Новини » Львів Читать эту новость на русском

Гуцульська сецесія: що приховує унікальний стінопис у львівській поліклініці

У будинку колишнього страхового товариства «Дністер», що на вул. Руській, 20 у Львові реставратори виявили цінні розписи початку ХХ ст. Фото: Микола Тис/ZIK

У Львові на стелі коридору другого поверху першої міської поліклініки (вул. Руська, 20) триває відновлення унікального стінопису, створеного фабрикою відомого українського архітектора Івана Левинського, за проектом якого і спорудили будинок. На початку минулого століття будівлю експлуатувало страхове товариство «Дністер».

Про це повідомляє кореспондент ІА ZIK.

Будівельна фабрика Івана Левинського спорудила будинок у 1905-1906 роках. До роботи, пов’язаної із внутрішнім інтер’єром будівлі, Левинський залучив українського художника Олександра Лушписького. Вірогідно, що саме останньому належить авторство виявленого стінопису, який у радянський час був замальований фарбою для «стерильних» потреб поліклініки. Про це розповіла начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко і додала, що про розпис було відомо раніше, але лише зараз виникла реальна необхідність дослідити його.

«На стіні другого поверху поліклініки було два стенди (з годинами прийому лікарів). Вони закривали фактично всю стіну. До управління звернулася директорка поліклініки, аби замінити стенди на нові. Було прийняте рішення дослідити стіну. Розписи відкрили реставратори фірми «Оберіг-груп», які проводять ремонтні роботи в поліклініці. До реставрації пам’ятки архітектури ми підходимо дуже обережно. У 2010 році замінили черепицю будинку, згодом завдяки фінансуванню німецького уряду відреставрували металеві частини зовнішнього обрамлення, а зараз коштами міста замінюємо вікна. Та на якісну реставрацію всієї сходової клітки необхідно кілька мільйонів гривень, сподіваємося, що у бюджеті міста на наступний рік знайдуться такі кошти», – сказала Лілія Онищенко.

Лілія Онищенко - начальник управління охорони історичного середовища ЛМР. Фото: Микола Тис/ZIK
Лілія Онищенко - начальник управління охорони історичного середовища ЛМР. Фото: Микола Тис/ZIK

У процесі реставрації було відкрито фрески і ліпнину. За словами реставраторів, це було складно зробити, бо у радянський час стіни замалювали олійною фарбою та вапном. Крім цього, на стінах знайшли написи кирилицею та старослов’янською мовою, проте поки що їх не можна прочитати.

«Це унікальний стінопис, бо він спеціально робився під проект будинку, щоб виглядати однієї органічною складовою. Будинок належить до стилю гуцульської сецесії, яка була поширена тільки на Східній Галичині. На фасадах та в інтер’єрі є ліпнина та розписи в цьому стилі. Це лише початок робіт, попереду нас чекає ще багато цікавих відкриттів тут», – повідомив реставратор Василь Карпів.

Василь Карпів - реставратор. Фото: Микола Тис/ZIK
Василь Карпів - реставратор. Фото: Микола Тис/ZIK

Нагадаємо, у будинку колишнього страхового товариства «Дністер», що на вул. Руській, 20 у Львові реставратори виявили цінні розписи початку ХХ ст.

 

Довідка IA ZIK.

Будинок колишнього страхового товариства «Дністер» на вул. Руській, 20 збудований у 1905–1906 рр. будівельною фірмою Івана Левинського. Архітектори – Тадей Обмінський, Олександр Лушпинський. Є памяткою архітектури та містобудування місцевого значення: №М-250.

Будинок збудований для української кредитної спілки «Дністер» на місці колишнього палацу Руських митрополитів, придбаний єпископом Йосифом Шумлянським. Одним з його попередніх власників був купець-грек Киріяк Ізарович.

Виконавчі роботи проводила будівельна фірма Івана Левинського. Будівництво завершили 1906 р. Тоді ж у правому крилі 1-го поверху від вул. Руської розмістилося спортово-руханкове товариство «Сокіл-Батько», яке винаймало чотири приміщення: два спортивні зали, роздягальню і канцелярію. Винайм приміщень ініціювали історик Володимир Шухевич, тогочасний голова т-ва Альфред Будзиновський, голова т-ва «Дністер», знаний архітектор Василь Нагірний. До нової споруди «Сокіл-Батько» перенісся з будинку на Підвальній, 7, який розібрали перед будівництвом «Дністра».

У лівому крилі будівлі у 1920–1930-х жили українські політики Кость Левицький (колишній президент Західно-Української республіки) та Осип Назарук.

У 1940 р. будинок «Дністра» націоналізували. Одразу після війни спортивні зали перейшли у господарство т-ва «Спартак», яке утримувало їх до 1987 р. Тут займалися боротьбою, боксом, надалі гімнастикою та найуспішніше – фехтуванням. У цих стінах фехтували чемпіон ХІХ Олімпійських ігор у Мехіко (1968), Мюнхені (1972) Віктор Сидяк, призер олімпіад 1968, 1972, 1976 рр. рапірист Василь Станкович, також рапірист Євген Рюмін, шабліст Сергій Приходько. Тут починала фехтувати чемпіонка Олімпійських ігор у Лондоні (2012) Яна Шемякіна.

Будинок сьогодні перебуває в комунальній власності (належить територіальній громаді м. Львова в особі Львівської міської ради). Користувачі: медична установа – Міська комунальна поліклініка №1, спортивне товариство «Україна».

На будівлі встановлено меморіальні таблиці: на честь першого виступу тут у 1909 відомого українського режисера та актора Леся Курбаса, на честь засновника українського військово-спортивного товариства «Сокіл-Батько» та кредитної спілки «Дністер» Василя Нагірного, та таблиця на честь самого товариства «Сокіл-Батько».

Loading...