Новини » Суспільство 21 листопада, 2018, 22:10
Декомунізація чи реставрація: на Донеччині відновлюють пам’ятник революціонеру Артему
ZIK
ZIK

На Донеччині почали реставрацію пам’ятника радянському революціонеру. На це виділили 380 тисяч гривень. Тим часом в уряді обурилися, мовляв, статую треба знести, бо вшановує вона пам’ять сепаратисту.

Про це йдеться в сюжеті інформаційного проекту «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

Від 1927 року пам’ятник радянському революціонерові Артемові – чи не головна окраса Святогірська. Майже століття тому тут його встановив український архітектор Іван Кавалеридзе. Востаннє монумент ремонтували у вісімдесятих.

Чотири роки тому у вершину статуї влучила блискавка. Одначе тоді лагодити Артема не стали, через події на сході. Меморіал огородили і повісили табличку «небезпечно».

Нині тут кипить робота. Ремонтники реконструюють фігуру: укріплюють або замінюють відхилі частини, встановлюють систему захисту від блискавок, однак скаржаться на невчасність початку ремонту.

«Ми вклали у статую приблизно півтони бетону. Втім, цю роботу треба було робити ще за теплої погоди», – бідкається реставратор Юрій Перебийніс.

Повністю завершити проект цього року реставратори не встигнуть, тож другий етап робіт розпочнеться навесні, з настанням тепла.

«Тут роботи приблизно на чотири місяці», – додає реставратор Юрій Перебийніс.

Що ще цікаво, інформація про початок реставрації Артема викликала хвилю обурення в соцмережах. Мовляв, статую потрібно знести, а не відновлювати. Директорка історико-культурного заповідника, до якого належить пам’ятник, пояснює: питання про декомунізацію монумента поставили ще 2015 року. Однак обласна влада вирішила не чіпати витвору.

«Такий пам’ятник є один. До того ж його створив видатний український майстер Іван Кавалеріздзе, якого називають другим Мікеланджело», – Світлана Шарабан

Пам’ятник Артемові у Святогірську справді єдиний такий в Україні, підтверджує архітектор Дана Космина. У такому стилі на початку 20 століття не працював жоден інший радянський мистець.

«У монументі переплітаються кубістські форми. Митець не дублює, не уявляє сам реалістичний образ Артема. Водночас, з формальної точки зору, окреслює і дає цілу архітектоніку цьому об’єкту», – наголошує архітектор Дана Космина.

Думки місцевих істориків частково не поділяють в уряді. Віце-прем’єр В’ячеслав Кириленко вважає, що цей пам’ятник присвячений терористу. Він пише: «Українському інституту національної пам’яті треба з’ясувати усі обставини реставрації пам’ятника більшовицькому терористу та сепаратисту Артему».

Декомунізувати пам’ятник найближчим часом не зможуть, кажуть у тутешньому історико-культурному заповіднику. Бо ж для цього, за законом, монумент спершу мають позбавити статусу пам’ятки національного значення.

До слова, нагадаємо, що в рамках декомунізації Київрада 15 листопада перейменувала низку вулиць у чотирьох районах столиці.

Лідія Пугач, «Перші про головне»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-19 00:16 :37