Новини » Економіка 4 грудня, 2018, 15:03
Багатогодинна праця та каліцтво: гіркий хліб заробітчан у Польщі
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Мігранти з України працюють у Польщі по 10-12 годин на день, а незнання мови, правил, включно з технікою безпеки, роблять їх жертвами зловживань з боку роботодавців та нещасних випадків на виробництві.

Про це йдеться у матеріалі, опублікованому польським виданням Rzeczpospolita.

За даними соціологічного дослідження ARC Rynek i Opinia, лише 26% українців, які працюють у Польщі, вважають, що вони виконують важчу та більш небезпечну роботу, ніж самі поляки. Більшість українських працівників почуваються у Польщі у безпеці та майже 40% навіть здивовані увагою роботодавців до дотримання стандартів праці, особливо на фоні умов в Україні – 69% переконані, що у Польщі вони вищі, ніж на батьківщині.

Житло та харчування

Задоволенню умовами праці у Польщі сприяють додаткові переваги: проведені коаліцією «Безпечні на роботі» та рекрутинговою фірмою Personnel Service соцдослідження доводять, що роботодавці найчастіше забезпечують українців житлом та харчуванням. За словами президента коаліції «Безпечні на роботі» Анджея Смолки, на харчування, зазвичай, можуть розраховувати працівники підприємств громадського харчування, натомість житло є нормою в будівельній галузі. Однак, як підкреслює голова Personnel Service Кшиштоф Інглот, конкуренція за робітників з України, які працюють більше, ніж у половині усіх польських компаній (у деяких фірмах українці становлять 40-50% персоналу), спричинилася до того, що у сфері виробництва українців теж уже забезпечують житлом.

«Це вже стає обов’язковим, оскільки безкоштовне житло є стандартом у Чехії чи Словаччині, які змагаються з Польщею за українців», – зазначив Інглот.

Однак він акцентує, що для працівників із України головним критерієм вибору пропозиції роботи є погодинна ставка та кількість робочих годин. Більшість із них приїжджають до Польщі на два-три місяці, часто на прості, сезонні роботи. За словами Кшиштофа Інглота, українські робітники охоче працюють шість днів на тиждень впродовж восьми-десяти годин. Це також підтверджують опитування, під час якого понад половина українців заявила про готовність працювати більше десяти годин на день.

«Можливість працювати понаднормово для українців, які приїздять до Польщі на певний період часу, і хочуть заробити якомога більше, є великим заохоченням», – зазначив президент агентства зайнятості EWL Анджей Коркус. Він підкреслив, що обмежувальний закон у Німеччині, який лімітує таку можливість, може зменшити бажання українців працювати у цій країні. Не буде сприяти переїздові українців до Німеччини і той факт, що німецькі роботодавці зазвичай не оплачують житло для працівників.

Однак багатогодинна праця українців у Польщі збільшує ризик нещасних випадків на виробництві.

Зарплата найважливіша

Як підкреслює один з членів коаліції «Безпечні на роботі», директор фірми SEKA Марек Машевський, аж 18% українців за останні два роки постраждали внаслідок нещасних випадків на роботі у Польщі.

«Це багато, оскільки відповідні показники загалом для всіх працівників у Польщі не перевищують 1%», – акцентував він.

На такий показник впливає, зокрема, незнання правил техніки безпеки серед майже третини українців. Найгірша ситуація серед тих, хто працює нелегально, до чого призналося 14% робітників з України. Їх також часто стосуються порушення трудового законодавства. За словами адвоката Асоціації правової допомоги Еви Кацпшак-Шиманської, кожен місяць п’ять-десять українців повідомляють про порушення, пов’язані з працевлаштуванням.

Однак це лише невелика частина фактичних порушень, багато з яких трапляються в маленьких містах чи селах. Великі компанії та агентства з працевлаштування, які частіше перевіряють Інспекція праці та Прикордонна служба, як правило, відповідають нормам. Натомість проблемними є малі та середні підприємства, наприклад, в будівельній чи сільськогосподарській сфері. Там українці рідко отримують трудовий договір своєю мовою або проходять навчання з техніки безпеки. Ще гірша ситуація, якщо йдеться про осіб, які працюють доглядачами за хворими чи літніми людьми (зазвичай нелегально. Українці головним чином звертаються до Асоціації правової допомоги, коли йдеться про відсутність або заниження зарплати за виконану роботу. Часто трапляється, наприклад, що роботодавець, виплачує їм щомісячний аванс у розмірі 200-300 злотих, обіцяючи заплатити решту після виконання роботи, проте забуває про свою обіцянку. Це найчастіше спонукає працівників звертатися за допомогою, і тоді стають явними й інші порушення: жахливі умови проживання, піднімання важких предметів або погане поводження з працівниками.

«Українці готові працювати понаднормово і готові багато з чим миритися, доки не виникають проблеми з оплатою праці», – підсумовує Ева Кацпшак-Шиманська.

Заробити у Польщі і привезти додому

66% українців, які працюють у Польщі, обмежують витрати до мінімуму, бажаючи якнайбільше заощадити і привезти додому. За даними дослідження «Імміграційний барометр – перша половина 2018 року» рекрутингової фірми Personnel Service, 45% опитаних українців заявили, що витрачають на життя 200-500 злотих на місяць. Понад п’ята частина з них зазначає, що їм достатньо на прожиття 200 злотих. Пасок затягують переважно сезонні українські робітники. Вартість їх утримання зменшується через те, що багато українців отримують безкоштовне житло та харчування у Польщі від свого роботодавця. Це, разом зі збільшенням заробітної плати, збільшує грошові перекази в Україну. За даними Національного банку Польщі, у 2017 році українські заробітчани передали з РП на свою батьківщину 11,7 млрд злотих (2,7 млрд євро), а це на 50% більше, ніж роком раніше. За оцінками Національного банку України, минулоріч заробітчани передали додому 9,3 млрд доларів, що становить 9% ВВП України. У поточному році їхні грошові перекази збільшаться до 11,5 млрд доларів.

Переклад Андрія Павлишина,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-20 21:13 :56