Новини » Суспільство 23 листопада, 2018, 8:21 блоги
Навіть не думайте дивитися фільм «Король Данило», – хіба хочете посміятися
Юрій Мартинович
репортер, оператор, письменник
Під час зйомок фільму «Король Данило». Фото: facebook.com/pg/koroldanylo
Під час зйомок фільму «Король Данило». Фото: facebook.com/pg/koroldanylo

Не люблю писати негативні рецензії на фільми, але доводиться. Мав можливість побувати на прем’єрі нової української стрічки «Король Данило». Чесно, хотів би бути злим після перегляду, бо коротко кажучи – абсурд повний, але я усміхнений. Зараз розповім чому.

Цей фільм позиціонує себе, як серйозний історичний бойовик із патріотичним акцентом, який розповідає про «ідеального» і хорошого й сильного галицько-волинського князя Данила Романовича, який жив ще 800 років тому. Тоді монголи почали захоплювати Русь, а Рим пропонував корону православному князю, і всякі там внутрішні інтриги бояр і наближених розбавляли сум середньовічного життя між келіями і постійним галопом на конях. Це «кіно» має стільки ляпів, що маленьку книжку можна написати про те, як не знімати кіно. Перш за все сценарій. Він відсутній і писався на ходу. Це помітно. Оскільки кіно виглядає зліпленим із кількох десятків кліпчиків, які мають між собою разом стільки ж спільного, як Земля і Юпітер, звісно ці планети в одній Сонячній системі, але більше таких видимих ознак подібності у них не спостерігається. Діалоги фільму, то головний біль на всю голову, ніби читаєш книжку із 17 сторіччя і моментами вставки «живих» персонажів сучасності. Вся та мова навіть не нагадує відтінку давнини, лиш професорські настанови по життю. Головні персонажі – кам’яні, говорять чужі думки, які навіть не розуміють. Кілька четверторядних персонажів, хоч трішки були цікавими, бо говорили щось кумедне. Саме четверторядні, бо у фільмі так багато людей, які не зрозуміло для чого з’являються у кадрі і зникають без вагомої на те загальносценарної причини, що почуваєш себе у транзитній зоні аеропорту, де суцільні випадкові люди і ти, який намагається зрозуміти, що вони тут всі забули? Більше того, всю ту беззмістовну «монологонину» (балакали швидше самі до себе, часто прожовуючи літери і перекручуючи слова, навіть був момент, де забули наложити звук репліки короля) ледь можна було почути через дуже гучне звучання музики, яка майже всі 90 хвилин сама по собі грала вигравала і хотіла задушити всякі слова і надати кожному кадру силу силенну емоцій, навіть, якщо це кадр, який вимагає більше тиші чи звуку середовища. Більше того, вся та музика звучала, як ремікс саундтреків Ганса Ціммера, особливо чувся перероблений мотив «Піратів Карибського моря».

Також варто сказати про вибір ракурсів – картинка була плоска і пластмасова, не відчувалося нічого, бо краса, ніби вперто не хотіла потрапляти у кадр. Лиш два-три кадри мені реально здалися смачними (смак інших кадрів давав карамельний попкорн), а решта, то камера собі стоїть чи крутиться довкола людей, які говорять фразами, які не зачіпають, бо дуже штучні. Вся ця штучність передалася у картинку, чого вартий кадр де, типу кров потрапляє на об’єктив камери – «треш» спецефект без якого можна було обійтися, бо він як «причепи кобилі хвіст» самотньо так раптом з’явився і зник. Всі спецефекти виглядали лишніми, особливо назви міст, які розпливалися (пливеш разом із ним зі стільця). Єдиний виправданий спецефект, коли на дальньому плані видно було намальоване велике місто, а на передньому – вершників, це більш менш гарно.

Фільм «Король Данило». Фото: facebook.com/pg/koroldanylo
Фільм «Король Данило». Фото: facebook.com/pg/koroldanylo

Також згадаю про відчуття часу. У фільмі воно відсутнє. Просто з’являється собі напис, що минуло сім днів, минуло десять років, минуло минуле, але дивлячись на сцену до і після, ти не відчуваєш зміни, ніби то все довгий незрозумілий сон і скоро хтось прокинеться і скаже, що то все фігня, а от зараз почнеться… Та не починалося. До речі, про сон. Кадр, де королю сниться, як він полює на зубра – не може не усміхнути. Бум – є, бум – нема, бум ще якась фігня, яка не клеїться із загальною логікою побудови фільмів.

Коротше, кіно недопрацьоване, ідеї-кліше запозичені із голлівудських фільмів у вітчизняних незалежних можливостях. Але воно могло би бути якимось дешевим серіалом, бо те, що є зараз – то не фільм для великих екранів. Так от, що мене ще усміхнуло навіть не зважаючи на те, що я не встиг на свою маршрутку після вечірнього перегляду і мав пригоду із справжнім таксі! Усміхнула мене думка, що це міг би бути крутий макаронний фільм у стилі жорсткого стьобу від Тарантіно і Сімпсонів. Коли незрозумілі люди перерізають одне одному горло, застосовують чорний гумор і дотримуються ідеалів завжди і всюди коли це зовсім не має значення (духівник-монах біля борделю, який прожогом кадрами пролетів, або Данило, якому сказали, що його жінка покінчила життя самогубством, а він пішов спати, бо мусить врятувати князівство, «психопат-одиночка» якийсь!). Також гурманів жіночого тіла може потішити момент, де брат князя бавиться і з трьома голими дівками, теж плюс. Посмішать також ретроспективні кадри, які у кінці пояснюють глядачам, що у середині фільму ви були ідіотами, бо сталося не так як ми вам показали, а ось так, як ми зараз вам показуємо! Виглядає, ніби: «Хах, не чекали, а ось вам!». Ще плюс у самому кінці, бо у кінці ми бачимо щось на зразок реклами пива, коли вже король Данило у сцені, яка нагадує, ну, дуже реальну вже рекламу, усміхається на всі 32 зуби і веде своє велике військо (видно не більш як 10 людей) на війну.

Можна писати і писати, що не так із цим фільмом, але не буду, вистачить, бо ще зроблю із нього, як критики зробили із фільмом «Кімната» (2003 рік) – найгірший фільм, який став класикою. Хоча «Кімнату» зняли за великі гроші, а Короля Данила зняли за невеликі кошти, українцем для України, і це вже добре, але для того, щоб назвати це фільмом, треба добряче випити перед тим, як його дивитися і просто із усмішкою спостерігати, як у цьому всьому хаосі режисер-сценарист намагається нам щось дуже і дуже важливе розповісти, щось настільки важливе, що просто взяв і забув, що саме… Класика)

Все, мій заряд енергії до цього фільму закінчився. З великою натяжкою моя оцінка десь так 3/10.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-12-05 15:24 :28