четвер, 18 жовтня, 2018, 16:55 Світ
Чому Туреччина не надає записи зі справи Хашоггі?
Турецькі поліцейські біля консульства Саудівської Аравії в Стамбулі. Фото: EPA-EFE/ERDEM SAHIN
Турецькі поліцейські біля консульства Саудівської Аравії в Стамбулі. Фото: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Якщо турецькі чиновники справді мають жахливі записи вбивства журналіста, вони повинні поділитися ними і, причому, скоро.

Турецькі чиновники повідомили про те, що аудіозапис побиття, вівісекції та вбивства Джамала Хашоггі триває всього сім хвилин. Під кінець крики вщухають, і Хашоггі мертвий, хоча його передбачуваний вбивця – саудівський доктор Салах Мухаммед аль-Тубайгі – продовжує розпилювати його кінцівки ще деякий час, аналізує Граеме Вуд у статті The Atlantic.

Я сподіваюсь, що ніколи не почую цього аудіо запису. Проте, я хочу, щоб з ним хтось ознайомився і, при чому, скоро. Турецькі чиновники поширили подробиці цієї операції, проте досить специфічно. Вони запевнили, що записи існують і що вони були зроблені Apple Watch Хашоггі. Вони поділилися змістом цих записів із журналістами та іноземними державами, включаючи Сполучені Штати, проте не надали самих стрічок. Настав час покінчити з таким способом надання інформації та розкрити першоджерело. Згідно з описами, які ми вже чули, такий матеріал дуже важко було б підробити. Ви не зможете знайти та найняти імітатора, який кричатиме на саудівському діалекті голосом Джамала Хашоггі, коли йому відрубують пальці.

Не потрібно робити запис загальнодоступним. Він був детально описаний такими виданнями як The New York Times, The Wall Street Journal, а також державними ЗМІ Туреччини та Катару. Прокрутіть його тим самим журналістам, а також послам або делегованим посадовим особам зацікавлених країн. Таємниця долі Хашоггі та, можливо, також співучасть саудівських чиновників, як і генерального консула Мухаммада аль-Утейбі, буде визначена за лічені хвилини, – зазначає пан Вуд.

Відмова надати стрічки не означає, що їх не існує. Туреччина зловила регіонального суперника у компрометуючому положенні – без алібі чи узгодженої стратегії захисту себе. Оприлюднюючи щодня подробиці, вона перетворила імовірні катування Хашоггі на іншого роду катування для Мохаммеда бін Салмана. Журналіст Washington Post Девід Ігнатій дуже влучно написав, що Мохаммед бін Салман протягом багатьох днів «лютує» та «панікує». Ще до справи Хашоггі, поширювалися чутки про можливі викрадення або вбивства, які відбувалися на замовлення кронпринца. Туреччина робила усе можливе, щоб посилити думку про те, що Мохаммед бін Салман – божевільний. На додаток до цього, CNN повідомила, що, ймовірно, кронпринц визнає вбивство Хашоггі від рук працівників його служби безпеки, проте усю провину за це покладе на їхню «безконтрольність». Проте, це жодним чином його не виправдовуватиме, адже в такому разі не лише він є божевільним вбивцею, але й його оточення.

У середу президент Дональд Трамп повідомив Associated Press, що він запросив записи, «якщо такі існують», – додав він. Його скептицизм був висміяний, проте він був цілком слушним. Багато що у цій справі залишається не зрозумілим. Чому вбивці Хашоггі не зняли з нього годинника? Чому вони вбили його у консульстві – єдиному місці у всьому Стамбулі, де їх провина буде очевидною? За повідомленнями, вони привели експерта з ДНК для очищення місця злочину. Чому безболісно та швидко не вбити Хашоггі на вулиці? Є багато простих способів, щоб вбити дисидента, особливо, якщо ви не збираєтеся допитувати його. А з оприлюдненої інформації зрозуміло одне: вбивці оглушили журналіста щойно він увійшов у приміщення, та почала розчленовувати його, не задаючи жодних питань.

Все вказує на те, що до вбивства причетна Саудівська Аравія. На цьому етапі, поступовий витік даних з боку Туреччини починає нагадувати гру, у якій одна країна здобуває рахунок над іншою. У дипломатії таке часом трапляється, і це не дивно. Проте ті, хто цінує правду, тепер повинні вимагати беззаперечних доказів провини саудівців. Якщо ж їх не буде надано, слід більш скептично поставитися до тих, хто лише виграє від того, що протягом останніх двох тижнів нагнітає ситуацію.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

 

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-23 15:56 :57