Новини » Суспільство

Астрономам вперше вдалося побачити реальний рух екзопланети по її орбіті

Екзопланети відкривають разними способами, однак прямих зображень екзопланети поруч з її центральною зіркою дуже небагато. Тому ціла колекція прямих зображень екзопланети, змонтована в ролик, унікальна.

Про це повідомляє «Facenews».

Астрономам впервые удалось увидеть реальное движение экзопланеты по ее орбите

Зірка бета Живописця (є таке сузір’я, Pictor) видна в південній півкулі, тому вона доступна для спостережень комплексу Дуже Великий телескоп (VLT, ESO). З його допомогою в 2003 році у бети Живописця був виявлений протопланетний диск, в якому ховалася планета. Тільки через 5 років нові методи обробки даних дозволили виявити єдину планету у зірки. Вона отримала стандартне позначення бета Живописця b.

І центральна зірка, і планета молоді, вік зірки оцінюється всього в 12 мільйонів (не мільярдів!) років, а планета ще молодша. Зірка масивніша і гарячіша нашого Сонця, а планета відноситься до суперюпітерів. Маса бети Живописця b більша за масу Юпітера в 12 разів, радіус – в 1.7 рази. Велика піввісь орбіти планети 9.2 астрономічних одиниць, майже, як у Сатурна в нашій системі, період обертання 21 рік. Відстань до системи бета Живописця 63 світлових роки. При такій комбінації відстаней розділити планету і зірку при спостереженнях із Землі вкрай складно.

Унікальність представлених спостережень пов’язана з високою температурою планети. Через свою молодість бета Живописця b ще не встигла охолонути, температура її видимої поверхні приблизно 1500 кельвінів, і це дозволяє отримати її прямі зображення.

Серия изображений системы бета Живописца
Серія зображень системи бета Живописця

У 2014 році на VLT (ESO) був встановлений новий спектрополяриметр високого контрасту SPHERE, за допомогою якого була отримана нова серія прямих зображень планети. На показаній серії знімків зірка закрита щільним екраном. Видно як планета зміщується щодо зірки.

До листопада 2016 року планета підійшла ореолу зірки і стала невидимою. Появу планети після періоду невидимості довелося чекати майже два роки. У вересні 2018 SPHERE зміг знову побачити планету. А якщо почекати ще 10 років, то можна буде спостерігати проходження бети Живописця b по диску її зірки і блиск зірки трохи зменшиться.Loading...