п'ятниця, 19 жовтня, 2018, 10:20 Економіка
Чи потрібен Україні експорт? Штучні перешкоди для його здійснення
Металобрухт. Фото Віталія Данильченка / УНІАН
Металобрухт. Фото Віталія Данильченка / УНІАН

Загальновідоме правило економічної теорії свідчить, що кожна держава має прагнути збільшити обсяги експортованої продукції. В Україні це правило знають. Але, на жаль, певні сили, прикриваючись патріотичними гаслами про підтримку вітчизняного виробника, завдають величезної шкоди економіці держави. Розглянемо один із показових прикладів деструктивних дій влади в сфері експорту українського металобрухту.

В останні роки обсяги експорту металобрухту Україною неухильно скорочувалися і в 2017 році становили всього 519 тис. тонн. Експорт металобрухту навмисно зменшували спочатку за допомогою розпоряджень і постанов Кабінету Міністрів, наказів Мінпромполітики і Мінекономрозвитку.

Пізніше завдання обмеження експорту металобрухту вирішили кардинально через Верховну Раду. На законодавчому рівні спочатку ввели непідйомне для бізнесу вивізне мито в розмірі 30 євро, а у 2018 році – 42 євро за одну тонну експортованого брухту чорних металів. Для цього Верховна Рада прийняла спеціальний Закон. Президент України його затвердив. Всупереч очікуванням, що цього не станеться.

Для «обґрунтування» рішень щодо обмеження експорту металобрухту металурги навмисне завищують на 20-25% свою потребу в привізному брухті, дезінформують владні структури, переслідуючи свої корисливі цілі. При блокуванні експорту брухту чорних металів металурги змушують заготівельників продавати їм металобрухт за цінами, заниженими в порівнянні зі світовими на 25-30%. За рахунок більш низької закупівельної ціни брухту чорних металів на внутрішньому ринку металурги без будь-яких зусиль на виробництві отримують чистий прибуток в розмірі близько 200-250 млн дол. на рік. Навряд чи таке вимагання можна називати чесно заробленим прибутком. Виходить, що в умовах української ринкової економіки одні суб’єкти ринку (меткомбінати і заводи), по суті, грабують інші підприємства, які працюють в сфері заготівлі металобрухту. Нічого подібного ніде в світі немає.

Можна припустити, що якийсь відсоток від названої вище суми витрачається на так звані роз’яснення чиновникам при владі і парламентаріям, що держава нібито отримує користь від припинення експорту металобрухту. Реально також припустити, що з цієї суми щедро фінансуються і лобісти заходів з обмеження експорту брухту чорних металів, які навмисно дезінформують урядові органи про ситуацію в Україні з його заготівлею, забезпеченням внутрішнього ринку і експортними можливостями держави. За такого підходу постановка завдання про ефективність і доцільність експорту цієї сировини навмисне спотворюється. Здійснюється маніпуляція інформацією.

Продаючи у величезних обсягах залізну руду, заготовку, сляби, інші напівфабрикати закордонним металургам, Україна забезпечує їх діяльність більшою мірою, ніж продажем металобрухту. Зауважимо, що в Україні не стримується експорт залізної руди, яка є більш важливою сировиною для металургії, ніж металобрухт. Також немає експортного мита на заготовку, сляби, інші металеві напівфабрикати. Обмежується через велетенське мито тільки експорт металобрухту. На шкоду економіці України.

США визнали в 2006 році Україну країною з ринковою економікою. Однак говорити про ринковість української економіки, судячи з наведених фактів, схоже, немає підстав. Змушуючи заготівельників поставляти брухт металургам за заниженими цінами, влада здійснює, по суті, приховане субсидування металургійних підприємств. А це загрожує додатковими, окрім уже наявних, антидемпінговими санкціями. Деякі держави вже порушили антидемпінгові розслідування щодо української металопродукції. Сумний негативний досвід України в цьому питанні набирає обертів.

