Новини » Політика 18 листопада, 2018, 13:25
Релігієзнавець про Об’єднавчий собор: Церковники можуть тягнути до виборів
ZIK
ZIK

Із другої спроби Президент таки побачився із частиною ієрархів УПЦ МП на зустрічі, яка відбулася у закритому режимі. Адже кілька тижнів тому Петро Порошенко запросив архієрея УПЦ МП на розмову, утім священнослужителі запрошення проігнорували. Мовляв, церковні питання слід вирішувати в стінах храму і кликали Президента у Києво-Печерську лавру. Та глава держави таке запрошення відхилив. Того ж дня на терміновому Синоді православної церкви Московського патріархату було ухвалено рішення про розрив із Константинополем та неприйняття автокефалії Української церкви.

Про це йшлося у програмі новин «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

Місце не сподобалось

Спілкування Президента з духовенством української православної церкви мало відбуватися в Українському домі. Втім з майже сотні митрополитів туди приїхали троє осіб. Більшість чекала на главу держави у Києво-Печерській лаврі. Але виявилося, що місце зустрічі змінити не можна і туди Петро Порошенко приїжджати вже не захотів.

В Українській православній церкві Московського патріархату переконують, що влада обрала не найкраще місце для проведення зустрічі. Адже Український дім будували в радянські часи, як музей вождя революції.

«Ми вирішили, що музей Леніна може повернути в старі часи. Коли Генсек казав, куди їхати, туди і їхали», – сказав керівник прес-служби УПЦ МП Василь Анісімов.

Та в Адміністрації Президента у таку версію подій не повірили і заявили, що зірвати зустріч наказали з Москви. Президент дочекався лише трьох архієреїв – митрополита Вінницького Симеона, архієпископа Новокаховського та Генічеського Філарета і митрополита Переяслав-Хмельницького Олександра Драбинка. За словами речника Петра Порошенка, вони скаржились.

«Петро Порошенко поінформував ієрархів про свої перемовини із Вселенським Патріархом Варфоломієм про угоду між Україною та Константинопольським Патріархатом, а також про готовність Вселенського Престолу сприяти проведенню Об’єднавчого собору», – написав у соцмережах прес-секретар Президента України Святослав Цеголко.

Владики розповіли Президенту про безпрецедентний тиск Москви, який чиниться на тих єпископів УПЦ(МП), які готові приєднатися до творення єдиної церкви. Самі священнослужителі, які були на зустрічі, більш обережні та лаконічні у своїх розповідях.

«Я не знаю як класифікувати цю зустріч. Я зустрічався з Президентом, чи офіційно чи неофіційно, ми неодноразово зустрічалися з Петром Олексійовичем, але в той день коли було запрошення так. Адже згідно запрошення я був в Українському домі. Говорилося про бачення церковно-державних відносин між президентом і єпископом», – прокоментував митрополит Драбинко.

УПЦ МП не готова до діалогу

Тим часом, більшість архієреїв московського патріархату засідали на Синоді в Києво-Печерській лаврі. Там і ухвалили рішення розірвати євхаристійне спілкування з Костянтинополем. Фактично, продублювавши рішення РПЦ.  

Офіційна позиція УПЦ жодним чином не засуджує тих, хто таки ходив до Порошенка. І хоча йдеться лише про трьох архієреїв, тобто мізерну частину Московського патріархату, джерела в російській пресі повідомляють про розкол. У Лаврі запевнили, що шкодують про зірвану зустріч. Тим більше, що Петро Порошенко тривалий час був вірянином саме Московського патріархату.

«Ми дуже хотіли б, щоб Президент почув нашу точку зору щодо усіх проблем. Тому що чотири роки тому він з нами не зустрічався. Можете собі уявити, коли вирішують вашу долю, але не запитавши вашої думки. Також є велика кількість проблем. Все-таки Петро Порошенко є віруючою людиною нашої церкви, він брав у нас благословення на участь у президентській кампанії», – розповів керівник прес-служби УПЦ Василь Анісімов.

Представники Київського патріархату певні, що ієрархи Московського патріархату бояться зустрічі з Президентом. Релігієзнавці запевняють, що у церкві, яка визнає за патріарха – Кирила, – ще не готові до діалогу про українську об'Єднану помісну церкву.  

«Це цілком логічно і правильно, щоби Президент мав можливість безпосередньо зустрічатися з єпископатом Московського патріархату. Те, що керівництво митрополії російської церкви в Україні перешкодило єпископам зустрітися з Президентом, означає, що вони бояться правди», – вважає Чернігівський і Ніжинський архієпископ УПЦ КП Євстратій Зоря.

Його позицію поділяють і релігієзнавці.

«Церква була просто не готова зустрітися і почути правду. Звісно, що Порошенко вмовляв би єпископат приєднатися до єдиної церкви, прийти на собор, а церква не може цього зробити. Оскільки вона просто не готова», – зазначив релігієзнавець Людмила Филипович.

Зустріч нікому непотрібна

Та науковці, які вивчають релігії в Україні, переконані, що насправді зустріч не була потрібна ані московському патріархату, ані главі держави. Церковники можуть просто тягнути час до виборів. Адже, за кілька місяців Президент може і змінитися. Та, якщо Онуфрій раптом вирішить долучитися до об'єднавчого процесу, Московський патріархат може отримати ключову посаду в помісній церкві, якій буде даровано томос. 

«Так можна ще 2-3 рази призначити зустріч і не зустрітися, а там вже буде новий Президент, з яким буде проведено зустріч. Для Президента, мабуть, теж було б важко, якби всі єпископи пішли на Об’єднавчий собор і обрали б там, наприклад, митрополита Онуфрія патріархом української церкви», – вважає релігієзнавець Руслан Халіков.

«Також є інтереси і у Вселенського патріарха. Ми знаємо, що він хоче, щоб відбулося реальне об'єднання всіх православних в єдину православну церкву. Звичайно, що УПЦ МП на це не піде і проти цього будуть виступати і автокефалісти і Київський патріархат», – додала Филипович.  

Водночас затягується і сам об'єднавчий процес. Експерти говорять, що це через виникнення труднощів у розподілі посад. Київський патріархат спростував чутки, що нібито предстоятель Філарет зняв свою кандидатуру. Він не міг цього зробити, оскільки делегувати його можна було б лише на Соборі. Тож це називають маніпуляціями. Заперечили і чутки про дату проведення Об’єднавчого собору, бо на 22 листопада нічого і не планувалося.

«Який сенс зібратися на непідготовлений Собор, де цілком можливі провокації, де, наприклад, не домовляться, розсваряться і розійдуться? Буде тільки гірше. Дата собору буде оголошена офіційно», – зазначив Чернігівський і Ніжинський архієпископ УПЦ КП Євстратій Зоря.

«Оскільки розмови не вийшло, тут два варіанта розвитку подій: або будуть таки пробувати зустрітися хоча б з кимось і тоді запрошувати їх до робочої групи, або будуть без них утворювати нову церкву», – наголосив Халіков.

І представники Київського патріархату, і релігієзнавці єдині у думці, що собор все одно буде проведений. Питання, коли саме це відбудеться. УПЦ КП повідомила, найімовірніше, підготовчий процес завершать уже до кінця цього року. І лише тоді про Собор оголосять офіційно.

Нагадаємо, колишній прес-секретар предстоятеля УПЦ МП протоієрей Георгій Коваленко вважає, що Архієрейський собор, на якому оберуть предстоятеля єдиної Української помісної церкви, може відбутися 22 листопада.

Дмитро Будкевич,  «Перші про головне. Деталі»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-25 07:04 :06