Новини » Політика 16 листопада, 2018, 16:29
Політолог про партійний лобізм: Вся Україна знає, але ніхто не зізнається
ZIK
ZIK

У США, як і в Україні, бізнесмени фінансують політичні партії взамін за ухвалення тих чи інших законів. Однак, там це все чітко документується. Натомість у нас ніхто не знає, що стало предметом таких домовленостей, а з цих коштів не сплачують податків.

Таку думку під час інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» висловив політолог Сергій Таран.

Він наголосив: українська політична система є дуже гібридною. З одного боку, маємо державне фінансування партій, а з іншого – ще й другу частину надходжень, яка йде від бізнесу.

«Та гібридність української системи полягає у тому, що ми не знаємо, на яких умовах видають ці гроші. Натомість, наприклад, в США є більш-менш прозорі умови. Так, там є сіра зона, яку незрозуміло як використовують лобісти, однак, в принципі, загальна система полягає у тому, що бізнес може давати гроші депутатам взамін за ухвалення тих чи інших законопроектів. Та уся країна це знає, із цього сплачують податки, відбувається лобістська робота», – зазначив Таран.

В Україні ж, за його словами, усе відбувається так само, однак ніхто не знає предмету домовленостей. Офіційно невідомо, яка політична сила фінансується конкретним бізнесом.

«Це намагаються сказати якось, ніби, по секрету. Уся країна знає, та ніхто в цьому не зізнається. Тож маємо гібридну систему, із державними і бізнесовими джерелами фінансування, та невідомими умовами», – підкреслив політолог.

При цьому він зазначив: ця невідомість і є тією ціною, яку платимо за те, що громадяни не готові особисто фінансувати політиків.

«Якщо хочемо уникнути корупційних ризиків, мусимо розуміти, що громадяни мають фінансувати політичні сили та вірити їм. Тоді можливо цих партій не має бути так багато, вони повинні бути і цікавими для інвестування, щоб переживали кілька виборчих кампаній. Після цього й перестануть скаржитись, що олігархи утримують політичні сили», – вважає експерт.

Натомість, на його думку, зараз українці виглядають «дуже хитрими». Адже, з одного боку, хочуть, щоб партії працювали саме на них та не залежали від олігархату, а з іншого – щоб їх фінансував великий бізнес.

«Та я перекладаю все не лише на громадян, а й на партії, які пропонують таку систему замість того, щоб жертовно відмовитись грати у ці речі. Є навіть кілька таких політсил, та, на жаль, вони мають дуже низький рейтинг», – підкреслив Сергій Таран.

У свою чергу народний депутат України Ігор Попов зазначив: державне фінансування в Україні отримують ті партії, які пройшли певний бар’єр. Тож, окрім парламентських політсил , певні кошти надаються і «Громадянській позиції», вона також за них звітує.

«Розрахунок грошей відбувається за кожен голос, отриманий партією. Здається, там близько 10 копійок на рік. Однак, щорічно із державного бюджету на фінансування партій виділяється понад півмільярда. Автори закону ж говорили, що після цього партії відмовляться від грошей олігархів і в нас буде демократія. Ні від чого не відмовились і ніхто не покаявся», – наголосив Ігор Попов.

Як повідомлялось раніше, заступник генерального прокурора України у 2014-2016 роках Віталій Касько зазначав, що в Україні необхідно врегулювати питання лобізму.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-17 10:26 :49