п'ятниця, 9 листопада, 2018, 15:52 Суспільство
Андрій Содомора: Потрібні групи «швидкого реагування», що тримали б руку на пульсі нашого мовлення
Андрій Содомора. Фото: Микола Тис/ZIK
Андрій Содомора. Фото: Микола Тис/ZIK

Ми самі мали б і вдома, і в школах і в університетах, загалом у побуті з увагою, повагою і відповідальністю ставитись до слова, бо ж від нього залежить наша ідентичність, мали б розуміти, що хибною, та й небезпечною, є думка, яку нам нав’язують: станемо, мовляв, на ноги, краще заживемо, тоді й до мови приглянемось. Пізно буде. Втраченого не повернемо. Й не втішатиме нас така заможність. Духовне й матеріальне мають іти, принаймні, в парі, а щодо пріоритетів, то не забуваймо: «Спочатку було Слово…»

Про це в інтерв’ю ІА ZIK розповів відомий перекладач, мовознавець та літератор Андрій Содомора.

Що ж до державних важелів, то мали б бути якісь групи «швидкого реагування», що тримали б руку на пульсі нашого мовлення, попереджуючи розвиток небезпечних тенденцій. Та й досвід європейських країн вартий уваги: держава там ледве чи дозволить на такі, як у нас, «забави» з мовою. І, зрозуміло, мають бути усі заходи й закони, що гарантують нашій мові її державний статус. Стисло кажучи, повинна бути і повага, й любов до своєї мови, не на словах – на ділі. Мусить бути, врешті, затверджено єдиний правопис, що фіксував би граматичні норми, притаманні саме нашій мові, а не ті, до яких ми звикли внаслідок навʼязуваної нам теорії «зближення мов» і поступового зросійщення нашої, української, мови. Щоби іти вперед своєю дорогою, маємо озирнутися, не лякатися «незвичного».

Врешті, мала б бути більша увага до гуманітарії загалом, отже, – до духовності, до внутрішнього світу людини, до національної, історичної пам’яті серця. Тоді й суржик відступатиме й лихослівʼя вийде з моди; самі заборони чи повчання, без комплексних культурних, просвітницьких заходів, – мало ефективні. Щодо лихослівʼя, то згадався Сенека: «Жодне слово безкарно не входить у вухо»; кажемо, до речі, «вуха вʼянуть», то що вже казати про душу?.. «Кара» не лише для того, хто лихословить, а й для оточення: не затикати ж вуха, виходячи на вулицю… Що ж боротися з повсюдними «короче», «тіпа», коли діє споживацьке гасло «все і негайно», коли реклама заохочує потурати забаганкам і пристрастям, коли наше життя – «мобільне» («не та розмова, не тії слова...»), коли у віртуальному світі, в який занурюємось, усе видається несправжнім.

Більше читайте в інтерв’ю, яке буде опубліковано завтра, 10 листопада.

У першій частині розмови з Андрієм Содоморою можна дізнатись про переклади з античності, власну літературну творчість та розмальовані скельця.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-16 05:43 :35