Новини » Суспільство 29 жовтня, 2018, 11:57
Львівський журналіст поїде в Антарктиду, щоб написати книгу про українських полярників
Маркіян Прохасько. Фото: medialab.online
Маркіян Прохасько. Фото: medialab.online

В кінці січня 2019 року з чилійського порту Пунта-Аренас на березі Магелланової протоки відпливе судно, що доправить полярників на українську антарктичну станцію «Академік Вернадський». Серед пасажирів буде львівський журналіст і письменник Маркіян Прохасько (син Тараса Прохаська). Маркіян має намір провести у Західній Антарктиді два місяці й написати книжку-репортаж, яку наперед погодилось надрукувати «Видавництво Старого Лева».

MediaLab розпитав Маркіяна про подробиці майбутньої пригоди.

Свою книжку Маркіян планує видати до важливої дати: 28 січня 2020 року відзначатимуть двохсотріччя відкриття Антарктиди.

Маркіяну двадцять сім років. Він вивчав історію, а згодом журналістику в Українському католицькому університеті. Наукою займатись не став, вирішив бути фрилансером. Пише есеї та художні оповідання – цього року у «Видавництві Старого Лева» вийшла його книжка «Нестримна сила води». Каже, що і репортаж, і наукова публіцистика, і художня проза, і есеї для нього – це пошук відповіді на важливі запитання.

Мрія про Антарктиду виникла кілька років тому.

«Дивився фільми, читав матеріали про життя полярників і вирішив поїхати. Єдине, що мене зупиняло – негнучкість системи та бар’єри, які можуть виникнути під час організації поїздки. Я навіть думав, що легше буде напроситись на станцію якоїсь іншої країни, а не українську. Тримав у голові цю ідею, але не поспішав її втілювати: життя довге попереду, ще буде нагода», – розповів Маркіян.

Він вирішив, що час настав, побачивши у програмі Майкла Щура інтерв’ю з новим керівником Національного антарктичного наукового центру Євгеном Диким. Маркіян пояснив Дикому, що хоче написати першу сучасну книжку українською мовою, яка розповідатиме про життя станції «Академік Вернадський», людей, які там працюють, і про Антарктиду загалом: природу, географію, минуле, майбутнє.

Прохасько отримав місце на судні та можливість жити на станції «Академік Вернадський» два місяці – з січня по березень. Спеціальне полярне екіпірування йому не знадобиться: влітку температура на узбережжі Західної Антарктиди буває навіть плюсовою.

«Сказали вбиратись як у зимові Карпати. А це мене не лякає. Радили ще взяти крем від засмаги та темні окуляри», – розповів Маркіян.

А от переліт на південь Чилі, в Пунто-Аренас, та витрати під час пересадок він має оплатити сам. За його підрахунками, це від двох з половиною до п’яти тисяч доларів.

«Я звернувся до «Видавництва Старого Лева», з яким уже співпрацював. Вони відповіли, що хочуть надрукувати книжку й компенсують частину витрат. Директор видавництва Микола Шейко сказав, що, напевно, комерційно вигідніше було б перекласти книжку зарубіжного автора про Антарктиду. Але треба писати свої», – розповів письменник.

«Хочу брати участь у всьому, що там відбуватиметься. На станції житиме близько двох десятків людей, не тільки науковців, а й кухарів, робітників, сисадмінів. Я збираюсь поговорити з усіма: навіщо вони туди їдуть, чого там шукають? Мені цікаво, як впливає на людину тривале перебування у крижаній пустелі. Братиму участь в усіх вилазках, піду фотографувати пінгвінів», – пояснив Маркіян.

Книжка, яку він планує написати, має вийти репортажною та водночас пізнавальною. У репортажну сюжетну канву він хоче вплести додаткові факти й намалювати цілісний портрет Антарктиди, не обтяжений науковими деталями, але докладний. Окрім головної сюжетної лінії – життя на станції – буде й ширший контекст: зміни клімату, які впливають на континент та разом із тим на цілий світ, і геополітичні катаклізми, якими загрожують претензії кількох держав на землі Антарктики.

Час, що лишається до експедиції, він використає на підготовку: зустрічатиметься з колишніми полярниками, дослідниками Антарктики, читатиме книжки та наукові статті. Він сподівається зібрати багато матеріалу, якого вистачить, окрім книжки, на публікації для українських видань: інтерв’ю з науковцями та іншими учасниками експедиції, тексти про історію станції «Академік Вернадський», антарктичних досліджень і географію Антарктики, фоторепортажі, короткометражні відеофільми.

Маркіян уже точно полетить: він зібрав мінімальну суму, необхідну на переліт до чилійського порту й назад. Але ризикує спати просто неба, коли чекатиме на літак під час пересадок. Тому буде вдячний за будь-яку фінансову підтримку репортажної експедиції до Антарктиди. Маркіянові можна писати сюди або просто скидати гроші на приватбанківську картку 5168 7555 2918 4794. Залишок зібраних коштів Маркіян витратить на чилійські теплі шкарпетки та промоцію майбутньої книжки.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-24 23:17 :01