субота, 20 жовтня, 2018, 9:21 блоги Суспільство
На добре здоров’я. Інсульт – відлік іде на хвилини
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

Напевно, не відкрию таємниці, якщо скажу, що інсульт, а це – гостре порушення кровопостачання головного мозку, – велика біда. І я особисто знаю її, ту біду. Як мовиться, з перших рук, бо саме внаслідок геморагічного інсульту померла моя мама. Її несамовитий крик від гострого і сильного головного болю чую досі, хоча минуло вже кілька років…

У загальносвітових масштабах поширеність мозкових катастроф становить на кожні 100 тисяч населення від 100 до 300 випадків, і це близько 6 мільйонів випадків на рік. В Україні щороку стаються 125 тисяч інсультів, і ця цифра удвічі перевищує західноєвропейську з тенденцією до зростання.

Мозкові інсульти вражають до 35 відсотків працездатного населення України. Упродовж першого року після інсульту помирають близько 40 відсотків хворих. З тих, що вижили, до 80 відсотків стають інвалідами. З них 25 відсотків, тобто – чверть, потребують сторонньої допомоги до скону, а ще 20 відсотків не можуть самотужки пересуватися.

На цьому трохи роблю видих, бо цифри дуже страшні, як і стан тих пацієнтів, які внаслідок інсульту стали тяжко і невиліковно хворими.

Лікарі також констатують, що, на жаль, інсульт значно помолодшав – у неврологічних відділеннях до третини пацієнтів становлять люди, котрі не досягли 50-річного віку. А особливо це стосується чоловіків.

От тому сьогодні і намагатимусь говорити про те, як зменшити ризик цього страшного захворювання, і про те, як якнайшвидше розпізнати недугу, якщо катастрофа вже сталася.

При інсульті порушується кровопостачання клітин головного мозку, що призводить до загибелі частини із них. Відбувається це унаслідок закупорки судини тромбом або через розрив артерії та крововилив із неї.

Атеросклероз, гіпертонія, аритмія (порушення серцевого ритму), цукровий діабет – аж ніяк не повний перелік захворювань, котрі провокують виникнення інсульту. А наслідки отакої мозкової катастрофи напряму залежать від локалізації (розташування) патологічного вогнища у головному мозку – це може бути повний або частковий параліч кінцівок, серйозні розлади мовлення, пам’яті, координації тощо. Також варто взяти до уваги таке: що більше вогнище, то більші ускладнення (незворотні, органічні, розлади).

Лікарі не втомлюються повторювати, що перші години і навіть хвилини після інсульту – найдорогоцінніші. А це означає, що шанси повернутися до повноцінного життя більші у рази, якщо дуже швидко звернутися по допомогу – обстеження і лікування.

Є навіть термін «терапевтичне вікно», що означає 3 години, і в нього, у це вікно, необхідно потрапити, бо саме застосування невідкладної медичної допомоги упродовж трьох годин від початку кисневого голодування мозку до виникнення незворотних процесів уповільнює чи навіть припиняє прогресування регресу. Даруйте за часткову тавтологію. Тому й говорю, що дуже важливо мати уявлення про ранні симптоми. Отже…

Не гайте часу, викликайте «швидку», якщо відчули раптове затерпання м’язів обличчя, руки чи ноги (як правило, одностороннє), ускладнену артикуляцію (промовляння) або сприйняття мовлення, моментальне погіршення зору, двоїння в очах, порушення координації рухів, запаморочення, різкий і сильний головний біль. Ще до приїзду лікарів попросіть недужого усміхнутися, щось промовити і підняти обидві руки. Якщо стався-таки інсульт, усмішка буде кривою, мовлення – нечітким, а рук людина не годна буде підняти однаково.

Трапляється, вище названі неврологічні симптоми минають через кілька чи декілька хвилин. Або минають, повертаються і знову минають. І це означає, що процес триває і від медичної допомоги, навіть у разі зникнення симптоматики, відмовлятися не треба.

А ще лікарі не втомлюються говорити про профілактику. І вона полягає у тому, щоби регулярно, двічі на день і з дня у день контролювати артеріальний тиск (і записувати показники у спеціальний щоденник), бодай раз на рік здавати аналіз крові на рівень холестерину, раціонально харчуватися, провадити активний спосіб життя, позбутися шкідливих звичок і, за можливості, не нервувати.

Крім того, люди, котрим понад 45 років і які мають перелічені вище ризики розвитку інсульту, повинні бути на постійному контакті з лікарем і приймати медикаменти для зниження тиску. Завдяки цим нескладним профілактичним заходам, стверджують медики, ймовірність розвитку мозкової катастрофи знижується на 80 відсотків. Причому у будь-якому віці. Чого я усім нам і бажаю.

То будьте мені здорові.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-22 09:56 :14