п'ятниця, 9 листопада, 2018, 10:11 Суспільство
Сьогодні День української писемності та мови
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Сьогодні, 9 листопада, у день вшанування пам’яті автора найдавнішої пам’ятки історіографії та літератури українців – «Повісті минулих літ» преподобного Нестора Літописця, в Україні відзначається День української писемності та мови.

Свято встановлено 9 листопада 1997 року, коли Президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови».

Однією із особливостей свята є те, що на Українському радіо традиційно відбувається радіодиктант національної єдності. Цю акцію започатковано з 2000 року. Відтоді щороку всі охочі можуть взяти участь у написанні радіодиктанту та не стільки з’ясувати, чи добре знають українську мову, як продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово.

У цей день також стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика – конкурс проводився за підтримки Міністерства освіти та науки України та Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників конкурсу становить понад 5 млн осіб із 20 країн світу.

Преподобний Нестор Літописець, якого сьогодні вшановує церква народився близько 1056 року. У 1074 чи 1075 році він вступив до Києво-Печерського монастиря, де згодом отримав сан диякона. Справою життя Нестора стало укладання літописів та житій святих.

«Велика є користь від учення книжного, – говорив він, – книги наказують і вчать нас шляху до каяття, бо від книжних слів набираємося мудрості й стриманості… Той, хто читає книги, розмовляє з Богом або святими мужами».

Преподобний Нестор окрім богословських знань, мав виняткові здібності до історії та літератури, досконало володів грецькою мовою. Збереглися його життєписи князів-мучеників Бориса і Гліба, преподобного Феодосія Печерського, перших ченців Печерського монастиря.

Найвизначнішим твором Нестора Літописця є «Повість минулих літ», завершена близько 1113 року. Цей твір складений на основі сучасних автору подій і архівних літописів, народних переказів та оповідань є найдавнішою пам’яткою історіографії та літератури українців.

Упокоївся преподобний Нестор Літописець ймовірно у 1113 році і похований у печерах Києво-Печерської лаври. Його життєпис вперше з’явився друком у 1661 р. у Києво-Печерському патерику.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-22 10:08 :50