Новини » Економіка 25 жовтня, 2018, 12:18
Гончар: Через Північний потік-2 Росія збільшить військову присутність у Балтиці
ПАНЕЛЬНА ДИСКУСІЯ: ЗАЛЕЖНІСТЬ ЧИ ВРАЗЛИВІСТЬ. Фото: Микола Тис/ZIK
ПАНЕЛЬНА ДИСКУСІЯ: ЗАЛЕЖНІСТЬ ЧИ ВРАЗЛИВІСТЬ. Фото: Микола Тис/ZIK

Наслідком реалізації проекту «Північний потік-2» може бути повне переформатування політичного й економічного ландшафту Європи на довготривалу перспективу. Потенційно це може поставити майбутнє найважливіших активів у залежність від політичної волі Росії.

Про це заявила віце-президент CEPA (США) Река Cмеркені, яка під час Львівського безпекового форуму 25 жовтня представила результати дослідження «Європа та Північний потік-2».

За її словами Росія фактично використовує енергетику як зброю і як чинник політичного впливу.

Река Cмеркені зазначила, що будівництво Північного потоку-2 обґрунтовують економічними потребами Європи, однак, на її думку, ці аргументи насправді підлягають сумнівам.

Река Cмеркені, Віце президент CEPA (США). Фото: Микола Тис/ZIK
Река Cмеркені, Віце президент CEPA (США). Фото: Микола Тис/ZIK

«Це не безкоштовний проект і не той проект, який може запропонувати економічні вигоди», – сказала вона, а також розкритикувала аргумент стосовно ненадійності української ГТС.

«Так, були певні інциденти, коли відбувалися збої в поставках. Але, тим не менше, кількість цих інцидентів не перевищувала 0.06% на тисячу кілометрів. Тоді як кількість інцидентів на російській території в чотири рази більша – 0.22%», – зазначила Река Cмеркені.

Водночас експерт додала, що жодна окрема країна не може вирішити проблеми, викликані цим проектом. «Усі дискусії навколо цього свідчать про важливість співпраці», – наголосила вона.

Президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» (Україна) Михайло Гончар зазначив, що Північного потоку-2 ще нема, але його наслідки вже є – це розкол в ЄС і НАТО.

Михайло Гончар, Центр глобалістики «Стратегія ХХІ» (Україна). Фото: Микола Тис/ZIK
Михайло Гончар, Центр глобалістики «Стратегія ХХІ» (Україна). Фото: Микола Тис/ZIK

За його словами, «улюбленою країною» «Газпрому» є Швецарія, де розташовано чимало офісів компаній, які афільовані з російським монополістом.

«Грошові потоки виступають спонсорами підривної діяльності, впливу на мізки в Європі і Сполучених Штатах», – наголосив він.

Також Гончар звернув увагу на ще одну важливу загрозу, а саме можливість використання цих трубопроводів як зони для розміщення Росією розвідувального обладнання. За його словами, РФ вже активно використовує ці засоби у північно-західному секторі Чорного моря на захоплених на шельфі платформах.

Гончар зазначив, що такою є логіка РФ, коли з’являється нова інфраструктура. Він нагадав, що коли був побудований Керченський міст, Росія збільшила свою військову-морську присутність в Азовському морі. Те ж саме може відбутися в Балтиці і в Чорному морі, якщо будуть запущені Північний потік-2 і Турецький потік. І робити це Кремль буде під приводом захисту вже не лише російських інтересів, а й інтересів Німеччини, Болгарії, Туреччини.

«Яка буде при цьому єдність ЄС і НАТО? Її не буде. Це буде реальний розкол і тотальна дисфункціональність ЄС і НТО. Це і є метою Росії», – зазначив Гончар.

Водночас він додав, що шанси зупинити Північний потік-2 ще є. Для цього потрібні санкції, але не лише проти Росії, а й проти європейських компаній-підрядників. «Це дуже важливо, бо самостійно ««Газпром» не здатен реалізувати цей проект», – зазначив Гончар.

Також експерт висловив думку, що українській стороні слід уже зараз ставити питання про компенсацію Німеччиною, як найбільшим партнером РФ у цьому проекті, збитків, які в результаті запуску Північного потоку-2 можуть становити 3 млрд дол. щороку.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-19 17:08 :42