Новини » Суспільство 436

Ветеран російсько-української війни: У лікарні мені сказали, що я нікому не потрібний

ZIK

Ветерани війни, які захищали Україну на сході, тепер потребують лікування. На папері реабілітація триває семимильними кроками , але насправді система психологічного і фізичного відновлення здоров’я є незадовільною.

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

Загалом реабілітація ветеранів війни ділиться на декілька типів. Є медична, що вміщає у себе медикаментозне лікування, фізична реабілітація, яка допомагає відновити організм через спеціальні апарати та фізичні навантаження. Психологічна реабілітація – це тривала робота з психологом, спортивна, яка реалізується через зайняття спортом. Також трудова реабілітація, тобто та, яка допомагає ветерану соціалізуватися.

Ставлення колишніх бійців до реабілітації

В селі Циблі, що на Київщині, лікується багато колишніх учасників війни. Чи не половина з них – незадоволена ставленням держави.

«У Мар’їнці біля мене впало три снаряди. Під лівою лопаткою залишився осколок, через що вискочила пухлина, яка постійно мене мучить. Після поранення мені оформили третю групу інвалідності, але згодом пільгу зняли, мовляв, я вже отримав від держави два роки пенсії і цього з мене досить», – розповідає ветеран російсько-української війни Василь Шевченко.

Лікар, який вже дуже добре знає і пацієнта, і всі його болячки, теж шокований таким рішенням комісії.

«У чоловіка поранені груди, ноги, стопи. Також є захворювання онкологічного характеру. До того ж, він не спить через бойові травми. У нього жахливо болить голова після контузії, яку не визнали», – каже завідувач  психоневрологічного відділення В’ячеслав Святенко.

Колишній військовий Василь Шевченко страждає від фізичного і психологічного болю. Та небайдужі люди можуть допомогти йому, підтримавши коштами на лікування ветерана. Надіслати гроші можна за номером картки: 5168 7422 292 8 3605.

Про проблеми іншого бійця розповідає помічник директора Центру з питань реабілітації та соціальної адаптації учасників АТО Алла Чонгар.

«Дуже довго в Віталія було відчуття, що щось тисне на горло. Лікарі особливо не звертали на скарги уваги, аж поки не виявили рак. Ми це спокійно сприйняли, виговорилися і пішли лікуватися», – говорить Алла Чонгар.

Дмитро Гуляйбаба із Запоріжжя після демобілізації теж відчув головні болі, біль у шлунку, з чим і звернувся до лікаря.

«Мені сказали: ти нікому не потрібний, ми тебе туди не посилали. Це чи не найгірше, що я чув… Та я не шкодую про свій вибір. Не хочу, щоби мій син йшов воювати чи біда прийшла у рідне Запоріжжя», – наголошує ветеран  Дмитро Гуляйбаба.

У такому ключі ветерани здебільшого відгукуються про українську медицину. До слова, згідно даних комітету Верховної Ради у справах ветеранів, починаючи з 2015 року на санатарно-курортне лікування було виділено із бюджету понад 145 мільйонів гривень.

Торік на програму виділили приблизно півсотні мільйонів гривень і забезпечили путівками 7 898 людей.

Цьогоріч виділили майже 51 мільйонів гривень, станом на початок листопада використали майже понад 34 мільйона. Вже укладено угоди для 5 265 людей. Реально ж путівки отримали 4 345 ветеранів.

Врегулювати проблему із реабілітацією могло б Міністерство у справах ветеранів

Так вважають самі колишні учасники війни. До того ж, про це не раз говорили і у Верховній Раді, але далі розмов справа не пішла. Дмитро Шатровський, якого побратими знають за позивним Матрос – «за» створення міністерства. Нещодавно він разом з однодумцями організував акцію, де ветерани вимагали створення такої структури.

«Хочеш вирішити питання у соціальній сфері – треба боротися із Міністерством соцполітики.  Щось зі здоров’ям? Бігай по госпіталях, стукай у двері Міністерства охорони здоров’я. Пільги ще у якомусь іншому місці видаються… тобто потрібна ветерану інформація розкидана по різних структурах. Це неправильно. Наразі Державна службах у справах ветеранів виконує свої функції. Там відбуваються реформи під тиском громадськості, учасників бойових дій. Та все одно замінити Міністерство у справах ветеранів орган не може», – підкреслює Дмитро Шатровський.

