Новини » Економіка 26 жовтня, 2018, 13:45
Фурса: В Україні є чотири компанії, які видобувають 90% всього газу

Загалом в Україні видобувають 20 мільярдів кубічних метрів газу, із них 90 відсотків отримують завдяки чотирьом компаніям, які мають елементи монополізму. Йдеться про НАК «Нафтогаз-Україна», «Укрнафта», «Нафтогазвидобування» та «Бурісма». Усі вони пов’язані з українськими олігархами.

Про це в ефірі інформаційно-політичного ток-шоу «Прямим текстом» на телеканалі ZIK говорив інвестиційний банкір Сергій Фурса.

«Маємо в Україні дійсно дуже типову проблему для олігархічних та політичних систем, коли певні галузі економіки монополізовані. І найбільший інтерес є саме в тих олігархів, які, по-перше, входять до рейтингів Forbes або інших рейтингів найбагатших людей, а по-друге, це ті особи, які мають вплив на політику через медіа і свої партії та фракції», – сказав Фурса.

Він вважає, в Україні в газовій сфері є елементи монополізму, тому дуже чітко проявляється олігархічний інтерес.

«У цифрах це виглядає таким чином, що є чотири компанії, які видобувають 90 відсотків всього газу. Йдеться про НАК «Нафтогаз-Україна», «Укрнафту», де половину має «Нафтогаз», а іншу Коломойський, «Нафтогазвидобування», яка є однією з найбільших приватних компаній, де власником є Ренат Ахметов, а також «Бурісма», де власником є Микола Злочевський», – розповів він.

За його словами,  саме ці компанії видобувають близько 90 відсотків газу в Україні, а це майже 20 мільярдів кубічних метрів. Якщо ж говорити про імпорт, то все одно доля ринку одного гравця буде більшою за 50 відсотків.

«У нас на ринку, якщо доля одного гравця має більше 22 відсотків, то це вже є чіткими ознаками монополії. Також варто зазначити, що ліцензіями на видобуток блакитного палива володіють олігархи і ми бачимо це по чіткому індикатору, що у нас майже немає західних стратегічних інвесторів», – наголосив Фурса.

На його думку, якщо порівняти Україну із сусідньою Румунією, то остання дуже швидко розвивається у галузі видобутку газу, а також співпраці з іноземними інвесторами.

«Румунія за останні п’ять років дуже стрімко збільшує видобуток газу. Поки що вона ще імпортує блакитне паливо, але наступного року вже буде експортувати і навіть не братиме його у «Газпрому». Ба більше, буде з ним конкурувати на ринку Європи. Адже до них зайшли усі найбільші і найвідоміші міжнародні газові компанії, які мають капітал, технології, персонал, знання, вміння та, що дуже важливо, корпоративні стандарти, які не дозволяють хабарі за ліцензії і спецдозволи», – прокоментував інвестиційний банкір.

В Україні ж є лише один виняток співпраці з міжнародними інвесторами. Це компанія Віктора Пінчука «Геоальянс», 50 відсотків якої також має міжнародна компанія «Aravak», дочка компанії «Vitol».

«Власне,  компанія «Aravak» є глобальним, великим та серйозним гравцем серед восьми найбільших у світі. І вона є єдиним гравцем на ринку України, але у співвласності. Тому що там розуміють, що в українських реаліях мусить бути партнер, який знає, як працювати в Україні. І це сигналізує про те, що наші умови відштовхують… Тому питання деолігархізації та інвестиційного клімату настільки критично проявляється саме в газовій сфері», – додав ві6

Нагадаємо, прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що з 1 листопада цього року ціни на газ для населення зростуть на 23,5%. За його словами, таке рішення довелось ухвалити через зобов'язання перед Міжнародним валютним фондом.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-24 23:10 :07