Новини » Суспільство 18 листопада, 2018, 10:10
Таємниця друкарні Гербурта
Фото Галини Пагутяк
Фото Галини Пагутяк

Скарби у нас асоціюються з золотом та коштовним камінням. Але знаходять скарби випадково. Як правило. Сучасні розкрадачі гробниць не вірять у магію, за допомогою якої заклинали скарби, замки, могили, будівлі спеціального призначення, як-от арсенали, кузні, друкарні.

Не знали про це і троє місцевих п’яничок, які розбирали рештки друкарні початку 17 ст. в Боневичах біля Добромиля, хоч стіни там впереміж з камінням і цеглою, що їх скріплено дуже міцним розчином. Поруч не до кінця розкрадені руїни панського фільварку, там легше добувати будматеріал і конвертувати його в пляшку самогонки. Так-от, як мені розповідали, всі троє загинули страшною смертю: двоє наклали на себе руки, а третього замордували. Та незважаючи на це, рештки стін продовжили розбирати, мабуть, під чиєсь замовлення чи в пошуках скарбів. Доки не втрутилися небайдужі поціновувачі старовини і поряд не встановили пам’ятний знак зі стилізованим портретом Яна Щасного Гербурта, власника друкарні, продукція якої не давала спокійно спати королю Зигмунту ІІІ Вазі, яка розорила бунтівного магната і допровадила його до передчасної смерті на самого Сильвестра 1617 року.

За допомогою друкаря Яна Шеліги з Кракова з 1611 по 1616 роки було видрукувано вперше (!) історичні хроніки Яна Длугоша, Вінцентія Кадлубки,Станіслава Оріховського. Давно померлий Ян Длугош трактував історію Польщі не зовсім так, як цього вимагала сучасна історична доктрина Зигмунта ІІІ, тому шеститомна праця історика, життя якого почасти минало у Львові, опинилась під забороною. Друкарня видавала й оригінальні твори Гербурта, укладені ним античні філософські антології, полемічні твори, а також першу у Східній Європі дитячу книжку «Наука Добромильська». Але кому це цікаво зараз? Ліпше натикати на Старосамбірщині чеські гроші пам’ятників бравому вояку Швейку.

Ментальність простолюду ХХІ ст. мало чим відрізняється від ментальності неписьменних людей часів Яна Щасного Гербурта. Всі ті, хто пише і видає книги, займаються пустою справою, небогоугодною навіть. Маєте церкву, телевізор і базар – чого вам ще треба. На Гербурта писали доноси ті, кого він захищав, українські шляхтичі, бо нема пророка у своїй Вітчизні. Тобто такі самі хруні, які свого часу не обрали Івана Франка до парламенту, навіть поцупили його єдині черевики в Добромилі.

<nbsp;>

У тій же друкарні перед смертю Ян Щасний Гербурт друкував листівки містичного змісту про свої видіння на Чернечій горі. Він народився і помер в Боневичах, останньому своєму притулку. Що ж то за село Боневичі? Як будете йти з Добромиля долиною річки Вирви, то біля підніжжя гори Радич побачите невелике село, де вже нема школи. В самому кінці села серед руїн панського фільварку 19 ст., побудованого на місці осідку Гербуртів,ближче до ріки будуть рештки друкарні. Поряд, в хащах, є вхід у дуже цікаве підземелля явно 16 століття з увігнутим склепінням, сухе і чисте. Конем туди заїхати можна, як кажуть місцеві. Ну, і,звісно,є десь підземний хід до Високого Замку Гербуртів, як же без нього.

В контексті всього того, що ви прочитали, по-іншому сприйматимете надзвичайно вишукані краєвиди і вид на костел Нового Міста, що за два км від друкарні, до якої привів вас Ян Щасний. Тут ростуть старі липи і можна відпочити в їх затінку. Тут угорі на плато проїжджає крихітний потяг на Нижанковичі, стрясаючи повітря. Сама подорож – як віднайдений скарб. А те, що не цінують книгу, не зовсім правда. Бо книги друкарні Гербурта коштують нині кілька сотень тисяч доларів, бо лишилось їх у цілому світі, може, з десяток. В тому числі і у Львові дещо. Папір, на якому видрукувано полемічні твори, наводить на думку, що десь тут на річці могла бути і папірня Гербурта, для власних потреб. Може, комусь пощастить відшукати її сліди.

Фото Галини Пагутяк
Фото Галини Пагутяк

На логотипі друкарні – три колони і напис «Правда І праця». Хіба це не те,що ми потребуємо нині в Україні? Те, що зробить нас громадянами, а не електоральним стадом баранів. Даруйте, не стрималася. Гарних вам мандрів!

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-18 02:23 :43