Новини » Суспільство

Довкола «Укрпошти» триває скандал: на кону – доставка пенсій до сіл

Укрпошта

Доля семи тисяч сільських відділень «Укрпошти» досі не вирішена. Кілька тижнів тому підприємство заявило про намір закрити їх через збитковість, а разом із ними припинити доставку пенсій та прийом платіжок у селах, якщо держава не підніме тариф.

Люди з глибинки відверто злякалися такого майбутнього, – повідомляє ТСН.

В «Укрпошті» кажуть, що скарг від людей щодня вислуховують десятками, та зізнаються, що їх розуміють, бо крок і справді різкий. Утім, пояснюють, видача пенсій з’їдає всі прибутки компанії. «Ми зазнали десь мільярд збитків. Він же не десь взявся нізвідкість – його треба перекривати», – пояснюють поштарі.

На покриття діри вимушені були витрачати все зароблене, ще й брати в борг під відсотки – але, певні, це не вихід. Бо всі гроші на розвиток ідуть на розвезення пенсій, тому їх розноситимуть лише в тому разі, якщо держава підніме вартість доставки з чинного тарифу 1,59% від суми до 2,7%.

У Пенсійному фонді ще раніше казали, що вони проти такої новації, бо понад мільярд, який просить пошта, не зайві для держави, у якої дефіцит із пенсійними надходженнями. Урядовці, своєю чергою, навіть направили до поштарів аудиторів, які б перевірили обґрунтованість тарифу. Нині між усіма структурами триває діалог.

«Ми поновили діалог з Пенсійним фондом з приходом нового керівника. Буквально сьогодні я зустрічався. Зустрічалися з Держаудитслужбою, яка проводить перевірку. Робота триває, але хотілося б значно швидше», – пояснив представник «Укрпошти» Ігор Смілянський. Ключове питання про те, що буде з відділеннями і пенсіями після нового року, досі не вирішене. Хто в цьому винен – думки експертів розділилися.

«Те, що відбулося на підприємстві – це закономірний наслідок того, що багато років поспіль відбувалося з «Укрпоштою», – вважає економічний експерт Олексій Кущ. Він вважає, що на вигідних комерційних напрямках пошта багато років утрачала позиції, а нині вже не заробляє стільки, щоби перекрити соціальні функції, як то видачу пенсій та комуналки. Та й реформ у компанії, які б цю ситуацію змінили, фахівець поки що не бачить.

Хоч пошта і посідає перше місце з прозорості закупівель та звітує про викорінення корупції – проте в реальних цифрах цього наразі не видно. «Епізодичний прибуток. Потім збитки. Тобто таке собі балансування, котре не робить компанію успішною», – пояснив Кущ.

Інші ж нарікають, що пошта не використовує всіх ресурсів. Нардеп Віктор Бондар звертає увагу на те, що лише торік зарплата трьох десятків керівників та менеджерів «Укрпошти» становила 64 мільйони гривень – цього вистачило б на утримання більше 2500 листонош. А нині зарплата керівника перевищила 700 тисяч окладу та 15% премії.

«В середньому керівники «Укрпошти» та департаментів отримують зарплати по 200-300 тисяч. Це шалені кошти. І для людей це не зрозуміло. І нам ставлять вимоги, що вони закриють відділення і пенсії доставляти не будуть. Ці ультиматуми від керівництва «Укрпошти» – або політична гра, або політичне безглуздя», – вважає депутат.

У пошті, своєю чергою, не раз говорили, що недешевий менеджмент зміг викорінити корупцію, а це принесло компанії значно більше грошей. Частина експертів і собі каже, що скорочення зарплат глобальних проблем би не вирішило, бо, мовляв, чимало питань є і до самої держави.

Як вважає експерт реанімаційного пакета реформ Галина Третьякова, якби держава хотіла, щоби пошта і надалі виконувала соціальні функції, то мала би давати на них гроші, бо ж у багатьох країнах світу пошту дотують. Витрати на доставку в села можна було б перекласти на місцеві бюджети, інший варіант – пошті могли б надати альтернативні джерела прибутку, як-то банківську ліцензію, тоді прибутками пошта могла би покривати збитки.

А от якщо ж держава вважає, що чинний тариф правильний, то могла б провести тендер й обрати іншу компанію для розвезення пенсій.

«Я знаю, що такий експеримент два роки тому провадився. Бралася одна фірма, вона розносила такі пенсії. А потім відмовилася, бо сказала, що це збитково», – каже Третьякова.

Більшість експертів сходяться на думці, що альтернативи поштовій доставці пенсій в Україні наразі немає, і створити її за кілька місяців неможливо. Тому, певні, до нового року конфлікт, найімовірніше, вирішиться. Адже перед виборами навряд чи хтось ризикне позбавити пенсіонерів зароблених грошей. 


Loading...