«Совєти» забрали замок і навіть фото з батьками не дозволили повернути
Леся Гасиджак
Історик, журналіст
Фото із facebook Лесі Гасиджак
Фото із facebook Лесі Гасиджак

Ще дорогою на Білорусь мені прочитали лекцію рівня Сорбонни про цю жінку. А потім я побачила, як її портрети прикрашають робоче місце адміністратора готелю в замку і стіни фойє.

Вона народилася в Лондоні, жила в Парижі, зараз мешкає у Варшаві, але все своє дитинство, до 1935 року, канікули проводила у батька в Нясвіжі. Бо вона – Ельжбета Томашевська Радзивіл.

Після того, як «нові господарі життя» націоналізували майно родини, а в палаці-перлині влаштували санаторій для енкаведистів, вона приїхала у місце свого щастя тільки у 1993 році. На неї накричала кухарка, ще якесь чучело не дозволило забрати фото, де Ельжбета була зображена разом з батьками, бо, мовляв, «це державна власність», але це її не зламало.

І коли Білорусь на найвищому державному рівні взялася за відновлення палацу у Нясвіжі, вона, кажуть, багато часу проводила в містечку, де сьогодні мешкає зо 14 тис. населення. Вона керувала процесом: сварилася з будівельниками, щоб вони не напартачили і не використовували дешеві, далекі від аналогів матеріали; вона витягувала зі своєї пам’яті сюжети з меблями, інтер’єрами, живописом, дозволяючи максимально точно відновити палац; допомагала залучати меценатів і шукати на аукціонах автентичні речі.

У один з її перших візитів у Білорусь, якесь чмо пожартувало: «Так забирайте собі палац», знаючи, що це апріорі нереально. Але вона по-князівськи перфектно поставила нахабу на місце, сказавши: «Нащо мені палац без холопів?».

Їй сьогодні 101 рік. І я не уявляю, що її тримає і дає сили. Бо знати, що було у родини, бачити у своїй кімнаті туристів, розуміти, куди все пішло не з вини родини – це дуже боляче...

Будьте ви вічно прокляті, ідеологи і прихильники комуністичної ідеології...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-21 12:39 :20