Новини » Львів 27 листопада, 2018, 11:35
У Бібрці презентують книгу про видатного діяча національно-визвольної боротьби Юліана Головінського

30 листопада о 14:00 в Народному домі м. Бібрки Перемишлянського району історик, громадський діяч Всеволод Іськів презентуватиме книгу «Юліан Головінський. Життя у полум’ї війни і революційної дії» про видатного діяча національно-визвольної боротьби, команданта VI Равської бригади Галицької Армії (УГА), крайового команданта Української Військової Організації (УВО), крайового провідника Організації Українських Націоналістів (ОУН) Юліана Головінського.

На заході буде присутній А. Назаревич – родич Ю. Головінського по материнській лінії.

Про це повідомив власкор IA ZIK з посиланням на директора Народного дому Люсю Сурмач.

Довідка IA ZIK.

Юліан Головінський народився 1 грудня 1894 року в містечку Радимно (Республіка Польща).

Під час Першої світової війни вступив на службу до австрійської армії. У лавах 30-го піхотного полку воював на італійському фронті у 1914–1918 рр. Дістав старшинський ступінь поручника, здобув ряд нагород за відвагу.

Після закінчення Першої світової війни переїхав до Любашіва. Дізнавшись про проголошення ЗУНР, розпочав організацію українських збройних відділів на Любашівщині, які стали основою для формування 6-ї, званої Равської, бригади Української Галицької Армії, в якій поручник Головінський довгий час був начальником штабу, а згодом, у ранзі сотника, командиром.

У складі VІ (Равської) бригади УГА сотник Головінський відбув усю Листопадову кампанію, відзначаючись тим, що привчив особовий склад свого підрозділу до блискавичного маневрування – наступів і відступів, тактики, яка бентежила ворога й завдавала йому великих втрат. На чолі тієї ж бригади сотник Головінський перейшов за Збруч і був учасником з’єднання українських армій та вступу до Києва 31 серпня 1919 р.

Після відступу УГА на південь України Головінський потрапив у польський полон, пройшов через польські табори для інтернованих (Фридріхвіц, Ялівець), звідки втік і дістався до Праги, де й закінчив навчання, здобувши ступінь лікаря-ветеринара в місті Брно.

У 1924 р. повернувся до Галичини і далі брав участь у визвольній боротьбі у складі Української військової організації. Наприкінці 1924 р. Юліан Головінський стає крайовим командантом УВО і створює легендарну «Летючу бригаду». Протягом всього свого керування крайовою командою УВО він не тільки очолював «Летючу бригаду», але й особисто брав участь у її роботі, в тому числі і нападі на головну пошту Львова 28 березня 1925 р.

У справі замаху на польського куратора Собінського у 1927 р. був заарештований. Польська поліція, впевнена у причетності Головінського до діяльності УВО, встановила за ним спостереження, що стало підставою для звільнення Головінського з посади крайового команданта УВО. Навесні 1930 р. Юліан Головінський стає крайовим провідником ОУН.

20 вересня 1930 року був заарештований у Львові. Після 10 днів в’язниці його повезли на опізнання до Бібрки. 30 вересня 1930 р. агент Радонь на дорозі до Глібович застрелив Ю. Головінського. Офіційно було проголошено про загибель Головінського під час спроби втечі.

Похований у Великих Глібовичах.

У 2014 році у м.Львові на вул. Василя Симоненка, 4 навпроти церкви Володимира та Ольги відкрито пам’ятник Юліяну Головінському. Скульптор – заслужений художник України Любомир Яремчук, архітектор – Василь Каменщик.

1 жовтня 2017 року у с.Великі Глібовичі Перемишлянського району відкрито пам’ятний знак на місці, де загинув Юліан Головінський.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-26 13:06 :55