Новини » Політика 11 листопада, 2018, 11:29
Донбас «зливають»? – Чим вигідні владі колишні «регіонали»-сепаратисти
ZIK
ZIK

У 2014 році дружківський міський голова на Донеччині Валерій Гнатенко дозволяє підняти російського прапора над міською радою. Потім – підтримує ідею сепаратистського референдуму. На іншому відео мер Маріуполя Юрій Хотлубей, якого низка активістів навіть прозвали «Хамелеоном», проголошує необхідність звернення до Володимира Путіна від маріупільців. А потім підбиває підсумки сепаратистського «референдуму».

Чому ці та інші представники влади, що підтримували сепаратистські рухи на Донбасі досі на волі – у сюжеті інформаційного проекту «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

Неля Штепа у Слов’янську, Андрій Аксьонов у Добропіллі, Володимир Слепцов у Дзержинську, Валентин Казаков у Сіверськодонецьку. Ці люди теж так чи інакше своєю діяльністю чи бездіяльністю сприяли захопленню бойовиками «ЛДНР» їхніх міст. Та що там мери, тоді сепаратистський рух підтримали навіть деякі нардепи.

А от екс-нардеп-»регіонал» Олександр Бобков навесні 2014 року дає прес-конференцію із закликами до «миру» в окупованому Донецьку. Серед присутніх і майбутній лідер бойовиків «ДНР» Олександр Захарченко, якого деякі джерела називали креатурою Бобкова, тоді ще – просто командир сепаратистського підрозділу «Оплот».

«Так, дійсно, в СБУ зараз є кілька впроваджень щодо тих посадових осіб, які брали участь у створенні цих псевдореспублік», – каже Василь Грицак.

Так голова СБУ пояснює, чому тих, хто сприяв бойовикам у захопленні українських міст, досі не покарали. Усі перелічені вище нині на волі. Справи щодо них тягнуться по чотири роки.

Екс-голова Луганської ОДА та творець сайту «Миротворець» Георгій Тука каже: головний клопіт у законодавстві.

«За формальними ознаками, що є в законі, пред’явити цим особам якісь підозри або звинувачення неможливо», – запевняє пан Тука.

Складністю, за його словами, є й те, що більшість підозрюваних у сепаратизмі перебувають на обраних посадах. І звільнити мера, за всього бажання, Київ не може. На місцях такі міські голови та депутати правлять десятки років, бо їх підтримують лідери «екс-регіоналів» та керівники великих підприємств Донбасу.

«І оце дрібне «голубине лайно» потім інтегрують у депутатський корпус. І оці негідники потім, що сидять на зарплаті стабільній у своїх хазяїв, які їх туди засунули, блокують прийняття рішень», – пояснює заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій.

Самі мери та депутати, яких підозрюють у сепаратизмі, неохоче коментують свою участь у подіях весни 2014 року. Наприклад, мер Дружківки доволі агресивно зустрів журналістів ZIKу, які хотіли розпитатися про його минуле.

За словами донеччанина, аналітика та одного з лідерів молодих громад Донеччини, Валентина Краснопьорова, причина безкарності цих людей полягає в тому, що українська влада не знайшла іншої моделі побудови лояльної еліти на Донбасі, крім як перефарбувати «регіоналів».

«Він приїжджає, змушує мера міста приймати заступників, яких він скаже, сідає на ренту, тобто на тіньові гроші, що виділяються на місто, розподіляє ці гроші лояльним місцевим елітам, і так вибудовується вся ця вертикаль. Так функціонує українська влада, по суті», – переконаний Краснопьоров.

Його колега, блогер і журналіст Денис Казанський, каже: влада банально не знає, що робити з Донбасом. Тому ухвалила найпростіше рішення – віддати його в руки тих, кому він раніше й належав – в обмін на політичну лояльність.

«Простіше знайти якихось старих покидьків, з якими простіше домовитися, скільки він там має «відкату» заносити і далі з ними комфортно співпрацювати», – стверджує журналіст.

