Новини » Суспільство 12 листопада, 2018, 13:16
Львів’яни потерпають від діяльності двох асфальтних заводів
ZIK
ZIK

Мешканці промислового району Львова – Рясного – скаржаться на постійні головні болі, кашель, нежить. Скаржаться, що дихати – неможливо, до того ж, вранці чорний осад вкриває їхні підвіконня та одяг. Люди переконані, що середовище отруює асфальтний завод «ОНУР». Втім, вони навіть не підозрюють, що зовсім поряд розташоване державне шляхо-ремонтне підприємство, яке, ймовірно, є додатковим джерелом забруднення.

Про це йдеться в програмі екологічних розслідувань «Вижити в Україні» на телеканалі ZIK з ведучим, львовознавцем і екскурсоводом Петром Радковцем.

Найгірша ситуація вночі та вранці

«Хочеться дихати свіжим повітрям, але ми постійно відчуваємо додатковий запах. Чудово розуміємо, що він шкодить нашому здоров’ю», – каже мешканка Рясного Ірина Гутверт.

«Дитина прокидається вночі і каже, що немає чим дихати. Я їй вірю, бо відчуваю те саме. Але через запах ми мусимо мати зачинені вікна і вдень, і вночі», – скаржиться львів’янка Аня Вербівська.

«Ми бачимо, як димлять труби. Все чорне, як смола. Наші депутати втікають звідси, їдуть у більш чистий центр міста. Та у мене пропозиція: нехай Садовий сам собі нюхає ці викиди, поставить собі під вікнами асфальтний завод!», – додає місцева мешканка Марія Скариняк.

Незалежне дослідження щодо викидів заводу «ОНУР»

Активіст зі Львова Роман Дуда розповідає про шкоду від асфальтного заводу, опираючись на власні дослідження.

«Ми підписали договір з незалежною експертною організацією. Наш аналіз довів перевищення рівня фенолу», – розповідає активіст Роман Дуда.

У Рясному, де санітарна зона асфальтного заводу сягає тисячі метрів, біля житлових будинків рівень фенолу у повітрі майже у півтори рази перевищує норму. До того ж, Роман наголошує, що завод належить до об’єктів високого рівня забруднення середовища, тому не може бути розташований у межах міста.

«Існує фенольна гангрена –  коли через ураженням фенолом починається відторгнення тканин. Це доволі небезпечно», – підкреслює доктор органічних наук Орест Гевусь.

Висновки Львівської міської ради

Ситуація набула розголосу, і Львівська міська рада провела власне дослідження разом із адмінтехуправлінням. Однак його результати вразили та обурили усіх містян. Адже дослідження встановило: вміст забруднюючих речовин не перевищує гранично допустимих концентрацій, а рівень фенолу – на 58% менший дозволених норм.

Керівник комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» Ігор Гуменний проводив аналіз повітря на вимогу міськради. Він пояснив шокуючі результати дослідження.

«Концентрації є, але вони не перевищують граничних норм. Ми не можемо вимірювати її вночі чи на рівні дев’ятого поверху», – запевняє експерт Ігор Гуменний.

Володимир Данилюк, заступник директора департаменту містобудування з питань екології та природних ресурсів, запевняє: одним-єдиним дослідженням суті не з’ясуєш. Задля найточніших результатів їх мали б проводити на території самого заводу.

«Ми не маємо права провести цю перевірку на територію заводу, зробити заміри. Власник може нас просто не впустити», – говорить експерт Володимир Данилюк.

До слова, в Україні діє мораторій на позапланові перевірки підприємств, тож ініціативи влади для дослідження недостатньо.

«Та якщо є скарги місцевих мешканців, ми можемо провести загальний моніторинг», – додає Володимир Данилюк.

«ОНУР» за порушення екологічних норм оштрафували на 136 грн.

Також після повторного аналізу повітря до міськради не надходило жодних скарг на роботу асфальтного заводу, відтак це дає підстави чиновникам думати, що мешканців усе влаштовує. Держекоінспекція перевірку провела і наклала  штраф на завод «ОНУР». Проте у мешканці це покарання викликало здивування й обурення.

