Новини » Львів Читать эту новость на русском

«Хлібне місце» керівника Львівського перинатального центру: хто претендує і що пропонує

Львівський обласний перинатальний центр. Фото: Микола Тис/ZIK

Львівський обласний перинатальний центр уже півроку як відкрився і працює після затяжної реконструкції. За цей час тут народилося понад 2,2 тис. немовлят. На щастя, не було випадків дитячої, материнської смертності чи інших гучних скандалів, пов’язаних із його роботою. Навесні 2019 року планують відкрити другу чергу – гінекологічний корпус. Зараз знову посилена увага до цього медичного закладу, оскільки вдруге триває конкурс на посаду генерального директора. Адже попереднього разу не дійшли згоди щодо керівника.

28 листопада п’ятьох кандидатів представили на громадських слуханнях. У малій сесійній залі обласної ради зібралася дуже різношерста публіка – представники колективу, групи підтримки із медичного середовища, активісти від спілок атовців. Прийшли й молоді хлопці, які не мають жодного відношення до медицини й роботи перинатального – чи то для масовки, чи для підтримки когось із кандидатів. З цього приводу дехто із присутніх жартував, мовляв, «робота у цих активістів така».

Слухання пройшли у доволі жвавій атмосфері. Найбільше запитань було до новеньких претендентів на посаду, які участі у попередньому конкурсі не брали, та до діючого в.о. керівника.

Як відомо, на конкурс подалися двоє кандидаток, які вже раніше претендували на цю посаду: Ірина Біль – завідувач гінекологічним відділенням перинатального центру та Марія Малачинська – директор Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення. Серед свіжих претендентів: Ігор Потапов, який на сьогодні виконує обов’язки гендиректора перинатального центру, Володимир Лех – головний спеціаліст відділу материнства і дитинства департаменту охорони здоров’я ЛОДА та Михайло Степанчак – акушер-гінеколог пологового будинку №1 Львова.

Претенденти та їх пропозиції

Обговорення пройшли у формі коротких доповідей претендентів та запитань-відповідей.

Ірина Біль – лікар акушер-гінеколог, завідувач гінекологічним відділенням Львівського перинатального центру, учасник ГО «Відродження Львівського перинатального центру». Кандидатка зазначила, що період між конкурсами мала можливість «дещо переглянути програму, змінити погляди на певні речі».

Ірина Біль. Фото: loda.gov.ua
Ірина Біль. Фото: loda.gov.ua

«Я чітко тепер знаю, що потрібно зробити, – запевнила І.Біль. – Перинатальний центр має свою історію, здобутки, які за п’ять років були знівельовані. Через те я та колектив хочемо відновити ці здобутки, набути нових, щоб бути лідерами у наданні акушерсько-гінекологічної, неонатологічної допомоги не тільки у Львівській області. Для відновлення повноцінної роботи необхідно, щоб запрацювали два гінекологічних відділення, консультативно-поліклінічне відділення та відділення, задля якого перинатальний центр закривався на реконструкцію – це відділення другого етапу виходжування немовлят. Тому що для дітей дуже травматично, коли їх транспортують в інші установи».

Серед першочергових кроків І.Біль назвала необхідність перевести установу у некомерційне комунальне підприємство, що дасть можливість запровадити платні послуги, кошти від яких можна використовувати на поліпшення матеріально-технічної бази та підвищення зарплати працівникам. Пообіцяла створити опікунську раду, яка буде здійснювати громадський контроль за діяльністю установи, провести зовнішній та внутрішній аудит.

«Вважаю, що у перинатальному центрі має бути повний цикл медичної допомоги. Це означає, що має надаватися допомога від дівчинки до жінки постклімактеричного періоду. Для цього нам потрібні дитячий гінеколог, психолог. Перинатальний центр має забезпечувати ведення вагітності, надавати допомогу жінкам з неплідністю усіх форм, використовуючи сучасні технології, зокрема, екстракорпоральне (штучне, – ZIK) запліднення. Це може бути у рамках державно-приватного партнерства».

І.Біль запевнила, що під її керівництвом перинатальний зможе зайняти гідне місце на ринку і бути лідером у наданні акушерсько-гінекологічної і неонатологічної допомоги не лише у Львівській області.

