Новини » Світ Читать эту новость на русском

Спецслужби Росії намагались зламати IT-систему візового центру Великої Британії, – Bellingcat

Візовий центр Великої Британії у Москві. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Федеральна служба безпеки РФ намагалася отримати доступ до баз даних візового центру TLSсontact, що надає послуги з обробки заяв на візи в країни Шенгенської зони і Велику Британію.

Про це йдеться в розслідуванні групи Bellingcat і російського видання The Insider, пише «Європейська правда».

Розслідування базується на документах і свідченнях, отриманих від колишнього IT-співробітника TLSсontact Вадима Мітрофанова (ім’я змінено), і мало на меті з’ясувати, зокрема, як отримали британську візу співробітники ГРУ РФ «Петров» і «Боширов», яких звинувачують в отруєнні Сергія Скрипаля і його дочки в Солсбері.

Пошук Bellingcat через корпоративні реєстри в Росії показав, що єдиною компанією, у якій формально працював «Боширов», була Kursor Ltd, московський «виробник медичного обладнання», яка була ліквідована через кілька місяців після того, як «Боширов» отримав свою фальшиву особистість в 2009 році.

Таким чином, він не міг підтвердити фінансову спроможність або наявність ділових зв’язків. Проте, неіснуючі особистості «Боширов» і «Петров» отримували візи до Британії, а також багаторазові шенгенські візи, за якими вони як мінімум чотири рази відвідали Британію і сім інших країн ЄС в період 2014-2018 років.

Мітрофанов розповів, що 2016 року він працював головним технічним фахівцем в компанії TLSсontact, що надає ексклюзивні послуги по обробці заяв у консульствах, включаючи консульства Британії в Росії. За його словами, в той час він був завербований (під тиском) у якості таємного співробітника ФСБ.

За словами Мітрофанова, у червні 2016 року його зв’язковий у ФСБ запитав, чи можна організувати візи для «пари хлопців, які повинні відвідати Велику Британію». «Важливо, щоб їхні паспорти приймалися і затверджувалися безпосередньо консульством без будь-яких перевірок і без будь-яких слідів у візовому центрі», – сказав йому співробітник ФСБ.

Вадим відповів, що це практично неможливо, якщо в посольстві у ФСБ немає своєї людини. Це сталося навесні 2016 року, через кілька місяців «Петров» і «Боширов» вперше з’явилися на території Британії.

Мітрофанов також розповів, що ФСБ погрожувала депортувати його дружину (громадянку Монголії), для якої він безуспішно намагався отримати посвідку на проживання в Росії.

Мітрофанов розповів, що від нього хотіли отримати інформацію про внутрішні регламенти та організаційну структуру TLSContact, про IТ-мережі та інфраструктурні проекти, а також про використання систем виявлення вторгнень. За його словами, він надав підроблені дані з встановленими приманками для виявлення вторгнення.

Незабаром після передачі він сказав, що помітив спроби вторгнення. Пізніше він виявив, що у ФСБ вже є існуючий доступ до камер відеоспостереження, встановлених у центрі подачі віз. Він припустив, що доступ був отриманий за допомогою системи СОРМ-2, що дозволяє ФСБ контролювати практично весь незашифрований трафік. Система є обов’язковою для всіх інтернет-провайдерів в Росії.

Крім того, за його словами, спецслужби намагалася влаштувати в TLS свого співробітника. Відомо, що була як мінімум одна спроба, і вона виявилася безуспішною.

У кінці червня 2016 року Вадимові в ФСБ поставили завдання: надати доступ до систем візового центру через уразливість в системі електронних черг, а також створити бекдор, який допоміг би їм отримати доступ до мережі візового центру.

Мітрофанов пообіцяв виконати це після запланованого відрядження в Китай, але, за його словами, навмисно затягував процес до осені, щоб виїхати з Росії і вивезти родину.

Майже через рік після того, як Мітрофанов був завербований ФСБ, він прибув в США з сім’єю і звернувся за політичним притулком. Причина, викладена в 10-сторінковій заяві владі США, полягала в тому, що, будучи змушеним співпрацювати з ФСБ, він свідомо саботував свою роботу.

США поки не відповіли на запит Мітрофанова про надання притулку.

Нагадаємо, прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей повідомила, що реакція західних країн щодо отруєння нервово-паралітичною речовиною «Новичок» екс-шпигуна Сергія Скрипаля і його дочки в Солсбері серйозно підірвала потенціал російської розвідки.



Loading...