Новини » Політика 15 листопада, 2018, 0:19
Під російською окупацією Крим приречений бути збитковою «сірою зоною»
Фото: Крим після окупації (wikimapia)
Фото: Крим після окупації (wikimapia)

Нова порція американських санкцій оголила неприємну для кримчан тенденцію: самі «жирні» активи на півострові прибрали до рук близькі до Кремля олігархи. Велика частина з них вже фігурує в американських і європейських «чорних списках». Компанії, які не мають тісних зв’язків з «владою», не ризикують заходити на півострів.

Незважаючи на всі зусилля Москви, захоплений Крим так і не вдалося повністю інтегрувати в економіку сусідньої Росії, пише Сергій Стельмах для «Крим.Реаліі»

Влада США в черговий раз дала зрозуміти російському керівництву, що Вашингтон може істотно ускладнити Кремлю процес «інтеграції» захопленого українського півострова. Американський Мінфін днями опублікував новий список санкцій, в який потрапили фізичні та юридичні особи, причетні до анексії Криму та війні на Донбасі. Під обмеженнями виявилися кримські санаторії «Ай-Петрі», «Дюльбер», «Місхор», готель Mriya Resort & SPA, розташований на Південному березі Криму. У списку санкцій також внесли компанії «Кримтеплоелектроцентраль», «Гарант-СВ», «Управлінська компанія інфраструктурних проектів» («УКІП»), «Південний проект» і підконтрольне бойовикам угрупування «ЛНР» «міністерство державної безпеки».

З фізичних осіб американський «чорний список» поповнили колишній співробітник Служби безпеки

України Андрій Сушко, який нині працює на Федеральну службу безпеки Росії, «заступник міністра державної безпеки» угруповання «ЛНР» Олександр Басов і російський генерал Володимир Зарицький, який очолював з 2001 до 2008 року російські ракетні війська. Зарицький є фактичним власником «УКІП».

В американському відомстві уточнили, що Mriya Resort & SPA потрапила під удар через зв’язки з російським «Ощадбанком». Саме на базі цього закладу російська «влада» регіону проводить так званий економічний форум. Кремлівські чиновники називають захід «основним російським майданчиком для демонстрації інвестиційних можливостей в Криму». Форум активно використовується з метою реклами «російського» півострова, дезінформації кримчан і жителів сусідньої Росії. Участь деяких західних політиків, депутатів і громадських діячів підноситься як «прорив інформаційної блокади» і нібито готовність європейської спільноти закрити очі на анексію української території.

Решта санаторіїв опинилися в «чорному списку» через незаконні операції, які провернули підконтрольний Кремлю «уряд» «республіки». Минулого літа «чиновники» провели «приватизацію» санаторіїв «Ай-Петрі», «Дюльбер», «Місхор», які потім продали компанії «УКІП». Структури відставного генерала Зарицького раніше виграли тендер на забудову території біля «Ластівчиного гнізда». Повідомлялося також, що він має намір інвестувати в ряд інших будівельних проектів на території Севастополя і Балаклави. В їх числі – цивільний аеропорт Бальбек.

Компанія «Південний проект» була створена банком «Росія», головою ради директорів якої є кремлівський олігарх Юрій Ковальчук. Зазначена персона і пов’язані з ним комерційні структури потрапили під санкції США ще на початку анексії Криму. Американська та європейська влада мають серйозні підстави вважати, що Ковальчук тісно пов’язаний з російським президентом Володимиром Путіним. Банк «Росія» часто згадується в ЗМІ як один з «гаманців» глави російської держави. Офіційними акціонерами банку, окрім Ковальчука, є родичі і друзі президента Росії: Геннадій Тимченко, Сергій Ролдугіна, Микола Шамалов (його називали «зятем Путіна»), Михайло Шеломов і Тетяна Світовит. Про компанію «Південний проект» голосно заговорили, коли в кінці 2017 року друзі російського лідера почали активно скуповувати кримські виноробні підприємства.

Кремлівські пропагандисти намагаються переконати кримчан, що американські санкції нібито не можуть вплинути на регіональну економіку та соціальну сферу, але це – чистої води лукавство. По-перше, Вашингтон в черговий раз «копнув» російське начальство і власників кремлівських «гаманців» за анексію українського півострова. Влада США методично нагадує Москві, що питання анексованого Криму не «закрите», і Білий дім докладе зусиль, щоб утруднити росіянам «освоєння» півострова.

Міністерство фінансів США також подало чіткий сигнал європейським русофілам: режим санкцій поступово посилюватиметься, сподіватися на мовчазне визнання факту анексії не варто. Основний адресат подібних послань – такі політики, як колишній канцлер ФРН Герхард Шредер. У недавньому інтерв’ю він назвав анексію півострова «реальністю, яка одного разу повинна бути визнана».

Дії американського уряду в черговий раз вказують, що «російський» Крим приречений бути збитковою «сірою зоною»: без інвестицій, західних технологій і цивілізованого ділового клімату.

По-друге, великому російському бізнесу вказали, що американські служби мають у своєму розпорядженні вичерпну інформацією про те, хто і скільки вкладає у «віджатий» Крим. Ховатися за «фірми-прокладки» і шукати схеми по обходу обмежень безглуздо. Підприємства, які не мають широкого доступу до державних грошей, відмовляються працювати з півостровом безпосередньо. Типовий приклад – відомі російські торговельні мережі та мобільні оператори. Стабілізація регіональної економіки та утримання цін на основні товари можливі лише в умовах ринкової конкуренції, але в Криму цього немає. Основна причина – економічний тиск Заходу.

Третє, нові санкції США в черговий раз пролили світло на неприємні факти – найбільш «жирні» активи на півострові захопила група наближених до Кремля олігархів. У регіон заходять тільки ті, хто, так або інакше, фігурує в американських «чорних списках» і має доступ до бюджетних мільярдів.

Півострів перетворили в величезний майданчик для «освоєння» грошей, виділених в рамках Федеральної цільової програми по «розвитку» Криму. Компанії «Стройгазмонтаж» (будівництво Керченського моста), «ВАД», що займається зведенням траси «Таврида», «Технопромекспорт», яка попалася на турбінах Siemens, концерн «Алмаз-Антей» і подібні підприємства контролюються особами, наближеними до Путіна. Поки кримчанам розповідають про небувале «процвітання», друзі і родичі російського президента займаються особистим збагаченням.

Як повідомлялось раніше, репресії в Криму повинні посилити санкції проти Росії

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-20 13:26 :03