Новини » Світ 29 жовтня, 2018, 16:23
Чехословаччина шпигувала за Трампом наприкінці 1980-х
Дональд Трамп та його перша дружина Івана Зельнічкова. Фото з відкритих джерел
Дональд Трамп та його перша дружина Івана Зельнічкова. Фото з відкритих джерел

Спецслужба Чехословаччини наприкінці 1980-х років розгорнула шпигунську кампанію проти Дональда Трампа з метою отримання інформації про «вищі ешелони американського уряду». Про це свідчать секретні архівні файли часів Холодної війни.

Служба державної безпеки Чехословаччини проводила довгострокову шпигунську місію проти Трампа після його одруження у 1977 році зі своєю першою дружиною Іваною Зельнічковою. Операція проводилася із Зліну, провінційного містечка на південному заході Чехословаччини, де народилася та виросла Зельнічкова, – інформує видання The Guardian.

Батько Івани, Мілош Зельнічек, регулярно передавав інформацію місцевому офісу Служби державної безпеки Чехословаччини щодо поїздок його дочки до США та щодо кар’єри його знаменитого зятя у Нью-Йорку. Зельнічек класифікувався як «конспіративний» інформатор. Його відносини зі спецслужбою тривали до кінця комуністичного режиму.

Нові архівні записи, отримані виданням The Guardian та чеським журналом Respekt, демонструють зростаючий інтерес спецслужби Чехословаччини до Трампа після президентських виборів у США 1988 року, на яких переміг Джордж Буш. Служба безпеки прагнула «поглиблювати» свою діяльність, пов’язану з Трампом.

Колишній офіцер спецслужби Властиміл Данек підтвердив існування такої операції. «Звісно, ми цікавилися Трампом. Він був бізнесменом, мав багато контактів, навіть в американській політиці», – сказав він.

«Ми зосереджували свою увагу на ньому, ми знали, що він впливовий. У нас була інформація, що він хоче у майбутньому стати президентом».

Данек заявив, що його колеги у штаб-квартирі Служби Державної безпеки у Чехословаччині у Празі теж цікавилися Трампом. «Не лише ми звертали на нього увагу. Головне управління Служби державної безпеки Чехословаччини цікавилося ним. Я не знаю, чи головне управління ділилося інформацією щодо Трампа з КДБ. Я не можу підтвердити чи спростувати це».

Він додав: «Я не хочу розкривати більше подробиць. Це минуле, яке я хотів би забути. Я не хочу мати проблем».

У файлах не зазначено, чи втручався Радянський Союз у десятилітню операцію спецслужби щодо Трампа. Проте чехословацькі шпигуни регулярно ділилися секретною інформацією з колегами з КДБ, а московська спецслужба мала велике відділення зв’язку у Празі. Багато офіцерів Чехословацької спецслужби працювали безпосередньо на КДБ.

Влітку 1987 року, Дональд та Івана Трампи відвідали Москву та Ленінград, за особистим запрошенням радянського посла у Вашингтоні Юрія Дубініна. Поїздку влаштовував Інтурист, таємна організація КДБ. Незабаром, повернувшись з Москви, Трамп оголосив про те, що він задумується над тим, щоб балотуватися у президенти. Проте не зробив цього.

У жовтні 1988 року, напередодні виборів у США, Івана Трамп відвідала своїх батьків у Зліні. Згідно з матеріалами, вона «впевнено» передбачала батькові перемогу Буша, а батько, своєю чергою, передавав це місцевим офіцерам Служби Державної безпеки.

«Результати виборів підтвердили достовірність цієї інформації», – писав польський агент Петер Сурі у секретному документі 23 січня 1989 року.

Передбачення надійшли «з найвищих ешелонів влади у США». Івана була «не лише заможною громадянкою США», але й оберталася у «найвищих політичних колах», зазначав Сурі.

Сурі перечислив кілька «пунктів», які повинні бути зроблені. Серед них «конспіративні контакти» з Зельнічеком. Метою Служби державної безпеки Чехословаччини було отримання більшої інформації про зовнішню політику, політику та економіку США, а також про «діяльність американських спецслужб».

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-08-19 22:14 :11