Новини » Політика 26 листопада, 2018, 15:02
Клімкін: Згідно Женевської конвенції, затримані українські моряки вважаються військовополоненими
ZIK
ZIK

Вчора, 25 листопада, катери прикордонної служби ФСБ РФ відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗС України в Азовському морі. Згодом російський спецназ захопив три військові українські кораблі: артилерійські катери «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу». Було поранено шестеро українських моряків. Тому згідно міжнародного права, статус захоплених екіпажів має розглядатися відповідно до Женевської конвенції 1949 року, в якій вказано, що затримання екіпажів військових кораблів – варто вважати взяттям у полон.

Про це на брифінгу МЗС щодо подій на Азові, який транслював телеканал ZIK, говорив міністр закордонних справ Павло Клімкін.

«Дії Російської Федерації щодо українських кораблів є порушенням свободи судноплавства. Зокрема, порушено статті №38 і №44 Конвенції ООН з морського права. Де чітко вказано, що не можна перешкоджати мирному транзиту Керченською протокою», – сказав Клімкін.

Він вважає, що тараном і затриманням українських кораблів РФ показала нікчемність двосторонніх угод щодо Керченської протоки та Азовського моря.

«Ми розуміємо, що Росія не мала і не має наміру дотримуватися двосторонніх угод.
Відповідно, всі російські маніпуляції і посилання на, начебто, спільні внутрішні води України і Росії є абсолютно безпідставними», – наголосив він.

Також він зазначив, що відповідно до статуту ООН, Україна шукатиме шляхів мирного врегулювання суперечки, як це передбачено статею №33 статуту ООН. Але, безумовно, зберігає за собою можливість застосування права на самозахист як це визначено у статті №51 статуту Організації об’єднаних націй.

«Дуже важливо, щоб весь цивілізований світ не обмежувався формальними і неформальними заявами, а вживав відповідних заходів проти Росії. Ми зараз інтенсивно говоримо із всіма друзями і партнерами та закликаємо їх використовувати всі заходи і важелі з метою звільнення наших моряків та суден», – розповів Клімкін.

За його словами, ситуація із затриманими моряками є вкрай обурливою. Тому зараз залучатимуть на допомогу якомога більше партнерів України, аби їх якнайшвидше звільнити. 

«Хочу підкреслити, що відповідно до міжнародного права, статус захоплених екіпажів має розглядатися відповідно до Женевської конвенції 1949 року. Тому наші військові є військовополоненими. Ми також розмовляємо із Червоним хрестом для того, щоб він негайно включився до процесу моніторингу їх стану здоров’я та звільнення», – прокоментував міністр закордонних справ України.

Він наголосив, що звільнення полонених наразі є головним пріоритетом. А також триває робота над впровадженням ще жорсткіших санкцій з боку закордонних партнерів.

«Ми працюємо із нашими партнерами щодо зміцнення санкцій та тиску на Росію. І, звичайно, ми прекрасно розуміємо, що чорноморська безпека перебуває під фундаментальною загрозою. Тому треба шукати вирішення, зокрема, сьогодні має відбутися засідання комісії Україна-НАТО», – додав Клімкін.

Нагадаємо,  у ФСБ РФ підтвердили затримання трьох українських військових кораблів в районі Керченської протоки. Захоплені судна доставили у Керч, а трьох поранених українських моряків – у Москву.

У зв’язку із ситуацією на Азовському морі Збройні сили України були приведені у повну бойову готовність. МЗС України звернулося до Росії з вимогою звільнення українських моряків і повернення техніки.

Вночі з 25 на 26 листопада відбулося засідання РНБО, під час якого рада одноголосно закликала президента запровадити на 60 діб воєнний стан в Україні.

Президент Петро Порошенко запропонував Верховній Раді розглянути на позачерговому засіданні в понеділок рішення про запровадження воєнного стану в Україні. Порошенко також звернувся до Путіна з вимогою негайно звільнити українських військовослужбовців.

Голова Верховної Ради Андрій Парубій скликає позачергове засідання парламенту на 16:00, 26 листопада.

Рада Безпеки ООН проведе екстрене засідання через атаку Росії в Азовському морі.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-21 02:17 :02