Новини » Політика 21 листопада, 2018, 17:55 блоги
В якій країні ми жили б, якби Майдану не було
Сергій Костеж
мандрівник, історик
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Вранці я сів до свого автомобіля «Hyuindai Accent» 2006 року, і рушив до заправки, уявляючи, як важко почнеться цей день – адже дизельне пальне за вартістю вже випередило бензин. Шкода, що машина в мене дизельна – хоч споживає мало, та газ на неї – не поставиш.

… після переобрання Віктора Януковича у 2015 році, гривню нарешті «відпустили» – і вона швидко, відповідно до прогнозів навіть провладних експертів, впала до 16 за долар. Необхідність нових кредитів та паніка на ринку, а також тиск Росії з вимогою віддати перші з 15 наданих у 2013 році мільярдів кредиту, обвалили національну валюту до рівня 25 грн за долар. Важко в страшному сні було таке уявити у 2013 році, хай би вже перемогли ті студенти на Майдані, і то мабуть не було б так страшно…

Російський дизель, який АЗК заради здешевлення закупали замість литовського, швидко вбиває паливну систему, а у знайомого через тиск смотрящіх від Юри Єнакієвського закрилося велике і хороше СТО, де я прокачував тачку після закінчення гарантії.

Проїжджаючи повз Бессарабку, звернув увагу на монумент Леніна, який, цілий і рум’яний, як і раніше, вказує путь на Бессарабський ринок.

На роботі весь офіс ходить сумний – чергові скорочення через те, що на ринок запустили російських колег, які, демпінгуючи, обвалили сегмент, і тепер частину колег скоротять, але і замість підвищення зарплат ми смоктатимемо лапу.

– Що з цією фігнею робити? – питає Саша з Горлівки, менеджер з сусіднього відділу, на курілці.

– Шо хочеш, те й роби – кажу – це ж твої.

– Та какіє к чьорту маі, нє нчінай вот ето вот, ти знаєш как оні нам всєм в Донєцкє уже…

Куримо далі. Просвіту не видно. На виборах переміг Янукович, в один тур. Навіть конкуренції не було – Юля як сиділа, так і сидить, їй навіть строк подовжили, а Яценюка просто зацькували перед виборами. Кличко і Тягнибок йшли окремо один від одного і взяли по 5%. Бачачи це все, залишки опозиції пішли у «тушки», і тепер регіоналівська більшість голосує як заманеться.

– А ти сайт чітал, етот, как єго там… Ну, ещо двоіх актівістов закрилі.

– Угу

– Шо дєлать будєш?

Важке питання. Мабуть, найважче – що робити.

Це те, що відрізняє той час, від нашого – у нас кожен знає, що робити. І кожен розраховує для себе перспективу. Тоді – перспективи не бачив ніхто. Ані бізнес, ані найманий працівник, ані навіть «незалежні експерти».

Мабуть, це і є те, що відрізняє пост-майданну епохи від не-майданної, яка могла б настати. Наявність перспективи та прозорість, відкритість можливостей для політичної та громадянської активності. Від якої залежить і наше подальше життя.

До речі, мій знайомий відкрив, попри негаразди, нову СТО – як тільки система смотрящіх Януковича була демонтована. Попри кризу та падіння попиту, він «витягнув» – і тягне досі. Тоді – не зміг. І він теж бачить для себе перспективу.

Важливо те, щоб кожен з нас оцінював певний час, день, тиждень – не з точки зору того, яка ціна на комуналку є або могла б бути, чи скільки він може залити бензину в свій бак – а з точки зору того, які в нього тут і зараз є можливості для того, щоб через певний час заливати більше і мати більше. В цьому і є глобальна відмінність нашого часу від часів Януковича. І цю можливість нам подарував Майдан, який сам по собі був лише початком болісних змін суспільства, країни, та кожного з нас.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-20 05:54 :09