Пам’ятникові покручі за 8 млн, або Про мову і культуру у передвиборчий сезон

Ще раз про День української писемності та мови. Навіть у самій назві свята маємо протиріччя чи інтригу: як це із писемністю - ще зрозуміло. Із мовою - не дуже. Це як святкувати День повітря, День води і т.п. - адже вони потрібні щодень і щохвилини, а не раз у році. Офіційний календар ще додає День культури. Якісь дрібніші календаротворці, мабуть, придумають щось екзотичніше: наприклад, День апострофа чи День сирника.

Але до пам’ятників. Минулого тижня Львів гудів від вибору: ти за монумент Листопадовому Чину від міста чи області? Бо саме формулювання є провокуванням безглуздя, але за бюджетні гроші. Нинішнє завершення міжвиборчої тиші та новий старт круглодобового повтору переваг (недоліків) претендентів на вибори наступного року. Але, крім безкінечних виборів, ще є стабільніші та перевірені цінності: писемність, мова, культура. Наше місто, яке будувало себе впродовж декількох сотень років, створило велику кількість пам’яток чи пам’ятників, дуже залежних та прив’язаних до тогочасної культури містобудування та його розвитку. Чверть століття тому, у перші місяці та роки відновлення нашої незалежності, здійснено масове перейменування назв вулиць та площ від рудиментів комуністичного минулого. Із понад 1200 найменувань - більшість із них тепер носять ім’я світочів української та світової культури, і маємо бути вдячними за це депутатам тодішньої каденції. Бо ім’я на карті - теж пам’ятник. Причому, важливіший, ніж кам’яна брила на відкушеному від скверу чи парку або іншого шматка землі давно сформованого історичного середовища міста. Важливішим, бо цим іменем знакують світові картографічні пошуковики, на відміну від дивакуватих споруд у понадкушуваних скверах. На карті міста маємо близько 700 імен нашої та світової історії.

 Отже, у День мови і писемності Львів мав би згадати про:

- день народження Богдана Лепкого і його пам"ятник (бо є така вулиця);

- день народження письменника Остапа Луцького і його пам"ятник (бо є така вулиця);

- винуватця вчорашнього свята Нестора Літописця (умовний день народження, звичайно. Бо точна дата- невідома, але вулиця- є);

- ще двох винуватців вчорашнього свята: Кирила і Мефодія (дні народження- невідомі, але вулицю та призвідників свята маємо);

- день пам"яті про Григорія Сковороду (бо в цей день він завершив свою земну дорогу, але по вулиці його імені ходимо і зараз);

І вже зовсім неподобство, що не було (чи не знайшов) жодної владної згадки про Дмитра Вітовського, який народився 8 листопада і дуже сильно прислужився дійству, у "пам’ять" про яке нещодавно відкрили аж два пам’ятники. Писали, що сумарний бюджет цієї "пам’яті"- вісім мільйонів гривень. Не знаю, яким має бути середньостатистичний бюджет пам’ятника і чи є критична потреба у такому "мистецтві" взагалі. Мабуть, місто має достатньо імен та подій на своїй карті, щоб гордитися своєю історією та культурою. Хоч креативних меморіалів забагато не буває, і як доказ цього книгарня та бібліотека імені Б.І. Антонича. Бо хто читає - той знає, а хто ще не читав - має шанс поцікавитися: а хто ж то такий, той Богдан-Ігор? Хай навіть у перерві між біготнею по зібраннях щодо пам’ятників, партій, фракцій, конфесій чи у перерві між патріотичними бесідами у генделиках чи на клюмбі.

 Дмитра Вітовського мали би згадати не тільки тому, що дав підстави витратити мільйони народних грошей для будівництва двох передвиборчих трибун, а ще й тому, що був письменником та добрим редактором (тут я про бюджет святкування Дня культурної культури). Мабуть, заслужив чоловік перед містом хоча б меморіальної скромної дошки. Хоча б такої, якої дочекалися на вулицях свого імені Лесь Курбас чи Богомолець: скромних, недорогих, доречних та інформативних. Отже, маючи понад 700 пам’ятників у вигляді "іменних" площ та вулиць, продовжуємо терпіти пам’ятникобудівну сверблячку. Чомусь іноді здається, що споруджують не постамент назавжди, а фанерну трибуну для разового агітаційного дійства чи мітингу. Різниця лише у бюджеті, відрубаному назавжди від скверу чи парку шматку землі та нескошеній траві у періоди, коли підніжжя постаменту не використовується у агітації, покладанні вінків, врученні бляшок - "медалей" та подібному. Була б як паркова скульптура - ще зрозуміло. Окремі парки ще мають бюджет на прибирання та викошування трави. Не зрозуміло лише те, коли знайдеться у місті, в якому жили та творили сотні чи тисячі світочів науки, культури та мистецтва, якась притомна особа із чиновництва, яка направить хоча б школярів (громадян держави, найменш задіяних у передвиборчих сверблячках) до щоденного вивчення нашої історії через реальні імена реальних героїв та світочів. Із вулиць, якими ходимо чи їздимо. Математично: приблизно для вивчення дві біографії щодня. Це не потребує мільйонів, потребує лише креативного та поважного державника у коридорах влади. Однодумців поміж вчителів та батьків він знайде.

Та повірять лише тоді, коли історією, писемністю, мовою та культурою не торгуватимуть у передвиборчий сезон, а гордитимуться всі: від розпорядника великих бюджетних (народних) мільйонів до першокласника. І якщо дбатимемо про писемність, мову та культуру щодня, а не раз у рік. Тоді їхня ефективність буде у 365 разів вищою. Навіть без новітніх металево-кам’яних покручів за великі гроші.

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...