Новини » Економіка 21 листопада, 2018, 13:35
«Злий дім» назвав боржників, яким продовжують постачати газ
ZIK
ZIK

Харківська ТЕЦ-5 заборгувала «Нафтогазу» 975 мільйонів гривень, Сєвєродонецька – 321 мільйон гривень, а Дніпровська – 318 мільйонів. Ці міста рекордсмени із заборгованості. Разом вони винні «Нафтогазу» понад 1,5 мільярда гривень.

Про це йдеться в сюжеті проекту «Злий дім» на телеканалі ZIK.

У той же час у скандальній Смілі, яка заборгувала лише 85 мільйонів гривень, тепло включили лише тоді, коли у ситуацію втрутився Президент. Чому ж містам, які заборгували значно більші суми, тепло увімкнули вчасно, а Сміла тиждень сиділа в холоді?

У цьому сезоні «Нафтогаз» отримав юридичне право не постачати газ для підприємств теплопостачання, якщо у них є заборгованість за попередній опалювальний період на рівні 10%. Тобто, коли підприємство спожило газу на мільярд гривень, воно має сплатити бодай 900 мільйонів.

У ці умовні 900 мільйонів також входять пільги. Виходить, що коли споживачі розрахувалися вчасно, а місцева влада не переказала грошей за субсидій, через що виник борг, «Нафтогаз» номінацій не дасть.

Втім, субсидії можуть затримуватися місяцями. Бувають ситуації, коли «теплокомуненерго» за газ платить одразу, а гроші отримує із затримкою на 2-3 місяці. Субсидії також можуть затриматись на 2-3 місяці. Тоді з'являються борги, за які одразу ж починає нараховуватись пеня.

Щоб отримати газ від монополіста, можна піти й іншим шляхом – реструктуризувати борг. Наприклад, з тих таки 900 мільйонів гривень умовно 200 мільйонів – борги споживачів, 600 мільйонів – пільги, і 100 – пеня та штрафи.

Виконавчий орган місцевої влади погодлжує з «Нафтогазом» графік погашення цих боргів і отримує номінацію. Так зробили в містах, що очолюють «рейтинг неплатників». То що ж тоді сталося у Смілі?

Смілянський міський голова Олексій Цибко обурений. Каже: місто мало не замерзло через борги компанії «Смілаенергоінвест», яка 8 років поспіль подавала тепло в райцентр і завинила газовикам понад 80 мільйонів гривень.

Навесні місто розірвало угоду й налагодило роботу свого комунального підприємства. Проте питання боргу залишилося. «Нафтогаз» наполягав, щоб його успадкувало нове підприємство.

«Ціло місто взяте в заручники приватними компаніями, які подавали тепло протягом минулих років і накопичували борги. Ми подали на них в суд і процес триває», – каже мер Сміли Олексій Цибко.

Цей випадок нагадує історії із «Київтеплоенерго», коли столиця крім майна дістала у спадок ще й усі борги підприємства «Київенерго». За вирішення проблеми мер міста Віталій Кличко взявся ще влітку.

Єдине, чого вдалося домогтися – аби новому підприємству не передавали у спадок штрафів та пені. Решту боргів все ж доведеться сплатити.

Схоже, у Сміли виходу теж немає. «Нафтогаз» у всьому звинувачує керівництво міста, а у Верховній Раді навіть зареєстрували постанову про перевибори мера.

«А що мав зробити мер? Просто взяти і оплатити цей борг замість приватної компанії з міського бюджету? Тоді бюджет залишився б порожнім», – каже голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус.

Нині договір між Смілою і «Нафтогазом» не підписаний. Допоки питання з документами не вирішиться, містові постачатимуть газ за подвійним тарифом.

Нагадаємо, Президент України Петро Порошенко, виступаючи в Черкаській ОДА, запевнив, що тарифи на газ та тепло для Сміли будуть такими ж, як і в інших містах.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-21 01:35 :39