Новини » Суспільство 21 листопада, 2018, 11:07
Сьогодні день архангела Михаїла та інших Небесних сил
Фото: wikipedia.org
Фото: wikipedia.org

21 листопада православні та греко-католики відзначають день Собору Архистратига Михаїла та інших Небесних безтілесних сил.

Свято встановлено на початку IV століття на помісному Лаодикійському соборі, що відбувся за кілька років до I Вселенського собору (приблизно 319-320 рр.). Лаодикійський собор 35-м правилом засудив і відкинув поклоніння ангелам як творцям і управителям світу та затвердив їх правдиве вшанування.

За однією із версій, свято встановлено у листопаді, оскільки, це дев’ятий місяць (у давнину початок нового року святкували у березні), а за християнським вченням, існує дев’ять ангельських чинів, поділених на три ієрархії. До найвищої ієрархії належать: серафими, херувими і престоли. Далі йдуть – панування, сили і влади. І врешті – начала, архангели і ангели.

Слово «ангел» означає «вісник». Це відображає їх призначення – доносити до людей волю Бога, бути захисниками і вчителями людства. Архангел Михайло стоїть найвище над усіма дев’ятьма чинами і тому називається архистратигом. З Біблії відомі також імена інших архангелів: Гавриїл («Божа сила»), Рафаїл («Боже лікування»), Уріїл («Боже світло»), Селафіїл («Божий молитвеник»), Ієгудиїл («славить Бога»), Варахиїл («Боже благословення»), Ієремиїл («піднесення до Бога»).

Архистратиг Михаїл здавна вважається покровителем Києва та військових. За легендами, він допоміг війську князя Святополка перемогти половців, з’явившись над Софією Київською крилатим птахом у лицарських обладунках. Неподалік від того місця 1108 року князь Святополк збудував Михайлівський Золотоверхий собор. Постать архистратига також зустрічається і на головній хоругві часів Богдана Хмельницького та на численних козацьких прапорах.

Архангел Михаїл виступає в низці стародавніх гербів українських міст: Гадяча (XVII століття і 1782 рік), Клевані (1654 рік), Кролевця (1644 і 1782 років), Миргорода (1631 рік), Овруча (1640 і 1796 років), Сколього (XIX століття), Тартакова (1748 рік), Устя-Зеленого (XIX століття), Янова (нині Івано-Франкове, 1810 рік), а також у гербі Київського воєводства (1471 рік).

У народній уяві Архистратиг Михайло — це мужній лицар, який перемагає всі темні сили нашої землі. «Грім гримить – це Архистратиг Михайло веде війну з чортами, – каже народня легенда, – де б не заховався нечистий, а стріла Архистратига знайде його скрізь».

21 листопада часто випадає перший сніг, тому й прикмета: “Михайло на білому коні приїхав”.

Народні прикмети:

Якщо цього дня сніг буде мокрим, то майбутній урожай буде хорошим.

Якщо стоятимуть густі тумани, то така погода протримається до зимового Миколая.

Якщо на Михайла ніч ясна, то зима буде сніжна і красна.

Якщо Михайло дощем служить - добру й суху весну ворожить.

Іній - на великі сніги, а туман - на відлигу.

Якщо відлига - не жди санного шляху до Миколи.

Як на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до півгрудня.

День на Михайла похмурий і на деревах іній - до хорошого врожаю.

Від Михайла зима морози кує.

Як Михайло закує, то Микола не розкує.

Якщо на Михайла ніч ясна, то буде зима сніжна й красна.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-26 13:05 :38