Чому лише 2% китайців сплачують податок на прибуток?

Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

За оцінками Міністерства фінансів Китаю, 187 млн китайців повинні платити податок на прибуток. Проте, у 2015 році лише 28 млн осіб, тобто всього 2% населення, сплатили його.

Аналіз проблеми подано у виданні Economist.

Теоретично, реформа податку на доходи, на яку покладають великі надії чиновники, звужує податкову базу, а не розширює її. Межа, при якій сплачуються податки, з 1 жовтня була підвищена з 3500 юанів ($ 503) до 5000 юанів у місяць. За даними Міністерства фінансів, кількість людей, що мають сплачувати податок на прибуток, має сягнути 64 млн осіб. Також нове законодавство, як видається, має на меті змусити тих, хто має платити податки, фактично заплатити їх, – зміни, які можуть мати драматичні наслідки для політики.

Модернізація системи оподаткування розроблялася протягом декількох років. Скандал з ухиленням від сплати податків, що вибухнув цього літа за участі найвідомішої китайської акторки Фань Бінбін, можливо, підлив масла у вогонь.

Громадськість виявила величезний інтерес до цього питання. Консультації щодо даної реформи, що відбулися у липні та були профінансовані державою, спонукали людей до понад 130 000 коментарів. Це приблизно у 100 разів перевищує середній показник, який парламент має взяти до уваги перед прийняттям нових законів, – пише Economist.

Кваліфіковані працівники, що працюють на ставку у великих містах, давно скаржаться на те, що вони несуть необґрунтовану частку податкового тягаря. Все тому, що фірми змушені знімати частину податків з їхніх зарплат. Багаті люди, які отримують доходи зазвичай не у вигляді платіжних чеків, та ті, хто отримує неофіційний дохід, легко уникають сплати податків. Навіть ті, хто офіційно отримує заробітну плату, можуть ухилитися від сплати податків, домовившись про «чорну зарплату», та демонструючи свої доходи на рівні, нижчому за той, при якому треба платити податки. Працедавці погоджуються на такі шахрайства, адже це дозволяє їм ухилитися від сплати внесків на соціальне страхування, що можуть становити 40% від заробітної плати працівника.

Міністерство фінансів вважає, що працівник, який отримує щомісячну зарплату у розмірі 15 000 юанів, заощаджує близько 1 000 юанів щомісяця внаслідок підвищення податкового бар’єру. Спеціальні відрахування, які набудуть чинності у січні на освіту, опіку за людьми похилого віку та оренду, серед інших витрат дозволять ще більше підвищити економію податків. Речник міністерства заявив, що реформа призведе до втрати прибутку у 340 млрд юанів, чверті від того, що уряд зараз отримує від збору податків.

Проте реформа також включає правила, спрямовані на те, щоб підприємствам важче було уникнути соціальних внесків, шляхом сплати працівникові «чорної зарплати». Тим, хто заробляє більш як 60 000 юанів на рік, з наступного року потрібно буде подавати щорічні податкові декларації. Преференційний податковий режим, що застосовується до виплати річних бонусів, може завершитися, зазначає бухгалтерська компанія Freeman Bu of Ernst&Young. Тепер буде більше аудитів та перевірок, прогнозує Елен Тонг з компанії Deloitte. Експатріати, які раніше мали змогу уникати оподаткування своїх доходів, також стикнуться з більш серйозними перевірками.

Деякі китайці стверджують, що уряд має усвідомлювати те, що заплющення очей на неплатників податків лежить в його політичних інтересах. Проте Китай мав дефіцит бюджету протягом останніх 21 року. Минулого року дефіцит перевищив поріг у 3% ВВП. Державний борг становить близько 50% ВВП. Хоча жоден з цих показників не викликає тривоги, сповільнення темпів зростання економіки, врешті-решт, ускладнить контроль над державним боргом, – аналізує видання Economist.

Не дивно, що чиновники прагнуть збільшити доходи. Авторитарні режими, як правило, надають перевагу непрямим податкам, таким як споживчі податки, почасти тому, що вони викликають менше обурення у населення, ніж податок на прибуток. Якщо уряду вдасться розширити категорію платників податків, то від нього можуть вимагати надання більшої інформації щодо того, на що йдуть гроші громадян. Слід нагадати, що саме запровадження націоналістичним урядом податку на сіль допомогло Комуністичній партії Китаю прийти до влади.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIKРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...