live
Новини » Світ Читать эту новость на русском

Таємниця Кудринецького замку

Кудринецький замок. Фото: Галина Пагутяк

Треба витратити чимало зусиль, аби туди потрапити. Спершу до Кам’янця-Подільського, а звідти до села Кудринці ще 30 км, куди всього двічі на день ходить автобус. Для більшості львів’ян приваби Поділля важкодоступні. Але замок Гербуртів того вартий. Я захоплююсь цим родом воїнів і державотворців, що були справжніми патріотами свого краю.

Що повинен робити лицар, коли існують зовнішні загрози? Не стане він будувати палаци, а подбає про арсенал, військо, яке поведе у бій. І, правильно, побудує фортецю у найбільш проблемному місці. Наприкінці XVI століття Річ Посполита знемагала від набігів татар. Через Поділля вів так званий Волоський шлях, яким вивозили ясир. Ось на узбіччі цього шляху Миколай Гербурт, а, можливо, і його батько Ян Гербурт, який був каштеляном у Кам’янці побудували на початку XVII століття на горі Стрілка замок з трьома великими вежами. Ян Гербурт помер 1626 року, а Миколай -1639.Замок без їхньої опіки то руйнували, то відновлювали, і врешті від нього залишились самі огризки. Я думала, що замок Гербуртів біля Добромиля в поганому стані, але Кудринецький замок виявився у фатальному.

Кудринецький замок. Фото: Галина Пагутяк
Кудринецький замок. Фото: Галина Пагутяк

З гори відкривається невимовної краси панорама на ріку Збруч,Троянові вали, ліси і пагорби. Варто перейти через дерев’яний міст-кладку і дорога закінчується, а з нею поволі зникають сліди людської цивілізації. Гербурти були непрості люди. Вони дуже вдало обирали місця для своїх замків, які служили обороні цілого краю. То правдиві орлині гнізда. Навіть у тих жалюгідних рештках стін я відчула спорідненість галицьких Гербуртів з подільськими.

Фото: Галина Пагутяк
Фото: Галина Пагутяк

Замок біля Добромиля був збудований ще у XV столітті, а на початку XVII Ян Щасний Гербурт реконструював його. Можливо, він брав участь і у побудові Кудринецького замку, бо обидва замки схожі в архітектурному плані. Гадаю, цілком можливо відшукати архітектора і якісь документи на цю тему. На жаль, історики не займаються подільськими Гербуртами та їх військовими звитягами. Замок в Кудринцях був не для мирного життя, то вже пізніші власники зробили з нього предмет розкоші. Взагалі, такі замки були великою спокусою для завойовників. Замок в Кудринцях брали козаки у 1648 році, потім турки.

Занепад роду Гербуртів почався з того, що в їх родинах почало народжуватись щораз менше синів. Єдиний син Яна Щасного Лев став ченцем, у Миколая Гербурта було дві дочки. Причина занепаду цього лицарського роду полягає ще й у тому, що тодішня Європа не потребувала лицарів, а новітня зброя зробила будівництво замків недоцільним. Мирне населення не мало вже де сховатись, не мало у кого просити притулку. Мечі повісили на стіну. Десь у ті часи, коли Гербурти будували і відновлювали замки, геніальний Сервантес писав свого «Дон Кіхота», в якому показав драму шляхетного лицаря, чиїх послуг світ уже не потребує.

Фото: Галина Пагутяк
Фото: Галина Пагутяк

Підземелля Кудринецького замку засипані, криниця також, але можна вибратись на стіну і подивитись на світ так, як дивились на нього останні лицарі, віддавши їм шану, бо вони, як і ми зараз,боролись проти орди.Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...