкти інфраструктури – не менш важливі. Той самий шулявський шляхопровід у Києві – це півбіди. Мости, що з’єднують лівий та правий береги Дніпра, жодного разу капітально не ремонтувалися. Міст Метро взагалі потребує повної модернізації, особливо опори. І це страшно.

– Але для тієї ж реновації потрібні новітні знання, вміння, технології…

– Команда АБУ – законодавці сучасних трендів у вітчизняній будівельній галузі, без перебільшення. Наші експерти не лише беруть участь в усіх глобальних професійних подіях, вони стають ініціаторами глобальних змін у підходах до будівництва в країні. Будівництво нині – ціла філософія, синергія матерії та природи. Енергоощадження, енергоефективність, здорова споруда з якісною вентиляцією та повітрям, контроль викидів CO2 за моделлю лауреата Нобелівської премії 2018 року з економіки Вільяма Нордхауса, зелені житлові комплекси – це вже не майбутнє, це сьогодення. І ми готові втілювати його на нашій землі.

Так, не заперечую, відплив кадрів є. Це закономірно. В Ізраїлі, країнах Євросоюзу зарплата таких працівників стартує від півтори тисячі євро. Тому разом із профільними профспілками розглядаємо механізми стимулювання наших фахівців. Робимо все, щоб Україну відновлювали рідні спеціалісти.®

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-16 11:32 :51