За словами колишнього нардепа і голови Донецького обласного «УДАРу» Єгора Фірсова, такі люди дуже зручні для влади, бо проти них уже порушено кримінальні провадження за участь у сепаратизмі, а тому вони зроблять усе, аби не сісти.

«Це вигідно центральній владі, щоб поставити рознарядку, що на виборах нам треба ось такий результат. І там зроблять такий результат, ті ж самі мери міст, яких тримають на гачку за рахунок кримінальних справ», – заявив Єгор Фірсов.

Та це – не єдина причина засилля старих і «зашкварених» кадрів у прифронтовій зоні.

Однією з причин гегемонії «регіоналів» на Донбасі стало те, що великі демократичні партії дуже довгий час і навіть після 2014 року, на превеликий жаль, не розвивали свої осередки і не інвестували в місцеві штаби. Чому так сталося і чому навіть зараз великим проєвропейським партіям Донбас не цікавий, журналісти запитали в їхніх представників у парламенті.

Парламентські демократичні сили, які все ж мають певні успіхи після 2014 року як на місцевих виборах на Донбасі, так і у Верховній раді, налаштовані в цілому оптимістично – хоча і не приховують, що робити можна більше.

«Уся активність, що там є або «вижигається, мовляв, тут війна, не мішайте, не чіпайте, тут війна і все таке, або вступайте в «БПП», – каже нардеп Олексій Рябчин.

Депутат із Донбасу від «Батьківщини» каже: на місцевому рівні працювати молодим демократичним політикам щораз важче, а без них – не буде й оновлення місцевих еліт.

«Я був на виборах в Миколаївській громаді, що біля Слов’янська. Там колишні місцеві депутати-»регіонали», які там були вчителями, комунальниками, всі пішли на останніх виборах від «БПП». Тобто це всіх здивувало, що ціле містечко на Донбасі віддало голоси за «БПП», але це було просто перефарбування», – розповідає Олексій Рябчин.

Одним із таких, хто «перефарбувався», називають Олега Недаву – цей політик перебуває у фракції «БПП», а в Слов’янську тим часом усі вулиці заставили білбордами, на яких він фігурує вже як голова партії «Наш Край» – партії колишніх «регіоналів».

Сам депутат такий дуалізм пояснює тим, що він є лідером донецької обласної організації партії. Та запевняє: у «Блоці Петра Порошенка» йому «дуже подобається».

А от його керівництво у фракції оптимістичне. Заступник голови фракції Сергій Березенко певен: процеси тривають так, як їм належить.

«У нас зараз є 50 000 відкадрованих членів партії, в тому числі і на Донбасі, на підконтрольних територіях», – каже Березенко

Показово, що і «екс-реґіонали» теж задоволені. Кажуть: нових облич для їхньої партії з Донбасу вистачає.

У «Самопомочі», яка змогла пройти до міськрад кількох міст на Донбасі, кажуть: одразу зламати монополію колишньої «Партії регіонів» буде складно.

«Потрібні час і зусилля. Ось і все. Ніхто нікому не заважає. Треба вчасно йти до людей, і якщо вони зараз не розуміють, то потім все одно зрозуміють правду», – певен Олег Березюк.

Але це можливо буде, якщо партії захочуть перемогти. На думку опитаних донеччан, причина, з якої Донбас нецікавий великим політичним силам – доволі проста.

«Навіщо вкладати в регіон, де треба важко працювати, де є нелояльне населення, де буде невелика підтримка, якщо можна вкласти всі гроші в ті регіони, де політик більш популярний і там отримати максимальну віддачу», – пояснює журналіст Денисю Казанський.

Нагадаємо, на окупованій частині Донбасу розпочались «вибори» ватажків «ЛНР» та «ДНР».

Сергій Костеж, «Перші про головне, Деталі»

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-19 15:49 :30