Схоже, не всім в Україні подобаються зусилля Прем’єр-міністра і підприємців, спрямовані на збільшення експорту української продукції. Справжню істерику влаштували в деяких інтернет-виданнях залучені металургами «активісти». Аби зганьбити кроки щодо розширення експорту металобрухту – чого тільки не придумали піклувальники України. В обіг були включені політичні штампи про підступи міфічних регіоналів, припущення про економічну диверсію і підступи російських олігархів. Покупця брухту в Молдові підв’язати до списку санкцій РНБО України. Ганили компанію «УкрМет», яка, як з’ясувалося, взагалі до експорту металобрухту в Молдову не має стосунку і його не здійснює.

Винахідливості і здатності фантазувати з гідною оплатою за придумані казки «піклувальникам» економіки України не позичати. Бажанням зганьбити опонентів, не добираючи засобів, способів і слів, грішать і комерційні структури.

Так, своє обурення з приводу збільшення експорту металобрухту в Республіку Молдова висловило об’єднання «Укрметалургпром» у листах до Президента України, Прем’єр-міністра, секретаря РНБО, міністра інфраструктури, керівника «Укрзалізниці». Замовник цього листа зрозумілий. Відомо, що хто платить гроші, той і музику замовляє. У цьому листі багато чого наговорено, але головна мета чітко й однозначно окреслена. Це комерційні інтереси металургів. А ось інтереси держави ніяк не прозвучали і не проглядаються. Наведені в листі обґрунтування висловленого невдоволення і пропозиції виглядають непереконливими з правової точки зору.

Тепер про порушення накладених у травні 2018 року РНБО України санкцій на Молдавський металургійний завод (ММЗ). Не будемо аналізувати доцільність самого факту накладення санкцій, які обмежили вигідний Україні експорт металобрухту. Ці санкції, вже точно, ніяк не послаблять Росію. Але сталося як сталося. З юридичної точки зору компанія, власник партії металобрухту, що відвантажується на ММЗ, як і компанія «УкрТранс», як експедитор, поставляючи металобрухт у Молдавську Республіку, ніяких санкцій РНБО не порушили. Одержувачем брухту був молдавський трейдер Novastal Prim. На яку адресу відправляти куплений металобрухт, Novastal Prim вирішує самостійно. Компанія власник вантажу, а також компанія «УкрТранс», згідно з документами, до цього не має стосунку. Ціна поставленого з України брухту була ринковою.

У цій темі не можна залишити без уваги питання і про те, чому український металобрухт не експортується в ЄС. Адже мито при експорті брухту в держави ЄС є терпимим – 7,5 євро за 1 тонну. Скринька тут відкривається просто. Українська влада блокує експорт брухту чорних металів в ЄС. Обклала експортерів безмежною кількістю довідок, виписок, декларацій, форм і т.д., які оформити відповідно до вимог української митниці практично неможливо! Експорт металобрухту в держави ЄС теоретично нібито дозволено. Але на практиці – заблокований бюрократичними перепонами, подолати які неможливо.

Таким чином, аналізована проблема полягає не тільки в блокуванні експорту металобрухту. Проблема значно глибша і ширша і пов’язана вона з відсутністю необхідних управлінських рішень на рівні держави для розширення експорту всіх видів продукції.

Йдеться, перш за все, про реалізацію невикористаних можливостей збільшення надходження валюти в Україну і ліквідацію негативного балансу у зовнішньоекономічній діяльності. Для досягнення цієї мети влада не повинна на догоду навіть великим комерційним структурам нехтувати національними інтересами, як це є ситуації з експортом металобрухту.

Для цього держава повинна стимулювати експорт металобрухту, а не придумувати санкції для експортерів цієї продукції в Молдову або в будь-яку іншу державу.

Сподіваємося, що Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман прибере штучно створені перешкоди на шляху українського експорту. При цьому, мабуть, є привід нагадати Президенту, Прем’єру та народним депутатам України, що відповідно до статті 18 Конституції зовнішньоекономічна діяльність України має бути спрямована на забезпечення її національних інтересів, а не на благо недобросовісних бізнес-структур. Держава не повинна розплачуватися падінням експорту в інтересах будь-яких монополістів. Штучне обмеження експорту в Україні – це диверсія проти національних інтересів.

Валерій Мазур,

професор, доктор технічних наук, член-кореспондент НАН України

для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-24 03:55 :47