Новини » Суспільство 14 листопада, 2018, 14:21
Гвоздій: Якщо закон ухвалять, адвокати не зможуть відстояти навіть свої права
ZIK
ZIK

Ініціаторами реформування адвокатської сфери є самі адвокати, а не Президент. Та у вересні Петро Порошенко подав свій варіант законопроекту про адвокатську діяльність, його номер 9055. Документ, попри очевидні недосконалості, чиновники АП віддали на затвердження у Венеціанську комісію. Якщо його в Україні затвердять – адвокати більше не зможуть якісно захищати клієнтів.

Про це в ефірі проекту «Громадська прокуратура» на телеканалі ZIK розповів заступник голови Національної асоціації адвокатів України Валентин Гвоздій.

«Ще у 2015 році Національна асоціація адвокатів на з’їзді затвердила певні зміни до президентського законопроекту. Їх ми надали в Раду з питань судової реформи, тобто в АП. У результаті, 80 відсотків всього доброго, що було в тому законі, Президентська Адміністрація використала, але двадцять процентів, які вона додала від себе, перекреслили все позитивне», – запевняє Валентин Гвоздій.

В Україні тиснуть на свободу слова і хочуть реалізувати «турецький» сценарій?

Заступник голови асоціації переконаний, що адвокати і Адміністрація Президента переслідують різні цілі. На його погляд, реалізовується так званий «турецький» сценарій.

«Коли в Туреччині після невдалого перевороту президент Ердоган посилював свою владу, його дії були жорсткими. Свобода слова і права людини навіть не бралися до уваги. Також він звільнив багато адекватних суддів. Зрештою, Ердоган технічно знищив турецьку адвокатуру», – розповідає експерт.

Проводячи паралель із Туреччиною, Валентин Гвоздій каже, що й там був ухвалений закон про адвокатуру, який зрештою розпилив професійну діяльність захисників.

«Національний рівень адвокатури був розділений від регіонального. Як наслідок, почався безлад, війна, а професія почала регулюватися Міністерством юстиції. Держава отримала повний контроль. Ми ж йшли до незалежності багато років. Ще у 1995 році, коли нас брали до Ради Європи, одним із зобов’язань держави було створення сильної адвокатської організації! Лише у 2012 році Україна виконала цей обов’язок», – нагадує заступник голови асоціації.

Чи потрібно реформувати адвокатську діяльність в Україні?

Чинний закон про адвокатуру та адвокатську діяльність, який схвально оцінила Венеційська комісія, був євроінтеграційним. Також він є чи не найновішим законом на теренах Європи, наголошує Валентин Гвоздій.

«Тому я не розумію, навіщо нас реформувати, коли ми першими дійшли до європейських стандартів. Однак ми чуємо дуже багато критики на тему судової реформи. Згідно досліджень міжнародних та українських експертів, люди не вірять судам і не бачать результату. Якщо по такому сценарію реформуватимуть і адвокатуру, то, боюсь, народ втратить ще й свого захисника», – припускає експерт.

Що дивно, увесь процес розробки законопроекту про адвокатську діяльність був засекреченим, підкреслює Валентин Гвоздій.

«Адвокатів повністю відсторонили від цього процесу. Ми писали листи, зверталися, просили включити нас в робочі групи до Ради з питань судової реформи. Проте нам постійно відмовляли. Тепер розуміємо чому. В перехідних положеннях було написано: «Давайте змінимо кримінально-процесуальний кодекс». Цей «фантастичний» законопроект пропонує слідчому, який затримав підозрюваного, одразу приступати до дій, не чекаючи на адвоката», – говорить заступник голови асоціації.

Які є проблеми у сфері безплатної правової допомоги?

На думку експерта, проблеми у цій сфері виникли тому, що Національна асоціація адвокатів України виникла пізніше.

«Погано й те, що безплатною правовою допомогою управляє держава через Мінюст. Ми вважаємо, що така модель є неправильною», – підкреслює Валентин Гвоздій.

Сьогодні асоціація добивається змін, зокрема, її силами вдалося замінити керівника Центру безплатної правової допомоги, каже заступник голови.

«Також покращилося адміністрування справ. Ми позакривали багато корупційних ризиків таких, як незрозумілий розподіл справ. Бувало, що в одного правозахисника було чи не півтисячі справ, у той час, коли його колега мав лише сім. Через це відбулися певні кадрові зміни. До того ж майже половина системи безплатної правової допомоги йде на утримання самого апарату. Ми вважаємо, що і це неправильно», – акцентує увагу Валентин Гвоздій.

Чому законопроект № 9055 – це крок в сторону тоталітаризму?

Експерт переконаний, що законопроект № 9055 про адвокатуру та адвокатську діяльність всіляко рекламується абсолютно несправедливо.

«Якщо детально його прочитати, то стає зрозуміло, що змінилися деякі назви, зроблена компіляція з різних норм, які вже існують. Деякі норми просто жахливо погіршують стан людини і захисника, який не зможе ефективно відстояти інтереси. Зараз ви можете обрати собі адвоката, а згідно законопроекту, який пропонує Президент, вам слідчий приведе державного адвоката», – говорить експерт.

Та що гірше, новий законопроект, який пропонує Президент, затикає рот адвокатам, обурюється заступник голови асоціації.

«Якщо слідчому здається, що адвокат зловживає своїми правами, то його можна оштрафувати, вивести із залу чи винести ухвалу, аби позбавити адвокатського свідоцтва. Це є ознакою тоталітаризму!», – наголошує Валентин Гвоздій.

Якщо законопроект ухвалять, адвокати не зможуть захистити навіть себе

Чиновники АП продовжують таємний квест по популяризації законопроекту. Вони навіть вирішили відправити його у Венеціанську комісію, зазначає заступник голови асоціації.

«Ми розуміємо, що висновки будуть такі, які потрібні Адміністрації Президента. Припускаємо, що Венеціанська комісія ставиться дуже прихильно до чиновників. Тому ті таємним способом, щоб ми не могли протидіяти висновкам, відправили тільки один законопроект, навіть не подавши альтернативи», – каже експерт.

Також Валентин Гвоздій звертає увагу на порушення прав адвокатів. Він зазначає: якщо президентський законопроект ухвалять, то адвокати більше не зможуть себе захистити.

«Кожного року ми подаємо звіт про порушення наших справ. Нас б’ють, палять наші автівки, вибивають двері та стіни. На нас тиснуть за принципову позицію у справі. Адвокатів захищають чотири статті Кримінального кодексу. Статистика говорить про те, що протягом року, починаючи із 2013, дві тисячі заяв поступає до слідчих від адвокатів. Скарги різні: починаючи від вбивств, закінчуючи ототожненням адвоката  клієнтом, допитів», – розповідає експерт.

Валентин Гвоздій наголошує: по окремій категорії злочинів Національна асоціація адвокатів подала 230 заяв, з них тільки дві дійшли до суду, як обвинувальні висновки.

«Половина справ закривається, інші – просто лежать», – коментує експерт.

До слова, законопроект № 9055 про адвокатуру та адвокатську діяльність набув розголосу серед громадськості. Журналіст Олексій Шевчук вважає, що законопроект покликаний «привласнити» адвокатуру.

Проти законопроекту виступає і народний депутат України Микола Катеринчук. Він закликає не чіпати адвокатуру.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-21 12:09 :11