«136 гривень! Це ціна, яку заплатив  завод за здоров’я мешканців. Невже це максимум, яким можна покарати за забруднене середовище?», – звертає увагу ведучий Петро Радковець.

Начальник відділу державного екологічного нагляду атмосферного повітря Сергій Швайка пояснив ситуацію довкола бюрократичної тяганини між установами і підприємством.

«У результаті позапланової перевірки, виявлено викиди забруднюючих речовин від джерел, на які компанія не мала дозволу», – каже експерт Сергій Швайка.

Держекоінспекція виписала припис. Причиною стали десять бітумних накопичувачів, на які завод не мав дозволу. Втім, завод не виконав сповна припису.

«Ми відмовили видавати дозвіл. І як декларують підприємці, обладнання на наступний день перестало працювати», – запевняє директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник.

Два асфальтних заводи у Рясному? Тож хто отруює середовище

Місцевий мешканець Володимир Клим розповів, що поряд зі заводом «ОНУР» працює ще одне виробництво асфальту.

«Не треба бути експертом, щоб бачити різницю в обладнанні між цим заводом та «ОНУРом». У повітрі стоїть гострий запах бітуму, хоч підприємство зараз навіть не працює», – зауважує інженер компанії «ОНУР» Віктор Онищук.

Працівник, а саме асфальтувальник-варильник асфальтобетонної установки ЛКП «ШРП Залізничного Району», Михайло Гук запевняє: робота йде згідно всіх норм.

«Звісно, у повітрі відчуватиметься легенький запах бітуму. Нагріваємо ми його відкритим вогнем, на газовій установці. Усі пожежні норми дотримані», – запевняє працівник заводу Михайло Гук.

Водночас, еколог Алла Войцехівська категорично проти такого поводження з бітумом.

«Не можна виготовляти асфальт у якійсь ємності чи трубі. Це недопустимо. Всі технології мають пройти відповідну експертизу», – наголошує Алла Войцехівська.

Ситуація на заводі «ОНУР» виглядає по-іншому. Там навіть під час виробництва асфальту неприємний запах не відчувається.

Керівник ЛКП «Шляхово-ремонтне підприємство Залізничного району» Іван Демко запевняє, що запах бітуму – не проблема. 

«Завод стоїть у промисловій зоні. Запахи бітуму до Рясного ніяк не можуть дійти. До того ж, ми маємо всі дозволи на свою діяльність», – зазначає директор Іван Демко.

Проблеми місцевих мешканців подвоїлися

Аби чиновники звернули увагу на завод, необхідна скарга від львів’ян, а до того вони нарікали лише на «ОНУР».

«Державна екологічна інспекція не могла перевіряти інший завод, окрім того, який був вказаний у зверненні містян», – наголошує начальник відділу екологічного нагляду контролю атмосферного повітря Сергій Швайка.

У жовтні 2018 року Держекоінспекція Львівської області проводила планову перевірку шляхово-ремонтного підприємства. Виявили порушення вимог природоохоронного законодавства – йшлося саме про забруднення атмосферного повітря. 

Держслужби перекидають відповідальність одна на одну і навіть на самих мешканців. Знайти винного в цій історії люди намагаються вже не один рік. Громадська активістка та адвокат, яка захищає інтереси колишнього працівника заводу «ОНУР», зазначає: «Підприємство звели, недотримавшись дозволів».

Втім, мешканці Рясного навіть не підозрювали, що їхня проблема може мати не одну причину. Адже, як виявилося, два асфальтні заводи розташовані надто близько від житлового масиву. І якщо один з них на прохання мешканців перевірили всі державні служби, то інший працює без жодних скарг.

Нагадаємо, раніше у проекті «Вижити в Україні» йшлося про небезпеку від хутряних ферм, які закривають у Європі та створюють в нас.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-17 09:22 :57