Новини » Економіка 11 листопада, 2018, 10:49
Експерти назвали суму збитків для України від санкцій РФ
ZIK
ZIK

«Укрспирт» – одне з чотирьох держпідприємств нашої країни, що потрапило під санкції. Решта – приватні. Загалом у кремлівському списку – 68 юридичних осіб.

Про це йдеться в сюжеті інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

Старший технолог спиртзаводу Тетяна Субота показує один із найголовніших етапів виготовлення спирту. Сюди надходить змелене зерно після того, як його змішали з ферментами та розварили. Ця маса шумує 3 доби. Після чого трубами з контейнерів піде до наступного відділу цеху.

Приготування спирту на Червонослобідському спиртзаводі триває вже майже 150 років. Та проти нього і ще десятків таких же виробництв, які входять до складу державного підприємства «Укрспирт», тепер запроваджено російські санкції.

Найбільше в санкційному переліку аграрних підприємств, це – відомі виробники зерна, борошна та птахокомбінати. Є навіть велика мережа супермаркетів. І ось як коментує появу свого підприємства у спискові власник аграрного гіганта «Нібулону» Олексій Вадатурський.

«Ми вважаємо, що економічних наслідків для нашого підприємства не буде. Чому? Тому що нашого підприємства в Росії немає, нашого капіталу в Росії немає, наших рахунків компанії. І наша компанія не веде торговельну діяльність із Росією взагалі, починаючи зразу з Революції гідності», – запевняє Вадатурський.

На другому місці за кількістю заборон гірничо-збагачувальні комбінати. Росіяни заборонили постачати сировину для виробництва титану, магнію та заліза. Кремль також не дозволяє і продукції українських хімкомбінатів, із-поміж заблокованих «Сумихімпром», «Рівнеазот», «Дніпроазот». Є й виробник ліків завод «Фармак». Частина експертів запевняє: великих втрат не буде. Та інші переконують: знайти нові ринки для сировини не так легко.

«Залишається ще цілий перелік підприємств, що постачають продукцію на територію РФ. Серед них гірничо-металургійний комплекс, метал, різні види продукції машинобудування. І там доволі вагомі суми. Від цієї блокади Україна може втратити до 500 мільйонів доларів у рік», – переконаний економіст Олексій Кущ.

У Росію тепер заборонено ввозити українські трактори ХТЗ. А перший у санкційному спискові – «Автокраз», який постачає вантажівки та броньовики нашій армії. На заводі запевняють: від 2014-го не мають зв’язків із росіянами. І замінили деталі російського виробництва на українські або інший імпорт.

«На мій погляд, ці санкції є дуже дивними. Таке відчуття, немов би їх добирали за методом випадкового добору. При цьому потрапила достатньо велика кількість підприємств, які не мають жодних стосунків ані з російськими компаніями, ані з ринками», – підкреслив економіст Геннадій Рябцев.

Водночас потенційна змога в Росії справді боляче вдарити по українській економіці залишається, певні експерти.

«Критичні важелі впливу в РФ є, але цілком зрозуміло, що застосовувати такі саме санкції, скоріше за все, Кремль поки що не буде готовий», – певен експерт.

І як приклад наводять ядерне паливо ТВЕЛ російського виробництва. На ньому працює більшість українських атомних електростанцій. Проте на наших АЕС уже експлуатують і американські паливні збірки. Тому колапсу не станеться, труднощі, якщо й виникнуть, то лише з тим, щоб якомога швидше перевести станції на заокеанський уран. Тому Росії самій не вигідно зупиняти продаж. Схожий приклад і з постачанням енергоресурсів.

«Другим доволі серйозним інструментом тиску є постачання енергоресурсів, зокрема нафтопродуктів та вугілля. Але Росія – це сировинна країна. Тому обмежувати постачання сировини – це рубати сук, на якому вона сидить», – каже Олексій Кущ.

Тож справжньою метою російських санкцій економіст вважає передусім політичний тиск на групи, які в Україні тяжіють до Росії.

«Санкції, запровадженні проти України, – це така система комунікації Кремля з підконтрольними йому політичними і економічними елітами. Це «меседж» фінансовим групам південного сходу, що Росія не задоволена їх політикою», – заявив експерт.

«Укрспирт», до якого входить Червонослобідський спиртзавод, свого часу постачав продукцію до Росії. Та, як запевняють на підприємстві, обсяги торгівлі почали падати ще 2012-го.

«Там реалізовували технічні спирти. Це не був харчовий спирт. В Росії широко представлені мережа своїх спиртових заводів, тому враховуючи логістику і затрати на транспортування спиртів з України до Росії, РФ таки закуповувала свої потреби вітчизняними спиртовими заводами. А технічний спирт мав долю ринку на російському сегменті», – пояснює керівник юридичного управління «Укрспирту» Олег Дмитренко.

Тому керівництво «Укрспирту» щиро дивується, чому потрапило до санкційного переліку. І жодних збитків не очікує.

Готовий спирт із підприємства розвозитимуть на інші виробництва – для медичних потреб, парфумерії та алкогольних виробів. А от далі продукт таки можуть продати і в Росію. Адже українських лікеро-горілчаних підприємств у списку кремлівських заборон немає.

Як повідомлялося, Російська Федерація запровадила санкції проти 332 українських громадян та 68 компаній.

Дмитро Будкевич, «Перші про головне. Деталі»

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-27 08:53 :38