Присутні представники колективу висловилися у підтримку І.Біль. Основний аргумент – вона упродовж років реконструкції перинатального спільно з колективом домагалася його відкриття. Окрім того, вона пообіцяла, що усі 450 працівників перинатального центру повернуться на роботу.

Володимир Лех – лікар акушер-гінеколог Львівського обласного перинатального центру, головний спеціаліст відділу материнства і дитинства департаменту охорони здоров’я ЛОДА, наймолодший із претендентів на посаду (1989 року народження).

Володимир Лех. Фото: loda.gov.ua
Володимир Лех. Фото: loda.gov.ua

Він наголосив на тому, що закінчив з відзнакою Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького та має вісім років стажу роботи лікарем акушер-гінекологом. З 2016 року працює у департаменті охорони здоров’я ЛОДА, де у його обов’язки входить аналіз та перевірка роботи акушерсько-гінекологічної служби всієї області, розгляд конкретних випадків, коли відбуваються перинатальні та материнські втрати.

«Чому подався на конкурс? Мені не байдужа доля установи, якій я віддав багато часу та планую присвятити велику частину свого життя, – підкреслив В.Лех. – У мене є конкретний план дій і прогресивна концепція розвитку перинатального центру. Вважаю, що перинатальний центр має стати майданчиком для впровадження новітніх технологій у нашому регіоні. Потрібно поліпшувати фінансування установи за рахунок благодійного фонду, який має бути максимально відкритий, добровільний і законний. Перинатальний центр має стати візитівкою Львівщини у плані надання медичних послуг жінкам і дітям».

Представники колективу перинатального дорікнули В.Леху тим, що підтримку для нього у колективі шукає батько-лікар. Також у його бік прозвучав закид: де ж, мовляв, він був, коли колектив боровся за відкриття медустанови. На це кандидат відповів: «Кожен зі свого боку робив свою частку. Я з боку департаменту охорони здоров’я долучився до відновлення роботи перинатального центру».

Марія Малачинська – керівник Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення, експерт з репродуктивного здоров’я та планування сім’ї при департаменті охорони здоров’я ЛОДА.

Марія Малачинська. Фото: www.reproduction.lviv.ua
Марія Малачинська. Фото: www.reproduction.lviv.ua

Кандидатка похвалилася тим, що у центрі репродуктивного здоров’я під її керівництвом впровадили низку новацій, які є актуальними в умовах медичної реформи: електронна карта пацієнта, хірургія одного дня, ISO 9001, статус «чиста лікарня», провели реорганізацію через перетворення у комунальний некомерційний заклад.

«Розумію, що перинатальний центр – це інший заклад, інші виклики, але я впевнена, що мій досвід і знання дозволять якісно і швидко запровадити високоякісну систему, результатом якої буде задоволений пацієнт і вмотивований лікар. Я знаю, як працювати у команді. Відчуваю, що можу зробити більше», – запевнила М.Малачинська.

Першочерговими завданнями вона назвала: запуск другої черги перинатального центру та перетворення установи у комунальне некомерційне підприємство.

На запитання, навіщо їй ця посада, відповіла: «Знаю, що можу це зробити. Хочу, щоб мої діти і внуки народжувалися в Україні».

Ігор Потаповв.о. керівника Львівського обласного перинатального центру, найстарший із претендентів (68 років).

Ігор Потапов. Фото: loda.gov.ua
Ігор Потапов. Фото: loda.gov.ua

«Я довго думав, чи подаватися на конкурс на посаду директора. Прийняв для себе таке рішення, бо знаю, як у подальшому поліпшити роботу перинатального центру», – розпочав свій виступ І.Потапов, випереджаючи можливі запитання про свій вік, які потім все одно прозвучали.

І.Потапов розповів про свій величезний досвід та професійні здобутки. З 1996 року він був головним акушер-гінекологом управління охорони здоров’я ЛОДА, з 2010 року – заступником головного лікаря Львівського перинатального центру та головним позаштатним акушер-гінекологом Львівської області. За цей час на Львівщині суттєво зменшився показник материнської та перинатальної смертності.

