Новини » Світ 9 листопада, 2018, 15:46
100-річчя завершення І Світової війни. Які країни схильні до збройних конфліктів?
Ілюстративне фото:   Getty Images/Global Images Ukraine
Ілюстративне фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Демократія та мир – поняття пов’язані, проте зв’язок між ними досить складний.

Про це йдеться у дослідженні The Economist.

Коли Перша світова війна завершилася 11 листопада 1918 року, прем’єр-міністр Великобританії Девід Ллойд Джордж сказав парламенту: «Я сподіваюсь, що ми можемо з впевненістю ствердити, що цим знаменним ранком закінчилися всі війни». Історія довела, що він був неправий. Проте, через 100 років, світ став однозначно набагато більш миролюбним. Після 2000 року щороку у бойових діях гинуло менше однієї людини на 100 000 осіб, що становить 1/6 від показника 1950-2000 років та 1/5 від показника 1900-1950 років. Чому?

Найпростішим поясненням цьому є поява ядерної зброї, яка стримує великі держави від боротьби одна з одною. Проте кількість воєн між неядерними державами також знизилася. Причиною цього може бути поширення демократії та міжнародних норм. Вчені Брюс Русетт та Джон Оніл виявили, що демократичні країни, що ведуть активну торгівлю та належать до багатьох міжнародних організацій, рідше воюють одна з одною, ніж авторитарні, ізольовані держави.

Видання Economist проаналізувало всі міжнародні та громадянські війни, починаючи з 1900 року, а також багатство та ступінь демократизації воюючих сторін. Воно взяло до уваги усі конфлікти, у яких брали участь національні армії, та у яких щороку гинуло щонайменше 100 людей, не враховуючи кількості смертних випадків від тероризму, масових вбивств цивільних осіб за межами військових дій, голоду та хвороб.

Дані свідчать про сильний взаємозв’язок між демократією та миром, за винятком деяких країн. (Сполучені Штати були досить войовничими, а їх розвинена демократія не завадила виникненню громадянської війни 1861 року, яка забрала більше американських життів, ніж будь-який інший збройний конфлікт). Країни, найбільш схильні до воєн, не є ні автократіями, ні демократіями, а знаходяться десь посередині. Аналогічні, країни з середніми доходами більш войовничі, ніж дуже бідні чи дуже багаті держави.

Що викликає ворожнечу між такими державами? Вести війни дорого, і громадяни, що живуть в умовах тиранії, намагаються усіма можливими способами організувати повстання. Деякі дослідження вказують на те, що громадянські війни частіше виникають після несподіваних змін режиму, що викликають нестабільність. Можливо, незначна політична конкуренція чи багатство сприяють початку збройного конфлікту. Все це пояснює, чому криваві війни, починаючи з 1900 року, перемістилися з Європи, Азії, на Близький Схід та Африку. Якщо часткова демократія пов’язана з конфліктами, то нещодавнє погіршення політичної ситуації у таких країнах, як Туреччина, виглядає ще більш загрозливим.

Однак, навіть часткова демократія загалом рятує життя, оскільки імперії та диктатори частіше схильні заморювати голодом та криваво розправлятися зі своїми підданими. Починаючи з 1900-го року, штучно створені голодомори та геноциди вбили 250 млн людей – у п’ять разів більше, ніж війни.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-20 22:49 :46