Новини » Економіка

Кушнірук: Газ в Україні має бути ринковим товаром

ZIK

Для того, щоб в містах не виникали неприємні ситуації, такі як в Смілі, коли весь населений пункт немає тепла, слід запровадити ринок газу для населення. Такий крок потребує небагато: газ, що видобувається в Україні і купується закордоном слід почати продавати.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» говорив економіст Борис Кушнірук.

«Сміла – це одне із міст, де виникають проблеми з теплом декілька років поспіль. Чому інші населені пункти не мають таких хронічних конфліктів? Це означає, що питання виникає не на державному рівні, а місцевому», – робить висновок Борис Кушнірук.

До того ж, експерт відстоює позицію НАК «Нафтогаз». Адже згідно із українським законодавством, на компанію покладене зобов’язання продавати тепло не за комерційною ціною.

«НАК «Нафтогаз» може збувати газ лише за заниженою ціною, та ще й наперед, тобто без передоплати. Через це в законодавстві є норма, що якщо підприємство, яке займається газопостачанням в місті, змінюється, воно має на себе брати борги попередника. Адже можна щороку перебирати постачальника, а тоді «Нафтогаз» буде лише з позиками», – говорить економіст.

Питання заборгованості підприємства, яке займається газопостачанням, підпорядковане міській владі, пояснює Борис Кушнірук.

«В Києві колись була схожа ситуація. Якось ухвалили рішення про те, щоби «Київенерго» пішов від Ахметова до комунального підприємства. Однак, протягом року не врегульовували питання боргів. Водночас, наголошу, що це не є вимогою НАК «Нафтогаз»! Це тільки правильне українське законодавство», – зазначає експерт.

Ситуації в Смілі виникають тому, що газ досі є тим товаром, ціну якого врегульовують в ручному режимі, упевнений економіст.

«Якби це був абсолютно комерційний товар, який би продавали повністю на ринкових умовах, то все було б по-іншому. Адже продавець хотів би продати свій товар, зокрема, «Теплокомуненерго», не дозволив би зі собою гратися, «вішати» борги на інші фірми», – переконаний експерт.

Саме тому Борис Кушнірук наголошує на необхідності ринку газу для населення.

«Ми могли би створити ринок, якби весь обсяг газу, який видобувається в Україні і купується закордоном, просто почали продавати», – коментує економіст.

Він звертає увагу на те, що в Україні все ж є ринок газу для комерційних споживачів.

«Там торгують газом без жодних проблем. Є ринкова ціна і всі розуміють, чому вона є саме такою. На жаль, проблема в Смілі з’явилася тому, що дуже довго залишалася безглузда система подвійних цін на газ, які треба було постачати «теплокомуненерго» без оплати», – підкреслює економіст.

Що цікаво, за часів Януковича, така схема дозволяла списати десятки мільйонів гривень, додає експерт Борис Кушнірук.

До слова, нагадаємо, раніше депутати Сміли звернулися до Президента Петра Порошенка. Вони просили допомогти знайти спільну мову з НАК «Нафтогаз», щоб місто змогло розпочати опалювальний сезон.Loading...