Новини » Суспільство 5 грудня, 2018, 22:24
Журналіст про зброю російських пропагандистів: Найпершою зброєю фейкової інформації є емоція
ZIK
ZIK

Російські фейки атакують і залякують українців псевдоновинами через усі засоби комунікації. Психологічний терор сіє серед населення тривогу, кажуть експерти. Але є способи, як йому можна протистояти.

Про це йшлося у програмі новин «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

Україну атакують фейки та інформаційні вкиди з боку Росії. Фальшивки розсилають громадянам через усі засоби комунікації.

«Дуже багато фейків було в месенджері, а також у соцмережах: Twitter, Facebook, Instagram», – зазначає редактор німецькомовної версії «Stopfake» Галина Шиманська-Гаєр.

Галина разом зі спільнотою «Stopfake» активно бореться проти брехні з 2014 року. Тоді на Україну почало насуватися справжнє цунамі фальсифікованої інформації. Не стихає буревій псевдоновин і нині. Голод, холод, бідність населення – найбільший наклеп припадає на соціальну царину.

«У магазинах офіційно закінчилась сіль. Такі новини лунають із декількох областей, і це не жарти», – говорять у російських ЗМІ.

«Все робиться для того, аби показати, що Україна – failed state, тобто така країна, яка не вдалася, яка провалилася і не здатна функціонувати без Росії», – наголосила Шиманська-Гаєр.

«Треба дезорієнтувати, а також зробити те, що роблять під час війни вороги – дегуманізують. Це означає, що пересічні росіяни мають вірити, що ми виродки», – зазначив журналіст і документаліст Іларіон Павлюк.

Як населення потрапляє на гачок маніпуляції, добре знає саме Павлюк. Його проект «Зомбі -2. Промивка мізків» демонструє певні технології. І найпершою зброєю фейкової інформації є емоція.

«Фейк має обурювати, бо коли ви емоційно-збуджені, ви не здатні аналізувати. Ви внутрішньо готові до дій, не аналізуєте, дієте. Тобто робите репост, розповідаєте комусь, що ви думаєте про те, «який твориться жах». Тобто ви рефлексуєте з цього приводу, не аналізуючи», – наголосив він.

Далі створюється асоціативний ланцюг.

«Для того, щоб у фейкових новинах зробити когось крадієм, не треба навіть стверджувати що ця людина крадій. Можна всього лише 100 разів запитати: «Петров крадій?». І слова «Петров» і «крадій» створять у вас у голові міцну асоціативну ланку», – зазначив Павлюк.

Ефекту пропагандисти досягають і завдяки кричущим заголовкам, де використовують слова: увага, небезпека та інші.

А також повідомлення без конкретики: де, хто, куди, наприклад, має прийти – все це приманка ворога, з якою варто бути особливо обачними. Фахівці заспокоюють: протистояти фейкам можливо. Насамперед, треба навчитися скептично ставитися до будь-яких новин, а надто в Інтернеті. Також варто завжди перевіряти першоджерела, навіть фотографій.

«Якщо ви бачите, що щось вам не подобається з цим зображенням, то ви його просто шукаєте. І вам система покаже, чи воно використовувалося раніше, чи був якийсь фотошоп, обробка цього зображення та інше», – зазначила Шиманська-Гаєр.

Та найпростіше звертатися до сайтів, які систематично викривають псевдоновини. Адже лише власна внутрішня дисципліна й так звана інформаційна гігієна здатні здолати гібридну війну.

До слова, 80 новинних сайтів, які містять 25% або більше маніпулятивної інформації, мають загальний обіг близько 50 мільйонів відвідувань на місяць. Їх виділили за допомогою комп’ютерної нейромережі, яку навчили розпізнавати маніпуляції. 

Ірина Зімен, Антон Андрущенко, «Перші про головне»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-20 07:23 :40