Міністерство не створюють, бо не мають кандидата на очільника?

Експерти не раз говорили, що однією із проблем створення міністерства є неузгодження кандидатура на посаду міністра.

«Я не розумію, чому не було консультацій. В «БПП» запропонували Ірину Фріз. Якщо вона не подобається, то можна когось кращого знайти, головне – пропонуйте», – каже нардеп Олександр Третьяков.

До того ж, як має працювати новостворене міністерство, уже спланували. «Юридична сотня» розробила громіздку концепцію і подала її у відповідні органи, як пропозицію. Та самі ветерани побоюються, що реформа відбудеться ще нескоро.

«Якщо політики не закладуть з бюджету фінанси на майбутнє міністерство, то його не створять. Вони знову маніпулюватимуть, вибиватимуть гроші – буде хаос», – переконаний член ГО «Ветеранське братство» Дмитро Шатровський.

Міжнародна практика у контексті ветеранських міністерств

Британський полковник у відставці Глен Грант розповів про ситуацію щодо Міністврества ветеранів у своїй країні.

«Коли починалася Друга світова війна – ніхто не був готовий до неї. Тоді навіть міністерство оборони Великої Британії не справлялося добре, адже є над багато питань, які треба вирішувати у військовій сфері», – пояснює Глен Грант.

Також він поділився своєю думкою про те, що потрібно зараз Україні.

«Міністерство ветеранів. Чому? Тому що кількість людей, які є ветеранами, зростає. Проблеми збільшуються і будуть тільки зростати. До того ж, міністерство міг би теж очолити ветеран», – запевняє полковник британської армії у відставці, військовий експерт Глен Грант.

Крім того, про американські реалії розказав колишній військовий аташе посольства України в США, генерал-майор Володимир Гаврилов.

«Вперше американці зустрілися з проблемою після В’єтнамської війни, у 1975 році. Проблемою національної безпеки стали мільйони ветеранів», – зазначає Володимир Гаврилов.

Тому в США ветерани одразу починають якісний процес адаптації, як тільки військовий повертається з війни. Колишніх військових активно залучають до різноманітних акцій, заходів, влаштовують на роботу. На проблему кожного ветерана там реагують миттєво. Опинившись в скрутній ситуації, американський солдат знає, куди потрібно телефонувати.

«Із 2007 року в США працює спеціальний кол-центр, де ветерани можуть отримати консультацію. На їхнє прохання можуть приїхати поліцейські чи лікарі», – ділиться Володимир Гаврилов.

Проблеми долають найсильніші

Євген Олексенко, який два роки тому захищав Донецький аеропорт, здобув в Австралії срібну медаль «Ігор нескорених».

Свого часу з тіла чоловіка медики дістали десяток осколків. Він не здався і після лікування серйозно зайнявся пауерліфтингом. На іграх побив власний рекорд, підняв штангу вагою у 205 кілограмів.

«Це був мій максимум. До слова, мій конкурент мене обігнав лише на один кілограм», – ділиться Євген Олексенко.

Далі у ветерана амбітні цілі – стати майстром спорту з пауерліфтингу. Але думає він не лише про себе. Хоче, аби інші ветерани мали можливість повернутися до нормального життя. Для цього планує відкрити в Запоріжжі, звідки родом, тренажерний зал.

«Надіюся, що губернатор і мер допоможуть нам створити тренажерний зал. Хочемо, аби для ветеранів і волонтерів заняття були безкоштовними», – каже Євген Олексенко.

Держава завжди повинна пам’ятати про свій борг перед ветеранами

Так вважає нардеп Олександр Третьяков. Він пояснює: «Якщо держава хоче добре воювати, то мусить дбати про солдатів і після служби».

«Ветерани, які не можуть змиритися із несправедливістю, хочуть вже не допомоги, а пам’яті про них. Якщо ми не подбаємо про цих людей, то отримаємо велику проблему», – переконана нардеп Оксана Корчинська.

Ветерани уже зараз страждають як від фізичного болю, так і психологічного.  Вони знесилені від невиконання  державою  своїх зобов'язань. А це і можливість безкоштовного лікування та проїзд, виділення військовим земельних ділянок та квартир.

До слова, нагадаємо, що раніше «Стежками війни» розповіли про зв'язок між бюрократією та дезертирством.

загрузка...
загрузка...
Loading...