Новак: Для фінансової стабільності в Україні потрібно вирішити три базові речі

Українські гривні. Фото: НБУ/Flickr

Говорити про фінансову стабільність в Україні неможливо, доки не вирішено три базові речі – стабільність курсу гривні, доступні кредити та стабільність банківської системи.

Про це на Міжнародному економічному форумі у Львові наголосив голова Комітету економістів України Андрій Новак.

«За 22 роки (з 1996 року, – ZIK) гривня девальвувала від 1,6 грн за долар до 28 грн за долар. За всі ці роки паралельно, ми бачимо, девальвує гривня та девальвує економіка. Криза фінансова – мінус 15-20% ВВП, криза енергетична – знову мінус 15-20%, далі криза 2014-2015 року – знову мінус 20% ВВП. Паралельно – постійна девальвація гривні. Поки ми не стабілізуємо курс гривні – раз і на багато років – усе інше в монетарній політиці не має значення.

Другий момент – облікова ставка, відповідно кредитні ставки. Поки ми не опустимо спочатку облікову ставку, а потім кредитні ставки до допустимих (5-6%) – все інше не має значення.

Третє – поки ми не припинимо банкопад в Україні і втрату українськими вкладниками своїх вкладів – все інше також дрібне і не має значення. Оці три базові речі поки ми не вирішимо – курс гривні, кредитні ставки і стабільність банківської системи – усе інше не має значення. Це програма мінімум, без якої говорити про фінансову стабільність у країні неможливо», – наголосив А.Новак.

Економіст зазначив, що після цього може йтися про стимулювання та розвиток економіки.

Loading...