live
Новини » Світ 1885 Читать эту новость на русском

Демографічна криза в Японії: пошук виходу

Прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Запланованих реформ не достатньо для подолання проблеми.

«Спад народжуваності та старіння японського суспільства прискорюється з небаченою швидкістю», – попереджає Сіндзо Абе, японський прем’єр-міністр. Враховуючи масштаби проблеми, на минулому тижні він заявив виданню The Economist, що уряд повинен вдатися до рішучих дій, щоб подолати її. Він згадав про низку реформ, спрямованих на збільшення робочої сили та зменшення витрат на підтримку людей похилого віку. Сейм у даний час розглядає пропозицію уряду прийняти 345 000 іноземних працівників щонайменше на п’ять років.

Це звучить суттєво, проте цього недостатньо, адже демографічний спад є значно більшим. Щороку у Японії помирає на 400000 людей більше, ніж народжується. Тривалість життя у країні найвища у світі – 84 роки. Понад 28% населення – старше 65 років, у порівнянні з 21% у Німеччині, 15% в Америці та 6% в Індії. В країні налічується 69 785 людей, яким понад сто років, що у сім разів більше, ніж два десятиліття тому, – інформує видання The Economist.

Держава добробуту стає недоступною. Державний борг становить 250% від ВВП. І Японія страждає від гострої нестачі робочої сили. Вже є 1,6 робочих місця на кожного шукача роботи, і передбачається, що робоча сила скоротиться з 67 млн минулого року до 58 млн у 2030 році.

Одним з очевидних рішень цієї проблеми є імміграція. Лише 2% робочої сили є іноземцями, у порівнянні з 17% в Америці. План, який має розглянути Сейм, передбачає залучення робочих у 14 галузях промисловості, включаючи будівництво, суднобудування та догляд за людьми похилого віку. Планується, що спочатку вони отримають візи не більше, ніж на п’ять років, та не зможуть привести з собою свої сім’ї. Всі вони мають володіти японською мовою.

Пан Абе вважає, що робить щось надзвичайно важливе. У ході дебатів він завжди підкреслює, що новоприбулі – це не постійні іммігранти, а гості країни. Більше того, він змальовує іноземних працівників як метод заповнення прогалин у той час, як уряд намагається залучити до роботи більше японців. Під час його шестирічного перебування на посаді, ще 2 млн жінок приєдналися до робочої сили. Він збільшив кількість дитячих садків та змусив великі компанії документувати свої зусилля щодо залучення жінок-робітників. З наступного року дитячі садки будуть безкоштовними. Більше половини жінок після народження дитини повертаються на роботу, у порівнянні з 38% у 2010 році. «Ми намагаємося створити суспільство, яке дозволить більшій кількості жінок бути активними та розвиненими», – говорить він.

Пан Абе також закликає людей «залишатися активними та не виходити на пенсію». Його уряд планує підвищити пенсійний вік для державних службовців з 60 до 65 років, та заохочує компанії зробити те ж саме. Як наслідок, багато компаній збільшили пенсійний вік або беруть на роботу пенсіонерів, часто на неповний робочий день. 23% людей віком понад 65 років працюють; вони становлять значно більшу частку робочої сили, ніж у інших багатих країнах. Пан Абе планує посилити цю тенденцію, збільшивши державну пенсію для тих, хто погодився вийти на пенсію пізніше. У довгостроковій перспективі, на думку прем’єр-міністра, роботи та штучний інтелект допоможуть скоротити дефіцит робочої сили.

Схоже, пан Абе планує запровадити широкомасштабні зміни, щоб укріпити позиції держави загального добробуту. «Ми плануємо провести загальну реформу соціальної сфери, включаючи сферу охорони здоров’я та медицини, – каже. – Ми намагаємося створити суспільство та спільноту, де люди можуть залишатися здоровими та активними... та віднайти сенс для того, щоб жити довго».

Проте на практиці пан Абе достатньо обережний. Навіть після підвищення пенсійного віку він все ще буде нижчим, ніж у багатьох інших багатих країнах. Більш того, існуюча система перешкоджає тим, хто старше 65 років, працювати більше, ніж неповний робочий день, оскільки їхня пенсія зменшується у разі, якщо їхні доходи від неї та їхня зарплата перевищують 460 000 ієн (4 039 $) на місяць. Уряд змінив, проте не скасував податкового нюансу, який перешкоджає заміжнім жінкам заробляти більше за певну суму. Тим часом, частка медичних витрат, які пацієнти повинні платити за державну систему охорони здоров’я, зменшується, коли вони стають дорослішими, що накладає великий тягар на державу. Це питання вимагає запровадження певних змін.

Слід зазначити, що підвищення пенсійного віку у Японії не є настільки болючим питанням, як у інших країнах. Опитування, проведене у 2017 році, показало, що 42% людей, які працюють у віці від 60 років і більше, хочуть продовжувати трудову діяльність. Попри те, що деякі політики нагнітають ситуацію щодо іноземців, більшість населення схвалює плани пана Абе прийняти більшу кількість іноземних працівників.

Пан Абе прагне зробити Японію прикладом для інших старіючих суспільств. Він зробив значно більше за своїх попередників, для підготовки до меншого, старшого населення. Натомість, небезпека полягає у тому, що Японія може стати прикладом тієї країни, яка зробила занадто мало, занадто пізно.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...