Щодо роботи перинатального після реконструкції, зазначив: «Професіоналізм працівників перинатального центру за час простою не став нижчим. Свідченням цього є понад 2,2 тис. пологів з моменту відкриття. Установа затребувана – на 75 ліжок за штатом, перебуває 110-120 породіль. Випадків перинатальної смертності не було. Була ціла низка складних випадків в акушерському плані, які були вдало зусиллями колективу розв’язані і жінки залишилися живими і здоровими». Він зазначив про намір створити при лікарні фонд від підприємців, запровадити платні послуги, зокрема, за поліпшені умови перебування.

Чинному в.о. керівника довелося відповідати на запитання щодо «середнього розміру» подяк, які лікарі отримують від пацієнтів. На це він сказав: «Фактів вимагання грошей я не припускаю. Кожного дня на оперативних нарадах я це питання для профілактики піднімаю. До мене ніхто з пацієнток не звертався, що йдеться про вимагання коштів».

На закид про те, чи не хоче він «дати дорогу молодим», Ігор Потапов пояснив: «Я знаю, як довести перинатальний центр до найвищих рівнів досконалості. Академік Патон 100 років має і керує… Я себе не вважаю пенсіонером за духом. В операційній мене мало-хто дожене і в басейні мене не всі молоді доженуть. Не завжди вік означає стан душі».

Михайло Степанчак – лікар акушер-гінеколог міського комунального клінічного пологового будинку №1 Львова. Підтвердив, що є колишнім зятем головного лікаря цього пологового Людмили Шекети.

Михайло Степанчак. Фото: mkkpb.lviv.ua
Михайло Степанчак. Фото: mkkpb.lviv.ua

Кандидат повідомив про плани забезпечити у перинатальному виходжування дітей з малою масою тіла, запровадити фетальну хірургію (передбачає оперативне втручання для плоду в утробі матері, – ZIK), створити належні умови для породіль, залучати позабюджетні кошти для розвитку установи – створити фонд з доброчинними внесками.

Довелося лікарю пояснювати випадок смерті дитини після пологів, які він приймав. На це М.Степанчак пояснив, що його вини у цьому немає, відповідно не існує й кримінального провадження. З його слів, дитинка народилася у задовільному стані, а померла після пологів через внутрішньоутробне інфікування – вроджену пневмонію. Він повідомив, що це єдиний летальний випадок у його практиці за 15 років роботи.

Поцікавилися присутні й розміром зарплати лікаря. Він повідомив, що заробляє близько 3 тис. грн у місяць. «Ми усі зацікавлені, щоби стартувала реформа. Буде захищений персонал, буде відчуття гідності, бо такі зарплати гідності не додають. Усе це можливо, коли буде реформа. Зарплата лікаря буде залежати від того, наскільки ефективно він працює – чим більше він надає послуг», – зауважив М.Степанчак.

Серед першочергових завдань назвав: перетворення закладу у комунальне некомерційне підприємство, запуск другої черги перинатального центру, створення комфортних і спокійних умов в колективі.

Чи буде результат?

Під час слухань голова конкурсної комісії, заступник голови Львівської облради Володимир Гірняк кілька разів запевнив, що принциповим для обласної влади є запровадження офіційних платних послуг у перинатальному центрі: гроші мають іти не в кишені лікарів, а на розвиток лікарні.

«Гроші в реконструкцію перинатального центру вклали обласна рада і Кабмін, ніхто з працівників перинатального центру чи з громадськості туди гроші не вкладав. Вкладено 100 млн державних грошей та 78 млн грн з обласного бюджету… Будемо вимагати виведення коштів з тіні. Що, зараз у перинатальному чи в інших установах працюють за 4 тис. грн (офіційна зарплата, – ZIK)?», – наголосив заступник голови облради.

5 грудня на засіданні конкурсної комісії заслухають детальні програми кандидатів. Перед тим вони ще зустрінуться із трудовим колективом. Зі слів В.Гірняка, при визначенні переможця врахують позицію перших керівників області – голови ЛОДА та облради. До думки колективу дослухаються, однак вона не буде визначальною. Чи принесуть цього разу «торги» результат, який задовольнить усі сторони? Яку роль у цьому зіграють «загадкові» активісти? Про це стане відомо вже до кінця року.

Наталія Шутка,
IA ZIKРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...