Aнонси

усі анонси
Новини » Світ 1016

Поблизу Холма виявили каплицю над джерелом, де молилася мати Данила Галицького

Фото: Dominik Gil/radio.lublin.pl

Археологи виявили незвичайну середньовічну споруду біля вежі у Столп’ї поблизу Холма. Науковці припускають, що йдеться про унікальну каплицю над чудотворним джерелом.

Про це повідомляє Polskie Radio Lublin.

На те, що це була важлива будівля, вказують залишки стін з каменю на вапняному розчині та цегли-пальчатки, а також фрагменти облицювальної керамічної плитки, що свідчать про існування прикрас, зокрема, порталу.

«На південній стіні виявлено сліди тинькування, що є унікальним для будівлі, розташованої на заволоженій території», – вважає археолог Станіслав Голуб.

«Чому цю будівлю звели саме у цьому місці? Це джерело мало особливе значення, очевидно його вважали чудотворним. Ми назвали його «джерелом Анни» – матері Данила Галицького, яка могла тут мешкати, бо вона була черницею. У Східній Польщі таких ранніх середньовічних будівель практично немає», – акцентував науковець.

Фото: Dominik Gil/radio.lublin.pl
Фото: Dominik Gil/radio.lublin.pl

«Будівлі над джерелом, як і вежа у Столп’ї, в якій перебувала княгиня Анна, – це, очевидно, будівлі, зведені за наказом Данила Романовича», – зазначають дослідники.

Археологи виявили, що після того, як завалилася одна зі стін будівлі, з каменів та цегли збудували потужну платформу, завдяки якій до джерела був доступ аж до XVIII століття.

Фото: Dominik Gil/radio.lublin.pl
Фото: Dominik Gil/radio.lublin.pl

Шурфи, закладені науковцями на місці будівлі, підтвердили наявність води, тому археологи хочуть відкрити доступ до джерела – щоб воно знову служило людям, як це було протягом сотень років.

Довідка ІА ZІК.

Вежа у Столпє – руїни середньовічної вежі у селі Столпє на Холмщині, на відстані 8 кілометрів від Холма. Найстаріша мурована будівля у Східній Польщі, що не має відомих аналогів. Згідно з проведеним радіологічним аналізом вуглецю С14, вежа була збудована наприкінці ХІІ ст. з тесаних блоків вапняку. Ймовірно, її заклав князь Роман Мстиславович Великий, а розбудував князь Данило Романович (з 1253король Русі) поблизу дороги до його стольного Холма на штучно насипаному пагорбі. Науковці припускають, що вежа була частиною монастиря і призначалася для перебування шанованої особи. Такою особою могла бути візантійська принцеса Єфросинія-Анна Ангел – дружина Романа Мстиславовича, мати князя Данила Романовича, яка завершила життя у незнаному монастирі неподалік Холма. Про шановане місцевою людністю джерело поблизу вежі згадував у своїх працях холмський єпископ Яків Суша (1610-1687).

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News