Новини » Суспільство 21 листопада, 2018, 16:45 блоги
До 100-річчя єврейського погрому у Львові
Галина Пагутяк
українська письменниця, лауреат Шевченківської премії з літератури

Військові злочини проти цивільного населення під час Першої світової не були належно покарані й засуджені міжнародною спільнотою, тому Друга світова була такою жахливою.

Засудження – це не лише суд, але й осуд, оприлюднення фактів, що дає змогу уникнути трагедій подібного штибу в майбутньому. Чи був би можливим Голокост, якби уряди світу свого часу засудили єврейські погроми, мародерство, колабораціонізм? Чи можливою була б теперішня гібридна війна і зелені чоловічки,якби сталінізм було визнано як тоталітарний світогляд і покарано хоча б у 90-х роках? Чи можливим би був Голодомор в Україні 30-х років, якби було засуджено голодомор в Ірландії 40-х років 19 ст., адже варто було лише заборонити експорт зерна з Ірландії, щоб його зупинити?

Даремно я шукала сьогодні в пресі згадку про 100-річчя єврейського погрому у Львові. Все-таки кругла дата, хоч і сумна. Отже, 21-23 листопада 1918 року після відходу українських військ було вчинено розгром єврейської дільниці у Львові. Спалено три синагоги разом з рідкісними книгами, постраждало 7 тисяч родин,в тім числі й українських. Польське військове керівництво зупинило погроми лише на третій день, а преса подавала цю трагедію як звичайну пожежу. Були масові зґвалтування жінок, неповнолітніх дівчат, загинуло приблизно 150 євреїв, 400 було поранено. Число загиблих українців невідомо, але їх так само було дуже багато. В погромі брали участь польські жовніри, це довела згодом комісія з Америки,але розслідування велось поверхово. Четверо погромників розстріляли, решта відбулась кількамісячною гауптвахтою. У подібних ситуаціях слід пам’ятати одне: влада завжди причетна, якщо не прямо, то опосередковано. Ніколи побутовий антисемітизм, расизм, ксенофобія не переходять у насильство без згоди на те влади. Будь-яка влада здатна побороти хаос, у неї є для цього поліція і військо.

Жертви погрому були поховані на Янівському цвинтарі. Згодом уже за совітів могили зруйнували і забудували. Слід пам’ятати ще одне, що дуже важливо: злочинців не можна ототожнювати з народом,до якого вони належать. Це означає, що історики повинні спокійно працювати і доносити правду, а не ставати жертвами обструкції з боку інших істориків. У нас дуже багато гнійників, які потрібно розрізати задля одуження.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-26 12:47 :44